Voința Biled, ”set” și calificare în turul II al Cupei României contra umbrei revelației din 2016, Mama Mia. Giarmata, eliminată a doua oară la rând de Șoimii Lipova

Dacă anul trecut pe vremea aceasta CS Millenium Giarmata și CS Nuova Mama Mia treceau de turul I al fazei naționale a Cupei României prin a se impune în deplasare cu câte 3 goluri marcate, de astă dată au fost eliminate din cursă de maniere categorice încă de la primul hop, prin a încasa nu mai puțin de 6 goluri fiecare.

Ambele divizionare C timișene implicate astăzi în turul de debut al ediției 2017/8 a Cupei României au ieșit așadar din cursă, unica reprezentantă a celui mai vestic județ al țării ce a avut câștig de cauză prin a se califica în turul secund, programat tot în august, fiind nimeni alta decât Voința Biled, o divizionară D, a doua în campionatul trecut.

Gruparea din Biled, aflată la debutul la acest nivel după ce câștiga în urmă cu două luni faza județeană a competiției, a semnat o victorie la scor şi s-a calificat tocmai în dauna unei continuatoare a revelației primelor tururi din campania precedentă a întrecerii K.O., CS Nuova Mama Mia, care în toamna trecută o aducea pe campioana națională de-atunci Astra Giurgiu pe ”Dan Păltinișanu”, într-un joc pentru pătrunderea în optimile de finală. Mai mult, până atunci, Mama Mia obținea una dintre calificări, și tot în august, prin a învinge în deplasare cu 6-1 împotriva celor de la CS Ineu, într-o dispută a turului 2.

Astăzi, ”în oglindă”, Mama Mia nici n-a mai apucat să intre în turul secund, prin a pierde cu același 6-1, ultima clasată în mai în Seria a IV-a din Liga 3 înclinându-se de o manieră severă pe terenul unei formații dintr-un eșalon inferior.

Tot în acest tur I al fazei naționale a Cupei României s-a reeditat un deznodământ consemnat în turul secund al ediției trecute, când Șoimii Lipova o scotea din cursă pe CS Millenium Giarmata. Dacă în august 2016 a fost vorba despre o calificare la limită, 3-2 pentru arădeni, de această dată timișenii au fost învinși la scor.

Şoimii Lipova – CS Millenium Giarmata 6-0 (4-0).

Victorie fără dubii reuşită de nou-promovata arădeană în liga a treia, formația pregătită de Flavius Sabău izbutind în primele 45 de minute să scuture de patru ori plasa porții apărate de Robert Miklos.

Au marcat pe rând Pascu în minutul 3, Trabalka în minutele 25 şi 45 şi Vasnic în minutul 37: 4-0 la pauză și calificare ca și jucată.

La reluare, oaspeţii au ratat golul de onoare, portarul Șoimilor fiind de netrecut și salvând goluri gata făcute, în fața lui Leucă, în minutul 48, când antrenorul vizitatorilor a şutat de la 18 metri dar balonul a fost deturnat din vinclu în corner, asemănător și în fața lui Ştefănescu în minutul 51, precum și în dauna lui Codrea, care l-a încercat în minutul 80 de la 25 metri, mingea fiind respinsă de sub transversală.

Tot gazdele au fost mai eficiente și au mai punctat când au prins ocazia, prin Copil în minutul 66 şi Filimon în minutul 83. Ultima ocazie avea să-i aparţină aceluiași Codrea, printr-un şut din lovitură liberă de la 17 metri, perpendicular pe buturi, sub transversală, dar Bujor a rămas la post și a respins în corner.

Au jucat formaţiile:

Şoimii: Bujor – Kacnis, Calvin, Pascu, Tomuţ, Popa, Jichici, Piţ, Filimon, Vasnic, Trabalka.

Antrenor: Flavius Sabău.

Pe bancă: Blaguescu, Mandache, Vercu, Copil, Vier şi Vasile.

Millenium: Robert Mikloş – Florin Olariu, Mihălceanu, Stupu, Ştefănescu, Codrea, Brănişteanu (min. 46, Leucă), Grunţă, Stoica, Pricop (min. 46, Domşa), Anagor.

Antrenor: Răzvan Leucă.

Pe bancă: Kalanyoş – Mihai Olariu, Mandachi şi Cohuţ.

Arbitri: Răzvan Lădar (Oradea) – Radu Pascu (Satu Mare) şi Daniel Humiţă (Armeniş – Caraş Severin).

Voinţa Biled – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 6-1 (2-1)

Biledul fotbalistic trăiește satisfacția unui nou triumf în competiția knock-out, de această dată la nivel național, și savurează eliminarea unei formații care în campania precedentă a rulat la un nivel superior, așa încât povestea Voinței în Cupă continuă și în ultima decadă a lunii în curs.

Junii lui Ilie Rotariu au deschis scorul în minutul 25 al partidei eliminatorii de la Biled, prin juniorul de 15 ani Alexandru Catrici, și chiar au mai avut două bune ocazii prin Petrovici şi același Catrici, prin care ar fi putut să se desprindă, dar nu au rezistat mai apoi tăvălugului celor din Biled, odată iureșul dezlănțuit.

Mult mai pragmatici, divizionarii D au atacat cu folos poarta lui Micu şi au reuşit să preia conducerea într-un moment cheie, înaintea pauzei, când au punctat în minute consecutive, 44 și 45, plecând la vestiar cu un minim avantaj, asta după ce portarul Nicuşor Bogdan a ratat prima lovitură de la 11 metri din cariera sa, în minutul 34, la 0-1.

La reluare, trupa lui Iulian Tăut s-a detașat în învingătoare prin golurile reușite de Nicuşor Bogdan în minutul 48, dintr-o altă lovitură de la 11 metri, și Rareş Anghel în minutul 53, mărindu-și și mai mult avantajul spre final, prin Florin Sandu (min. 80) şi Ionuţ Nemiţanu (min. 85).

Voința Biled: Bogdan Nicuşor – Gabriel Drăguş, Adrian Meltiş, Raul Brustureanu, Silviu Lorincz (min. 40, Cornel Mihalache), Augustin Tudor (min. 63, Flavius Tomescu), Florin Sandu, Eduard Butoi (min. 57, Flavius Nemiţanu), Rareş Blaga, Rareş Anghel, Antonio Mihalache.

Antrenor: Iulian Tăut.

Pe bancă: Dragan Paulevici.

CS Nuova Mama Mia: Sebastian Micu – Alexandru Catrici, Alexandru Braşoveanu, Bogdan Mihalache, Adrian Gheorgheoiu, Daniel Cioată, Cristian Petrovici, Gabriel Repca, Raul Chivăran, Adrian Niţă, Adrian Jigalov.

Antrenor: Ilie Rotariu.

Pe bancă: Rareş Boldor, Fabian Bursuc şi Andrei Ciobanu.

Arbitri: Alexandru Gornic (Arad) – Ciprian Piteo (Oradea) şi Bogdan Gireadă (Satu Mare).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.