Zicu, Elek și Suarez în primul 11, ACS Poli 0-2 cu gruzini

ACS Poli a încheiat șirul celor 5 apariții la intervale de câte 48 de ore în cadrul cantonamentului din Antalya prin a pierde astăzi de la ora 17 pentru a treia oară în Turcia, 0-2 (0-1) cu gruparea georgiană FC Chikhura Sachkere, marcatoare în minutele 36 și 60 și rămasă în inferioritate numerică în ultimul sfert de oră.

acs-poli-timisoara

La 10 zile după descinderea în stagiul centralizat la Lara, prim-divizionarii din Liga 1 au completat seria jocurilor de verificare peste hotare, primind două goluri și în al treilea meci consecutiv, abordat cu 3 noutăți față de formula de start a eșecului de vineri cu 1-2 cu Levski Sofia, și anume Ianis Zicu, Robert Elek și Abel Suarez, în vreme ce Javi Hernandez, Rajcomar și Sorescu n-au mai intrat în primul 11.

Florin Marin a început ultimul meci de pregătire în Turcia cu Smaranda – Belu-Iordache, Bocșan, Melinte, Daniel Popescu – Ovidiu Popescu, Abel Suarez – Bărbuț, Zicu, Pisas – Elek, acesta fiind la prima întâlnire în cantonamentul din Antalya, iar la pauză a apelat la o dublă schimbare, Bărbuț și Pisas lăsând locul ibericilor Javi Hernandez și Llorente.

Nu mult înaintea pauzei, în minutul 36, Kutchukhize înscria cu un șut ușor deviat pentru ocupanta locului 6 în prima ligă din Georgia, în care încheia stagiunea trecută pe locul 4, în ultimele două sezoane FC Chikhura Sachkere participând în fazele preliminare ale UEFA Europa League. Tot puțin înaintea intrării la vestiare Melinte era aproape de egalare în urma cornerului executat de Ovidiu Popescu, trimițând milimetric pe lângă poartă.

La reluare, același Kutchukhize a marcat și în minutul 60, din careul mic, iar timișorenii n-au ochit plasa nici în minutul 62, tot în urma unei faze fixe, Javi Hernandez executând o lovitură liberă înalt în careul mare iar Belu-Iordache reluând puțin pe lângă buturi.

La mijlocul reprizei a II-a au început și schimbările în unsprezecele bănățenilor, Elek și Zicu fiind înlocuiți în minutul 68 de Sorescu și Rajcomar iar Abel Suarez în minutul 71, de Doman. Ulterior, în minutul 74, și Fridrich i-a luat locul lui Daniel Popescu.

Deși în superioritate numerică din minutul 76, timișorenii n-au scuturat totuși plasa, în premieră în această iarnă, încheind în descrescendo ca rezultate meciurile acestei săptămâni: de la 2-0 și 1-1 în testele a câte 45 de minute de luni, cu austrieci respectiv maghiari, la 2-2, 1-2 și 0-2. Rezerve au mai fost astăzi portarul junior Rusu și Goga.

Comparativ, alaltăieri, în jocul cu sofioții clasați pe locul 2 în primul eșalon al Bulgariei, ACS Poli începea cu Smaranda – Belu-Iordache, Bocșan, Melinte, Daniel Popescu – Ovidiu Popescu, Sorescu – Bărbuț, Javi Hernandez, Pisas – Rajcomar.

Prim-divizionarii revin marți la Timișoara, pregătindu-se apoi de pre-competiționalul înaintea reluării returului, pe 14 februarie, acasă cu FC Voluntari, urmată de ultima deplasare a sezonului regular, în 20 ale lunii viitoare, la CSMS Iași, și disputa pe teren propriu cu Petrolul. Apoi, în play-out.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.