În avantaj la pauză, Informatica pierde în premieră, 3-1 pentru United Galați în reeditarea finalei

Un întreg istoric a conturat în sezonul trecut duelul boltit vest-est mai degrabă cu rele între CS Informatica Timișoara și United Galați, sfârșit cu bine pentru bănățeni prin adjudecarea în premieră a titlului național într-un ultim act tocmai cu moldavii, 1-0 și 6-4 la Dunăre iar apoi 5-2 pe Bega, iar aspirațiile au fost realimentate cu ocazia disputei directe de sâmbătă seară din antepenultima rundă a turului în Liga 1 de futsal, între singurele formații neînvinse după primele 6 etape și în cel mai rău caz cu remize în cont, una în dreptul gazdei partidei de la ora 18:45, două în contul ”violeților”, care au fost însă nevoiți să se recunoască învinși, deși la conducere la pauză: 3-1 (0-1).

Campionii țării au pendulat în acest început de sezon și cu participări internaționale de la a nu avea absolut nici o problemă în prima deplasare, 1-10 în Bucovina, și a încheia cu bine deplasări sprâncenate, 1-1 la Deva și un victorios 5-7 la Odorheiu Secuiesc, la a se lăsa surprinși acasă la mijlocul săptămânii trecute, 2-2 cu Imperial WET Miercurea Ciuc, calapod de pe care abordau dificila ieșire la Dunăre, în fief-ul vicecampioanei cu cele mai multe puncte adjudecate în noua campanie dar trasă înapoi de penalizarea de 3 puncte survenită din ediția anterioară.

Echilibrul presărat cu oportunități de ambele părți a fost rupt în prima jumătate a partidei de la Galați de unicul gol înscris de principalul realizator ucrainean al campioanei, Denis Ovsyannikov, spre mijlocul reprizei I, 0-1 în minutul 8, însă United avea să preia conducerea deja în același răstimp scurs din partea a doua, Kaylon Borges egalând în minutul 24 iar antrenorul-jucător Florin Ignat marcând peste alte 4 minute.

În căutarea egalării, timișorenii au fost surprinși spre final și de reușita lui Nuno Viera, care a conturat o nouă victorie gălățeană pe teren propriu în dauna bănățenilor în cursul sezonului regular: 3-1 (0-1).

Iar de la reeditarea finalei play-off din luna mai, la partidele din această primă jumătate din noiembrie cu nou-promovatele din Cluj și Buzău, CS Informatica urmând a primi joi, în data de 8 de la ora 18, vizita codașei fără punct în cont CFF Clujana, după care se va deplasa marți în 13 în Câmpia Română, de la ora 17 la SCM Gloria.

Până atunci însă, duminică de la ora 15 încă un duel din prima jumătate a ierarhiei, Futsal Club Dunărea Călărași – Autobergamo Deva, abordat de formațiile cu câte o singură înfrângere în primele 6 apariții de la câte un punct în urma oponentelor din duelul de la Galați: 16 United, 15 Dunărea, 14 Informatica, 13 Autobergamo.

Rezultatele și programul etapelor a 7-a și a 8-a în Liga 1 de fotbal în sală, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.