Vulturii, 15 de toţi, cu tot cu 3 portari, doar al doilea eşec în 2013

CS Vulturii 2009 Lugoj nu a evitat astăzi la Craiova un eşec care n-ar fi lăsat-o şi pe mai departe la cheremul necunoscutei în privinţa numărului de retrogradate din Liga 3, dar probabil nici nu l-ar fi putut evita, ţinînd cont de maniera de arbitraj de care a avut parte de la brigada condusă de sibianul Ţiţii, un nume parcă predestinat pentru a împărţi cu unităţi diferite de măsură dreptatea…

Liga 3 este o parodie federală în toată puterea cuvântului, cu decizii în plin sezon şi zvonistici ulterioare în privinţa locurilor retrogradante, ba de la 10 în jos, ba de la 9 în jos, sau cu arbitraje de genul celui de la CS ASRA Apa Craiova – Vulturii, aşa încît nimic nu mai poate mira. Iar în toată această scenetă mai sunt şi grupări ca a nou-promovatei lugojene, tîrîndu-şi zilele de pe o etapă pe alta, cu un lot lipsit de jucători de rezervă şi apelînd în consecinţă la portari veterani care ajung să sfârşească în… linia de atac.

Iar ca suferinţa să fie amplificată, cînd ai puţini oameni la dispoziţie, mai intervin şi suspendările sau accidentările, Patrona încasînd un nou cartonaş galben şi urmînd a şede pe scaun la ora partidei cu „Jilţ”, iar Mînecan şchiopătînd după eşecul din Bănie.

Unde „Apa” s-a impus cu un discutabil 2-0 (2-0), rotunjit în prima jumătate de oră, mai întîi dintr-un 11 metri rezultat în urma unei pase printre Opriş şi Patrona, cu pătrundere şi o ieşire şi intervenţie a portarului Dragostin, ce a fost interpretată drept fault în careu, spre mijlocul părţii întîi, iar apoi în urma unui duel aerian al lui Vlaic cu un oponent, mingea fiind fructificată uşor din diagonală cu o reluare la colţul lung: 2-0 în minutul 30. „Azi am jucat foarte slab, cu toate că am avut şi noi ocaziile noastre clare, de exemplu Vlaic o bară în minutul 90, dar am avut şi o brigadă de arbitri la a cărei manieră de arbitraj cred că n-aveam nici o şansă şi dacă jucam bine. A acordat un penalty Craiovei, dacă a fost sau nu, e discutabil, dar maniera lor nu este o scuză pentru noi. Exprimarea a fost departe faţă de celelalte prestaţii, dar ce poţi să le reproşezi la 13-14 jucători, aceiaşi cu care duci returul!?”, a spus Remus Steop, antrenorul lugojenilor, după înfrîngerea din Oltenia.

Dacă Ţiţii a acordat gazdelor penalty-ul izbăvitor, în schimb în minutul 40 a ales să cîntărească diferit intervenţia asupra lui Stoica, ulterior, în minutul 45, Ardelean irosind şansa lui 2-1 cu o reluare în portar… Plus bara din finalul jocului de pe terenul craiovean CFR, un teren prost.

„A fost sufocant de cald şi s-a acumulat şi oboseala, cu doar atâţia componenţi în lot, un întreg retur”, a mai remarcat Steop la doar al doilea eşec în 2013, venit după două victorii şi un egal. Vulturii n-a mai pierdut de peste o lună, de la precedentul eşec în retur, 4-3 la Lupac, dar această înfrîngere din etapa a 23-a, în ciuda parcursului mai bun din ultima vreme, menţine anxietatea Lugojului.

„Apa”, cu doar 3 victorii şi 8 goluri marcate în 19 jocuri, pînă la ora duelului din această seară, s-a apropiat la 3 puncte de cele 21 ale timişenilor, care au un meci mai puţin disputat (19).

Dacă ar fi câştigat în acest duel din treimea inferioară a ierarhiei, Vulturii Lugoj ar fi trecut în clasament peste Flacăra Făget, însă craiovenii au reuşit în doar cîteva minute să înscrie mai multe goluri decît marcau în precedentele 4 dispute acasă din retur, încheiate cu 0-0, de două ori, 1-0 cu Pandurii respectiv 0-1 cu CS Vladimirescu.

Lugojenii n-au marcat aşadar măcar un gol tur-retur Craiovei, acel 0-0 din tur fiindu-i fatal lui Cosmin Stan.

Cu 14 jucători, plus Sorin Micşa, portar reactivat ca rezervă de jucător de cîmp, CS Vulturii 2009 Lugoj a clacat la penultima clasată în alcătuirea Dragostin – Opriş (61, Vlădia), Patrona, Vlaic Buliga – Precupanu (48, Dobra), Mânecan, Ploscariu, Ardelean – Steop, Stoica (90, Micşa), pe bancă mai rămînînd rezerva de portar Rusu.

Punând lucrurile într-o perspectivă mai largă, trebuie însă remarcat că lugojenii au cedat celei mai bine clasate reprezentante a fotbalului craiovean în fotbalul românesc, de fapt unica divizionară din Cetatea Băniei în primele 3 ligi!

Vulturii mai are de jucat acasă cu Minerul Jilţ Mătăsari, la AFC Municipal 2012 Reşiţa şi acasă cu CS Millenium Giarmata.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Vulturii, 15 de toţi, cu tot cu 3 portari, doar al doilea eşec în 2013

1. radu spune:

La Lugoj predomină un amatorism de toată jena la nivelul unor frustrați din dregătoriile fotbalului de pe Timiș. Vai de cucu vostru de jnapani! N u știu de ce mai stă Remus Steop acolo?!

2. ctm spune:

Chiar nu sunt juniori in Lugoj care sa mai poata juca la echipa? Un oras ca Lugoj nu e in stare sa adune decat 14-15 jucatori, cum e posibil?

Sunt o gramada de sate care isi formeaza echipe din jucatorii locali, dar un oras nu poate, pare cam amatorizm.
    Bafta sa scapati de retrogradare, dar si mai important sa va treziti.