Condusă rapid cu 3-0, Informatica răstoarnă scorul în reeditarea finalei mici dar e egalată în final la Odorheiu Secuiesc

CS Informatica Timișoara, vicecampioană a țării în sezonul de debut în Liga 1 de futsal și ocupantă a locului 3 o ediție mai apoi, în 2017, a pierdut în această seară primele puncte în noua campanie, la al treilea hop, echivalând cu reeditarea finalei mici a stagiunii trecute, cu FK Odorheiu Secuiesc, care, debutând cu această ocazie acasă în 2017/8, s-a desprins până la 3-0 în minutul 7 dar tot n-a evitat la rândul ei risipirea primelor puncte în sezonul în curs: 4-4 (3-3).

Așa cum a început runda a III-a a elitei fotbalului în sală românesc sâmbătă după-amiază la Miercurea Ciuc, printr-un 4-4 între nou-promovata Imperial Wet și CSM Politehnica Iași, tot așa s-a și încheiat tot în Harghita luni de la ora 20, FK Odorheiu Secuiesc și CS Informatica remizând 4-4 într-o întâlnire din ”careul de ași” a aspirantelor cu punctaj maxim după primele câte 80 de minute de futsal din noul campionat. A fost și a doua remiză din totalul celor 15 partide din primele 3 runde…

Savio: două goluri în 4-4 în deplasare / foto: futsaltm.ro

Derulată la două săptămâni după runda secundă, etapa încheiată în această seară cu 3 meciuri, printre care și Muncitorul Reșița – CityUS Târgu Mureș 7-4 respectiv United Galați – Autobergamo Deva 2-6, tot într-o reeditare a unei confruntări la vârf, dar a finalei din 2016/7, s-a intercalat între manșele tur și retur ale reprezentativei de seniori a României în barajul play-off de calificare la Euro 2018, ”tricolorii” remizând mai întâi 2-2 la Deva în manșa I cu gruzinii, de la 0-2, responsabil cu revenirea pe tabela de marcaj fiind brazilianul debutant pentru cei din Carpați, Savio Valadares, ”dublă” în minutul 25. S-au mai jucat pentru un loc în Arena Stožice din Ljubljana din 30 ianuarie până în 10 februarie 2018 și Cehia – Serbia 3-4, Franța – Croația 1-1 și Ungaria – Polonia 2-1 (1-0) de la 2-0, returul urmând a fi programat pe 26 septembrie, marțea viitoare, în cazul ”tricolorilor” la Tbilisi, iar tragerea la sorți a grupelor turneului final în 29 septembrie, însă până atunci a mai fost bifată o etapă în campionatul intern, iar Savio Valadares s-a înscris din nou pe lista marcatorilor, și tot cu o ”dublă”.

Astfel, după ce Barna Szecsi și Manya Szabolcs i-au desprins pe ocupanții locului 4 în sezonul trecut la 2-0 în minutul 5 iar Manya a mai înscris și în minutul 7, căpitanul Simic a redus din handicap la mijlocul reprizei I și l-a servit două minute mai apoi tocmai pe Savio, marcator la vinclu, antrenorul-jucător Robert Lupu egalând de la distanță tot în prima parte, în care și Rakic a ochit apoi bara: 3-3.

CS Informatica, învingătoare pe debutul campaniei cu 4-2 la Călărași și cu 7-0 contra reșițenilor, după ce își adjudeca și Supercupa României în uvertura sezonului, a avut adesea viață grea cu harghitenii, iar deplasarea de astăzi n-a făcut excepție, Futsal Klub căutând să se afișeze cât mai bine în fața propriilor fani la ora primei apariții acasă în noua stagiune, după victorii în deplasare, cu 13-3 la Reșița și 6-4 cel mai recent la Iași.

De fapt, tot cu 4-4 s-a încheiat și precedentul duel direct din sezonul regular, derulat la Timișoara pe 5 mai 2017, după ce în tur, la Odorheiu Secuiesc, se consemna o altă remiză, 2-2 pe 28 octombrie 2016, rezultate care contau în economia celor 22 de runde, încheiate de Futsal Klub pe locul 3, pe podium, iar de bănățeni pe patru. Lupu și compania au reușit însă rocada cu ocazia finalei mici din 16 și 22 mai, câștigând mai întâi acasă cu 4-0, ceea ce a contat decisiv, după care s-au înclinat cu 3-2 în Harghita.

N-a mai fost vorba însă de o nouă înfrângere, Savio Valadares aducându-i pe timișoreni chiar și în avantaj puțin după pauză, dar nici de o victorie, Szocs Laszlo egalând pentru FK Odorheiu Secuiesc cu puține secunde înaintea fluierului final: 4-4.

Astfel, doar campioana Autobergamo mai are punctaj maxim, însă cei din Odorheiu Secuiesc și Timișoara o urmează pe podium, cu două puncte mai puțin și în continuare neînvinse, atenția comutându-se acum pe returul naționalei în Georgia, după care CS Informatica se va deplasa la Iași în jur de 1 octombrie și va primi apoi vizita târg-mureșenilor, la mijlocul turului.

Rezultatele etapei a III-a, clasamentul la zi și programul rundei a IV-a, în datele tehnice.

Iar legat în plus de Euro 2018 la futsal, Azerbaijan, Italia, Kazakhstan, Portugalia, Rusia, Slovenia în calitate de gazdă, Spania ca deținătoare a trofeului și Ucraina s-au calificat deja la turneul final.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.