Egalată la finalul reprizei a II-a și a prelungirilor, Informaticii îi priește la lovituri de departajare: 1-0 la meciuri în semifinala cu United Galați

CS Informatica Timișoara a făcut fie și cu mari emoții un pas important spre finala Campionatului Național al Ligii 1 de futsal, câștigând acasă meciul inaugural al semifinalei în sistemul de calificare ”două victorii din 3 jocuri” și ajungând la o apariție distanță de pătrunderea în ultimul act, ceea ce izbutea și în primăvara trecută. CS United Galați, câștigătoare a sezonului regulat, a deschis scorul partidei de la ora 19 din sala ”Constantin Jude” și a egalat apoi pe final, împingând întâlnirea în prelungiri, în care a repetat figura, fiind însă depășită în cele din urmă după 4 serii de lovituri de departajare.

Vicecampioana țării în fotbalul de sală a pășit cu dreptul duminică seară în faza semifinalelor din întrecerea eliminatorie play-off a Ligii 1, valorificând avantajul terenului propriu în singura partidă programată la Timișoara din totalul de eventual 3 meciuri cu CS United Galați pentru intrarea în actul final, cu trofeul pe masă. Având mare nevoie de victorie acasă pentru a nu fi nevoiți să învingă de două ori la malul Dunării în ideea răsturnării scorului la meciuri al semifinalei, Robert Lupu și colegii săi au trecut în cele din urmă cu bine peste primul hop, putând acum intra în cea de-a doua finală consecutivă de campionat dacă vor triumfa și în revanșa de duminică 7 mai, din estul țării. Într-un asemenea caz, confruntarea decisivă de a doua zi, luni 8 mai, ar ieși din calcule.

Finaliști învinși anul trecut în două meciuri de CS CityUS Târgu Mureș, timișorenii aveau ascendentul psihologic al victoriilor acasă împotriva gălățenilor în semifinala de campionat din mai 2016, când îi depășeau în zile succesive cu 5-2 și 4-1 în sala ”Constantin Jude”, răsturnând astfel soarta pătrunderii în ultimul act, după ce echipa din sudul Moldovei câștiga întâlnirea acasă din prima manșă, cu 3-0.

De astă dată, rolurile s-au inversat, nu CS Informatica fiind câștigătoare a sezonului regulat și implicit gazdă în jocurile 2 și 3 conform discutabilului sistem competițional creionat de FRF, ci CS United Galați, însă mersul lucrurilor s-a păstrat, cu organizatorii din nou triumfători în confruntarea inaugurală.

Anul trecut, atât timișorenii cât și CS CityUS Târgu Mureș au răsturnat soarta calificării în partidele a doua și a treia, de pe teren propriu, în fața celor din Galați respectiv Deva, Autobergamo fiind implicată la rândul ei în semifinalele în curs, mai exact luni la ora 18, la Odorheiu Secuiesc, în jocul de deschidere al celuilalt penultim act, cu Futsal Klub.

Dacă bănățenii vor reuși să triumfe și peste o săptămână în una dintre cele două încercări de la Dunăre, rămâne de văzut, dar până una alta astăzi au reușit să revină de două ori pe tabela de marcaj în timpul regulamentar de joc, în fiecare dintre reprize, după ce CS United prelua de două ori conducerea, inițial prin Lașcu, în primele nici 10 minute: 0-1.

Gazdele, aliniate la start cu Koivumaki – Thiago, Savio, Deco și Felipe Oliveira, au egalat atât la unu cât și la doi, mai întâi prin Simic, și cât se poate de rapid, 1-1 deja în minutul 9, iar spre final prin Savio, după ce Crăciun înscria pentru 1-2 în minutul 34, însă același Simic a și preluat imediat conducerea în premieră pentru bănățeni, care păreau a fi la un pas de adjudecarea partidei inaugurale, cu 3-2. Vizitatorii au egalat însă la rândul lor, de astă dată cu ochii pe secundar, 3-3 prin Cireș, împingând prima manșă în prelungiri.

A venit apoi rândul Informaticii să preia din nou conducerea, 5-3 după prima repriză de prelungiri printr-o nouă reușită a lui Simic dar și cea a lui Rakic, însă liderul după retur a avut capacitatea de a mai egala încă o dată pe final, 5-5, prin ”dubla” lui Moldoveanu, cu capul respectiv printr-un șut deviat din bară în spatele finlandezului Koivumaki iar apoi peste linia porții. Deco ochea apoi bara, așa cum și începea semifinala, cu o bară a lui Thiago Alcantara, așa încât se trecea la loviturile de departajare…

Având foarte frumoase amintiri de la punct fix din finala câștigată pe același teren acum puțin peste o lună de zile în Cupa României, 5-4 cu Autobergamo Deva pe 21 martie după un ultim act fără goluri din acțiune, CS Informatica Timișoara a tranșat mai rapid soarta disputei din această seară decât pentru adjudecarea trofeului competiției knock-out, după cele 3 serii de execuții mai fiind nevoie de una singură, care a făcut așadar diferența, prin Thiago Alcantara dar și portarul Molina între buturi în fața lui Burdujel, alungând astfel din inerentul suspans și marile emoții.

Deși Deco a ratat șutul său la a doua pereche, după ce nici Cojoc nu transforma, în schimb Felipe de Oliveira, Savio și Thiago Alcantara au fructificat loviturile, pe când oaspeții l-au mai avut și pe Burdujel irosind execuția, alb-albastru-negrii câștigând astfel cu 8-7, după 1-1 la pauză, 3-3 după 40 de minute și 5-5 la capătul prelungirilor. Savio s-a numărat așadar și printre marcatorii reușitelor din acțiune din timpul partidei, Simic înscriind chiar de 3 ori iar Rakic contribuind și el cu un gol deși ambii au început semifinala pe bancă, la acest capitol precum goalkeeper-ul Molina, antrenorul-jucător Robert Lupu și Ilaș, pe când Moldoveanu a punctat de două ori în joc dar și de la punct fix.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.