Călugăreanu (WMT Giroc), două goluri în semifinala Mondialului, la Chicago, dar SUA – România 7-3

Multipla campioană europeană en titre la minifotbal România a pierdut sâmbătă noaptea semifinala ediției inaugurale a Campionatului Mondial, găzduită de o săptămână în Statele Unite ale Americii, gazdele calificându-se în ultimul act grație unui 7-3.

asr

Calificată în semifinale fără joc în sferturi, datorită abandonului Canadei, România avea de dat piept în Sears Centre din Chicago cu selecționata gazdă, SUA, învingătoare cu o zi înainte, în sferturile de finală, contra Germaniei, cu 9-2. Încurajați de o masivă și entuziastă galerie românească aflată în asistența de aproape 2.500 de spectatori din sala amplasată în zona suburbană a metropolei, campionii miniEURO, și cu 4 componenți de la cluburile AS WMT Giroc și MAV Sport, din Campionatul ”Alborz”, precum și cu selecționerul timișorean Tiberiu Lajos la timonă, n-au făcut însă față nord-americanilor, care s-au calificat în ultimul act cu un bilanț general în competiție de 5 succese, golaveraj 40-13.

În finală, SUA se va întâlni cu rivalii de peste graniță, mexicanii, calificați din prima semifinală la lovituri de departajare, contra Braziliei, și punând astfel în scenă un ultim act visat de cei de peste Atlantic încă din anul 2013, când s-a decis organizarea ediției inaugurale a Campionatului Mondial de minifotbal pe tărâmul Statelor Unite ale Americii.

Mexic – Brazilia a avut parte de un mare suspans, sud-americanii revenind după ce erau conduși la mijlocul întâlnirii cu 4-1 iar după trei sferturi cu 4-2. Remiză, 5-5, și regula golului de aur, care n-a dus însă la o departajare, trecându-se la loviturile de la punct fix: ratări în prima serie, gol mexican în cea de-a doua, prin Omar Santillian, reușită braziliană în cea de-a treia, prin Tiguinho, goluri de ambele părți în cea de-a patra, mai întâi prin brazilianul Leite iar apoi prin Velez, ratări în cea de-a cincea și un verdict în cea de-a șasea: ratare Ricardinho, gol Jair Aleman. 3-2 Mexic…

SUA – România s-a încheiat cu 7-3, pe sferturi 1-0, 4-0, 0-0, 2-3, gazdele deschizând scorul deja în minutul 3, prin Chiky Luna, de la San Diego Sockers. Doar 13 secunde din sfertul secund i-au luat lui Brian Harris, de la Missouri Comet, pentru a dubla avantajul amfitrionilor, reluând în plasă balonul ricoșat din bara pe care tot el o nimerea la rădăcină. Evan McNeley a ridicat scorul la 3-0 iar golgheterul competiției, cu 8 reușite și 7 pase de gol, Craig Chiles, și el de la gruparea din San Diego, a marcat de două ori la rând, pentru 5-0 la pauză, după 30 de minute.

Adrian George Călugăreanu, unul dintre cei 2 jucători de la AS WMT Giroc, alături de portarul căpitan Cristian Popa, a fost pentru a doua oară eliminat temporar două minute, și în sfertul III, după ce ajungea pe margine și în primul sfert de oră, dar mijlocașul s-a și revanșat în ultimul sfert cu două goluri înscrise în nici un minut și jumătate, micșorând handicapul la 2-7, după ce același Harris și Gordy Gurson urcau scorul la 7-0 pentru favoriți. Radu Burciu a stabilit rezultatul final, 7-3, toate reușitele românilor căzând în ultima jumătate a sfertului IV.

Multiplii campioni europeni, de-acum și semifinaliști ai Campionatului Mondial, având în rândurile lor și doi jucători de la MAV Sport, pe Nicolae Costândana și Miroslav Nicolin. Iar anul acesta urmează apărarea trofeului continental, la turneul final din Italia…

Finala primului mondial, un duel SUA – Mexic, adjudecat întro ”probă” în octombrie de mexicani, cu 11-10 după prelungiri.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.