Vulturii Lugoj se înalță: al doilea succes consecutiv la zero acasă

”Victorie mare!”, a concluzionat Remus Steop, antrenorul Vulturilor Lugoj, pe seama unui al doilea succes consecutiv la zero pe teren propriu, în fața nimeni alteia decît secund clasata în C4, Jiul Rovinari: 1-0 (1-0), în această seară, în etapa a 22-a, în care gazdele i-au oferit debutul lui Vlădia.

”Și suntem hotărîți să cîștigăm toate punctele rămase în joc pînă la final, 12 la număr”, nu și-a mascat optimismul Steop, normal după o frumoasă serie în care, întorcîndu-se roata și lugojenii avînd parte de jocuri la rînd pe teren propriu, spre deosebire de aceeași perioadă a turului, CS Vulturii 2009 a acumulat 7 puncte din ultimele 9 posibile, remizînd 1-1 cu liderul Minerul Motru, trecînd cu 3-0 de Flacăra Făget și dispunînd astăzi de ocupanta locului 2.

Iar alb-albaștrii au făcut-o în condițiile acelorași adversități date de numărul mic de… combatanți valizi. Același Lucian Stoica a marcat unicul gol în minutul 10, fructificînd o minge trimisă în spatele fundașilor centrali adverși, cu o pătrundere, preluare și șut: 1-0.

Minutul 20 ar fi putut aduce golul de 2-0, dar același Stoica a ratat cu poarta goală, după ce partenerul de atac Steop l-a servit dar n-a profitat în primă instanță, după care a ochit portarul, repliat. ”Cred că am mai avut și un 11 metri refuzat dar important e că am cîștigat”, a mai spus  Remus Steop, adăugînd despre oaspeți: ”Am avut în față o echipă care stie jocul, cu unii componenți cu experiență mare, și la niveluri superioare”.

Din păcate pentru Vulturii, și acest joc a fost marcat de probleme, Opriș suferind o accidentare la gleznă înaintea meciului și ”trăgînd” o repriză, iar Buliga avînd o atitudine admirabilă și o prestație demnă de remarcat, în condițiile în care tatăl său suferea în preziua partidei un preinfarct: ”Suntem alături de el!”

Absent, și în continuare, Ciorei, recuperînd după o accidentare la metatarsiene.

Vulturii mai are de jucat la SC ASRA Apă Craiova, acasă cu Minerul Mătăsari, la FCM 2012 Reșița și acsaă cu Millenium Giarmata.

+

Vulturii: Dragostin – Opriș (47, Vlădia), Patrona, Vlaic, Buliga – Precupanu, Mînecan, Ploscariu, Ardelean – Steop, Stoica (81, Dobra).

Pe bancă: Rusu, revenit după accidentare, și Vînătu, care a suferit o entorsă la încălzire.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Vulturii Lugoj se înalță: al doilea succes consecutiv la zero acasă