Dacă e Moldova, e eșec în play-off în primul joc afară. Naufragiu la Dunăre și premieră: Informatica, fără gol marcat

CS Informatica Timișoara n-avea amintiri plăcute de la precedentele vizite la Galați din acest campionat, în turul din 28 octombrie 2015 pierzându-l pe Alcantara, accidentat în succesul cu 5-0, iar pe 2 martie 2016 fiind eliminată din Cupa României cu 3-2 de CS United, care s-a impus și în această seară de la ora 18, în prima partidă după sistemul ”două din trei” din semifinalele play-off ale Ligii 1 la futsal. Precum în urmă cu două săptămâni și jumătate, când pierdea întâiul meci al sferturilor, cu 4-3 în deplasarea la Iași, Informatica a pășit din nou greșit în Moldova, de astă dată și fără gol marcat, o premieră în acest sezon pentru timișoreni: 3-0 (0-0).

1901307_1097379703620671_4489366520443631981_n

În această seară s-au jucat primele meciuri ale semifinalelor Ligii 1 de fotbal în sală, iar dacă la Deva, în derby-ul protagonistelor la vârf al precedentelor ediții, ocupante ale locurilor 2-3 după retur, Autobergamo – CityUS Târgu Mureș, golurile au curs pe bandă rulantă, cei de sub Cetate impunându-se cu 7-6 după 4-1 la pauză și 4-4 spre finele întâlnirii, în schimb la Dunăre s-a marcat abia în ultimele minute ale partidei, când CS United, a patra la încheierea sezonului regular, a taxat de 3 ori pe contraatac.

CS United se califica în semifinale miercurea trecută, în jocul 3 al sferturilor cu Spicom Sfântu Gheorghe, printr-un 8-3 la Dunăre, în decisiv, de la 3-1 la pauză, după ce cu o zi înainte rata ocazia de a intra în ”careul de ași” din două jocuri, pierzând cu 1-3 în urma unui triumf inițial în deplasare în Covasna, cu 3-0.

Timișorenii, calificați la scor prin victoriile acasă din 28 și 29 aprilie cu CSMS Iași, 10-2 și 7-1, survenite în urma surprinzătorului eșec din Copou, 4-3 (1-0) pe 23 aprilie, n-au marcat nici de această dată până la pauza deplasării la Dunăre, la capătul unei prime părți albe, în care CS United i-a avertizat că nu-și vor vinde deloc ieftin pielea.

Cu portarul internațional Vlad Iancu revenit pe convocator și în formula de start Vasile Giurcanu – Robert Lupu, Florin Matei – cpt., Slobodan Janjic, Stefan Rakic, campionii sezonului regular anunțau în schimb un alt bun joc defensiv, în nota celor care i-au impus în frunte, însă totul s-a năruit subit în ultimele 5 minute, când timișorenii au fost surprinși prin 3 goluri fără replică, pierzând pentru a cincea oară în sezonul 2015/6, inclusiv din nou la Galați, în turul 2 eliminatoriu al Cupei României, 3-2 de la 0-1 la pauză pe 2 martie, în urmă cu zece săptămâni.

Ulterior, gălățenii aveau să ajungă în semifinalele Cupei, în care vor primi pe 23 mai vizita lui CSMS Iași, în celălalt penultim act fiind programate aceleași Autobergamo Deva și CityUS Târgu Mureș.

Că United prinsese curaj se vedea și la Timișoara pe 6 martie, așadar doar 4 zile mai apoi, când Informatica se chinuia să păstreze procentajul maxim pe teren propriu printr-un 3-2 (1-1) în meciul retur de campionat, din sezonul regular, așa încât Robert Lupu și compania erau pe undeva avertizați.

Dar gruparea din Banat n-a găsit antidot la replica aspră a gălățenilor, pe alocuri abrazivă, ceea ce le-a atras gazdelor două cartonașe roșii, primul în minutul 32, la 0-0, iar următorul în minutul 38, la 2-0, din contră, CS Informatica primind pe final gol după gol.

Primul cădea puțin după expirarea inferiorității numerice a amfitrionilor iar cel de-al doilea, în minutul 37, pe când timișorenii căutau în disperare egalarea, cu Lupu portar-jucător și foarte expuși defensiv.

Și golul 3 a purtat aceeași pecete, pe cartea contraatacului, deși CS United era în inferioritate numerică, și astfel s-a conturat o rece baie în Dunăre a câștigătoarei sezonului regular.

Care, ca și în sferturi, se vede obligată să-și adjudece ambele meciuri de pe teren propriu pentru a putea avansa în faza următoare, finala Ligii 1. Totul se va juca luni 16 mai de la ora 19, în Sala ”Constantin Jude”, unde simpatizanții Informaticii nici nu concep să fie lăsați afiș de o eventuală surpriză care ar scoate din calcule partida decisivă de marți 17 mai (ora 19), din aceeași incintă. În care primii clasați după retur își invită cât mai mulți susținători, prin campaniile de promovare de pe pagina facebook a clubului dar și prin afișele promoționale din oraș.

Timișorenii ar schimba oricând acest eșec cu acel detașat 5-0 (4-0) la Dunăre din octombrie, când cu accidentarea lui Alcantara, însă n-au altă șansă decât s-o ia de la capăt, precum a fost cazul cu ieșenii, în dauna cărora au întors fără drept de apel soarta calificării. Miza a crescut dar cel mai probabil și ambițiile Informaticii sunt pe măsură.

Din nefericire, ca o continuare a asprei încleștări de la Dunăre, finalul partidei din această seară n-a făcut cinste unor semifinaliste ale Ligii 1 de futsal, cele două trupe având ceva de împărțit, semn că nervii erau mult prea întinși la gândul finalei așteptând acum deja după colț.

Un prim eșec la zero greu digerabil pentru fruntași și ca un semnal de alarmă.

Antrenorul principal și jucător Robert Lupu și secundul Daniel Rupa n-au putut conta pe Valentin Ilaș, accidentat, apelând în schimb la Vasile Giurcanu, Vlad Iancu, Robert Voin – Gabriel Dobre, Adrian Călugăreanu, Florin Matei – cpt., Slobodan Janjic, Dusan Milojevic, Slaven Novoselac, Stefan Rakic, Felipe Oliveira și Savio Valadares.

CityUS Târgu Mureș – Autobergamo are programat jocul 2 miercuri 18 mai la ora 19,15 iar la nevoie meciul 3, decisiv, în 19 mai.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.