Voința Biled – CSM Lugoj II 0-6 deja la pauză

Gazdele și oaspeții și-au împărțit victoriile în jocurile cu goluri multe ale duminicii în care s-a tras cortina nu doar peste runda a 26-a din Divizia D Timiș dar și la capătul a nu mai puțin de 6 etape programate în luna aprilie, de două ori mai multe decât în martie. S-a marcat așadar odată cu această a noua reuniune din sezonul de primăvară mijlocul returului ediției 2017-2018 iar concluzia zilei ar fi că ultimele două vicecampioane ale ligii a patra timișene au pierdut în fața unor formații de pe poziții inferioare, după ce erau deja conduse mai mult sau mai puțin drastic la zero deja până la pauză, într-unul dintre cazuri rezultând și o rocadă ierarhică.

Un scor din setul tenisului de câmp s-a consemnat după primele 45 de minute ale jocului de la Biled, AS Voința fiind de nerecunoscut în raport cu returul trecut, încheiat pe locul 2, vicecampioană a Diviziei D Timiș, dar și cu reușita eliminării pe 13 septembrie din Cupa României a secund divizionarei Ripensia.

Astăzi a fost Voinţa Biled – CSM Lugoj II 1-6 (0-6) iar gazdele au mai alunecat astfel două locuri în clasament, până pe poziția a unsprezecea și cu numai 4 puncte mai mult decât cealaltă învingătoare a zilei, din Murani, aflată cu 4 poziții în urmă, pe 15. Și tocmai ”satelitul” Lugojului se numără între cele două câștigătoare în deplasare ale rundei care au trecut astfel în ierarhie de vicecampioana din 2017.

Care a mai suferit un eșec cu 6-1 în acest retur, dar în deplasare, astăzi pierzând pentru a șasea oară în 9 apariții în campionat în sezonul de primăvară, de două ori acasă.

Meciul s-a jucat pe terenul din localitatea Biled de la ora 17 iar victoria vizitatorilor s-a conturat încă din prima repriză, când sportivii pregătiţi de Dafin Danciu nu i-au cruţat pe localnici, administrându-le şase ”boabe”!

Denis Grega a marcat de două ori, în minutele 7 şi 8, ca apoi Andrei Sărăcin să înscrie alte două goluri, în minutele 28 şi 37, prin care a și trecut în fruntea goleadorilor, depăşindu-l pe fostul lider Deian Pecarov.

Până la pauză au mai punctat și Florin Oraş în minutul 33 respectiv Viorel Socaci în minutul 39, ce mai!, festival lugojean în vestul județului.

În mitanul secund, trupa de pe Timiș a lăsat-o mai moale, sigură de al doilea succes afară în retur, în schimb gazdele au reuşit golul de onoare cu trei minute înainte de final, prin Robert Panc, după ce au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 57.

Antrenorul Dafin Danciu a folosit următorii jucători: Pascotescu – Yuki Sihimizu, Peptănuş, Paulescu, Ştefănescu, Secoşan, Oraş, Ştefoni, Socaci, Grega, Socaciu. Pe bancă: Cincă şi Gaşpar.

A pierdut așadar și vicecampioana ”D”-ului din 2016, anul trecut a cincea la final, la ora actuală pe poziția a opta, cu doar două puncte mai mult decât pătimiții din Biled: ACS Murani – Voinţa Maşloc 4-2 (2-0).

Au marcat: Alexandru Prelipceanu (min. 15), Raul Costescu (min. 17), Ionuţ Coman (min. 75 și 80), respectiv Mircea Şchiopu (min. 58) şi Alin Crişanov (min. 76), cu un şut de la centrul terenului direct la vinclu, lăsându-l mască pe portarul Alex Ilie.

ACS Murani: Ilie – Iosuf, Crişan, Rudăreanu, Costescu, Coman, Pitic, Argatu, Agoston, Prelipceanu, Pîrjol.

Antrenor Stelian Argatu.

Pe bancă: Morcan, Constantinescu şi Novac.

Voința Maşloc: Ciobanu – Glodean, Predescu, Gabără, Petri, Rus, Şchiopu, Vînătu, Ignea, Gălăţan, Crişanov.

Antrenor Mircea Şchiopu.

Pe bancă Alex Contescu.

Asistentul Alexandru Filip a fost înlocuit cu Alexandru Gherman. Arbitri: George Roman – Alexandru Gherman şi Cătălin Avădanei. Observator de arbitri Cornel Avram iar delegat de joc Claudiu Păsculescu. În tur, 0-1.

În  concluzie, o rundă cu câte 3 victorii ale gazdelor respectiv oaspeților dar și 3 remize, 18 goluri fiind în contul amfitrionilor organizatori iar 20 pentru vizitatori. Rezultatele, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.