Informatica Timișoara intră în finala Ligii 1 de futsal

CS Informatica Timișoara a completat a doua dublă de succes cu victorii în zile consecutive pe teren propriu, trecând și de CS United Galați cu 5-2 luni și 4-1 în această seară în Sala ”Constantin Jude”, în jocurile 2 și 3 ale semifinalelor Ligii 1 de futsal, după ce în sferturi o elimina de o manieră și mai categorică pe CSMS Iași, și astfel s-a calificat în ultimul act al Campionatului Național de fotbal în sală, la chiar prima participare în competiție.

Informatica: 6 victorii din 6 apariții acasă, golaveraj 38-10

Informatica: victorii înlănțuite acasă, până în finala Ligii 1!

Autoare a unor victorii pe linie și fără excepție în ”Constantin Jude” atât în sezonul regular tur-retur cât și în fazele eliminatorii din play-off, Informatica a păstrat acest remarcabil procentaj maxim acasă prin a-și adjudeca biletele pentru finala elitei de futsal grație unui ultim triumf în fața propriilor susținători, conturat marți de la ora 19 cu 4-1, după 2-0 la pauză în dauna ocupantei locului 4 la capătul returului.

Într-un joc decisiv, care pe care pentru intrarea în ultimul act, CS Informatica s-a desprins încă din prima parte prin golurile lui Janjic, în minutul 11, și Dobre, chiar înaintea pauzei: 2-0.

Miza era foarte mare, constând în oportunitatea de a evolua cu trofeul pe masă într-o finală contra învingătoarei din duelul principalelor protagoniste ale ultimilor ani, CityUS Târgu Mureș – Autobergamo Deva, care își va consuma miercuri de la ora 19,15 și eventual joi (ora 18) partidele 2 și 3, pe Someș, după ce devenii o câștigau pe prima cu 7-6 pe 10 mai, atunci când Informatica începea semifinala cu United prin a pierde cu 3-0 la Dunăre.

Timișorenii au răsturnat însă soarta semifinalei prin a câștiga partidele de pe teren propriu de la începutul acestei săptămâni, și tot la 3 goluri diferență, astăzi prin a reveni la foarte bunul obicei de a nu primi decât un gol. Încasat de la Stoykov în minutul 32, dar abia după ce Novoselac mărise avantajul favoriților la 3-0 în minutul 25.

Cireașa pe tort, antrenorul principal și jucător Robert Lupu a pecetluit frumoasa calificare în finală prin stabilirea scorului final cu o altă notabilă reușită, 4-1.

Informatica Timișoara a acces în finală în componența Vasile Giurcanu, Theodor Lungu, Robert Voin – portari; Robert Lupu, Gabriel Dobre – cpt., Adrian Călugăreanu, Slobodan Janjic, Stefan Rakic, Dusan Milojevic, Slaven Novoselac, Felipe Oliveira și Savio Valadares.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.