Informatica, egalată la Călărași pe finalul reprizelor, fără victorie afară în careul fruntaș

După ce a inaugurat returul sezonului regular în Liga 1 de futsal prin administrarea unui scor fluviu sucevenilor, campioana națională CS Informatica Timișoara a inaugurat sâmbătă seară și cea de-a doua rundă a jumătății secunde din campania tur-retur, într-o dificilă deplasare pe terenul celei de-a patra clasate, Futsal Club Dunărea Călărași, care a egalat la doi la finele fiecărei reprize, 4-4 (2-2), lăsându-i astfel pe bănățeni fără victorie în acest campionat în ieșirile la celelalte formații din ”careul” primelor clasate.

Fără succes în cea de-a doua deplasare din tur pe terenul fostei campioane, 1-1 la Deva, și învinsă la începutul acestei luni cu 3-1 la Galați de vicecampioana CS United, deținătoarea titlului național a vizat o victorie pe Dunăre în sus la Călărași, în prima ieșire a returului dar totodată și ultima în Liga 1 pe anul 2018, și n-a fost departe, conducând în fiecare repriză, fără însă a și conserva avantajul: 4-4 (2-2).

Meciurile strânse de care au avut parte la Călărași atât Autobergamo Deva, care remiza 3-3, cât și vicecampioana United Galați, care se impunea la limită cu 4-5, sunau ca un avertisment pentru formația îndrumată de Robert Lupu, iar și partida disputată sâmbătă de la ora 18 în etapa a XI-a din Liga 1 de fotbal în sală a purtat aceeași pecete, Informatica lăsând senzația că s-ar putea desprinde dar fiind ajunsă din urmă.

Jucătorii străini Araujo și Bondar au înscris primele goluri ale jocului însă Coelho și Plugaru au marcat pentru gazda Futsal Club Dunărea, trecută în avantaj în primul minut al reprizei a II-a, prin același Coelho: 3-2.

A urmat rândul timișorenilor să răstoarne scorul, prin golgheterul Ovsyannikov și Ilaș, cu puține minute înaintea încheierii meciului, dar Plugaru a semnat la rândul său ”dubla”, în ultimele faze ale partidei: 4-4.

Două puncte risipite printre degete în apele Dunării la Călărași dar totuși un punct obținut într-o deplasare lungă și grea, ultima a unui an cu de toate pentru CS Informatica, aflată înaintea căderii cortinei peste sezonul de toamnă, acasă cu Autobergamo Deva, în etapa a XII-a din Liga 1.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.