Vlătănescu: „Portarul Ionescu a fost în formă maximă!”

CFR Timişoara a pierdut sîmbătă pentru a doua oară în acest sezon pe teren propriu, cedînd încă din prima parte în derby-ul local cu FC Auto: 0-2 (0-2). Este pentru a treia oară în ultimele 4 meciuri în spatele Gării de Nord ca alb-vişinii să nu marcheze, rămînînd în acest răstimp cu un unic gol înscris acasă, pe cînd cei din Freidorf sunt la cel de-al treilea succes stagional extern.

Aşadar Andrei Pobega, tînărul antrenor al ceferiştilor, a avut parte la primul meci acasă de la instalarea sa la cîrmă în urmă cu circa 10 zile tocmai de un derby timişorean, disputat lîngă Gara mare în etapa a 14-a a ligii a patra, între singurele echipe de pe Bega din acest eşalon. Şi la oaspeţi era vorba de un mai nou dar şi mai vechi antrenor pe banca tehnică, Petre Vlătănescu fiind la a treia apariţie după revenirea la cîrmă.

Iar după o primă excelentă repriză reuşită de „mânjii” lui Vlătănescu, care au dominat categoric şi au reuşit să înscrie de două ori, avînd totodată şi un gol anulat de asistentul Pandia, în minutul 42, care a indicat ofsaid la Cosur, FC Auto şi-a conservat avantajul.

Scorul a fost deschis în minutul 20, în urma şutului expediat de Carol Taub din 16 metri, mingea întâlnind stâlpul din stânga porţii apărate de Toma şi fiind fructificată, pe fază, de Claudiu Cosur: 0-1. Gazdele ar fi putut egala după acest gol primit dar de trei ori consecutiv s-a opus portarul Raul Ionescu, la şuturile lui Năstase, Iorgovan şi Crişan. Iar în loc de 1-1 a fost… 0-2, pentru că până la pauză oaspeții au reușit să dea lovitura cu un al doilea gol, marcat de Cristian Faimoc în minutul 43.

CFR a asaltat apoi poarta oaspeţilor dar fără succes, întrucât portarul Raul Ionescu a fost de neîntrecut şi scorul a rămas neschimbat, pentru o a treia victorie a lui Auto în ultimele 4 runde.

CFR: Cristian Toma – Eusebiu Neamțu (min. 46, Marius Lupancu), Marius Brânzan, Daniel Oberşterescu, Darius Bonda (min. 46, Răzvan Livădaru), Eduard Zele, Andrei Parfenie, Sergiu Iorgovan, Daniel Ungur, Daniel Crişan (min. 42, Ionuț Dragotescu), Darius Năstase (min. 62, Raul Ițu).

Antrenor: Andrei Pobega. Pe bancă: Daniel Vlad – Petrică Cornu, Cristian Stiopu.

Auto: Raul Ionescu – Attila Nagy, Flavius Vlădia, Vlad Kosak, Carol Taub, Antonio Al-Helou, Sergiu Buda (min. 85, Andrei Heller), Alin Cădariu, Bela Leleczi (min. 75, Claudiu Sturza), Cristian Faimoc (min. 76, Ionuț Pitic), Claudiu Cosur (min. 90, Imre Cine).

Antrenor principal: Petre Vlătănescu. Pe bancă: Alexandru Ilie, Cosmin Agoston și Alexandru Barb-Dudan.

Arbitri: Raul Ciev – Petru Gașpar și Ciprian Pandia. Observatori: Iulian Spătaru și Emil Constantinescu.

La cald:

Andrei Pobega (CFR): „Sunt dezamăgit de rezultat, am avut ocazii de a marca dar din păcate am stat rău la finalizare. Țin să felicit echipa oaspete, care a fost mai bună decât noi. Sper că voi reuși să-i montez pe băieți întrucât avem meci greu în etapa viitoare, la Chișoda, şi ne dorim să câștigăm. Despre arbitraj nu am ce să comentez…”

Petre Vlătănescu (Auto): „Mi-a plăcut atitudinea băieților mei din prima repriză; în partea secundă ne-am apărat și am ținut de rezultat, cu toate că mai puteam să înscriem. Portarul meu a fost în formă maximă! Arbitrajul a fost impecabil”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.