Zonal la juniori A. Căzută în ultimul sfert de oră de la 1-0, LPS Banatul pierde în prelungiri: 1-2 (0-0) cu FC Brașov

LPS Banatul Timișoara a pierdut cu generația de 1997 la debutul în turneul patrulater zonal al Campionatului Național FRF de juniori A, cedând pasul în ultimul sfert de oră al disputei de sâmbătă de la ora 16 cu ”pepiniera” prim-divizionarei FC Brașov și încasând golul 2 în prelungiri: 1-2 (0-0).

Pe excelenta suprafață de joc a arenei din Mioveni, unde secund-divizionara ACS Poli Timișoara era egalată recent adânc în prelungiri, ”Banatul” a cedat spre final un avantaj de 1-0 semnat de Daniel Benzar după primul sfert de oră al părții secunde.

Inițial, spre mijlocul mitanului întâi, Boldea a comis un henț în careu, vrând să intervină la un balon ce i-a sărit în mână, însă cei de sub Tâmpa au ratat lovitura de la 11 metri, șutând peste transversală.

Benzar avea să deschidă scorul în minutul 60, dintr-o pasă a lui Stoian, expediată pe culoar, de unde a țâșnit de unul singur și l-a culcat pe portar: 1-0. Ardelenii au izbutit egalarea peste un sfert de oră, în urma unei faze confuze, cu îngrămădeală în careu. Portarul Fișteag a respins o centrare expediată de pe stânga, spre marginea suprafeței de pedeapsă, iar din meleu mingea a ricoșat la un junior brașovean, care de la 6 metri a împins balonul în poartă: 1-1.

Golul a turnat plumb în picioarele timișorenilor, care și-au creat totuși o mare oportunitate pentru a prelua din nou conducerea, o lovitură liberă expediată spre Codrea, la colțul lung, unde s-a regăsit singur, nefiind fructificată și datorită intuiției goal-keeper-ului brașovean, care, ieșit la disperare, a blocat instinctiv șutul bănățeanului.

Disputat pe ploaie și pe o suprafață de joc mai extinsă, meciul a avut o ultimă întorsătură în prelungiri, când, în căutarea loviturii decisive, cei care au fost surprinși s-au dovedit a fi timișorenii, în urma unui balon lansat în adâncime, la care o nesincronizare portar – defensivă i-a permis unui oponent să rămână singur-singurel, pe dreapta: 1-2, de la câțiva metri de buturi.

Pădurariu a încheiat jocul cu o ușoară accidentare la gleznă dar este apt pentru disputa de mâine de la ora 16, cu gazda CS Mioveni, care evoluează de la această oră cu Viitorul Constanța. Timișorenii îi vor avea ca adversari pe dobrogeni marți de la ora 11, la încheierea zonalului din Argeș, de la care se califică în faza finală numai prima clasată.

”A fost un meci deschis, frumos, în care puteam câștiga, cu mai multă inteligență. Spre final, ambele eechipe au resimțit oboseala, terenul fiind ceva mai mare decât cu ce eram obișnuiți”, a explicat Ovidiu Vâlceanu.

:::

LPS Banatul, juniori A: Fișteag / Grunță (84, Dîrnu), Nicola, Boldea, Ciobănică / Gâț (60, Stoian), Stupu / Sebastian Smochină (30, Andraș; 70, Codrea), Benzar, Mailat / Pădurariu.

Pe bancă: Voin / Barbura, Buzan

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.