Informatica Timișoara pierde cu 0-4 la Târgu Mureș în primul meci al finalei Ligii 1

Informatica Timișoara a debutat cu o înfrângere și în finala Ligii 1 de futsal, la fel ca în precedentele tururi de play-off. Violeții au fost învinși pe terenul campioanei en-titre, City’US Târgu Mureș care s-a impus cu 4-0, 3-0 la pauză. Timișorenii, fără suspendatul  Matei, au jucat static și au pus prea puține probleme porții adverse.

IMG_0288Gazdele au început în formula Carlao – Ribeiro, Aguiar, Duque și Ferreira, iar oaspeții i-au avut în formația de start pe Iancu – Lupu, Rakic, Janjic și Savio. Mureșenii au deschis scorul în minutul 8 prin Fabio Aguiar care a reluat în poartă o centrare venită din stânga. Patru minute mai târziu, Bogdan Covaci a dublat avantajul gazdelor cu o scăriță. Timișorenii au făcut multe greșeli, iar Mimi Stoica i-a taxat, marcând pentru 3-0 în minutul 18, pe contraatac, după o intercepție. Spre finalul primei reprize a fost și o întrerupere din cauza unor probleme la tabelă, iar la vestiare s-a intrat la 3-0 pentru gazde.

Informatica a reușit o fază mai legată în debutul părții secunde, finalizată cu șutul lui Janjic în portar, iar Aguiar a reușit să plece pe contră după intercepție, dar a fost blocat de Iancu. Rakic a primit al doilea galben în minutul 26 și a fost trimis în tribună, lăsându-și echipa 2 minute în inferioritate. Mureșenii au reușit golul 4 după ce s-a restabilit egalitatea numerică pe teren. Emil Răducu a finalizat din stânga o centrare venită de la Ferreira. Oaspeții au scos portarul și au scăpat fără gol primit la încercările de la distanță ale adversarilor. Savio a avut cea mai mare ocazie a Informaticii când a șutat în bară în minutul 33. Și gazdele au schimbat portarul cu un jucător de câmp pentru a menține posesia, au fost câteva ocazii de ambele părți, dar nu foarte clare, cu timișorenii pasând mult în lateral, fără să dea prea mari emoții campioanei en-titre. Pe final au intrat și jucătorii care au evoluat mai puțin. S-a încheiat 4-0 și mureșenii conduc cu 1-0 în finala Ligii 1 care se dispută după sistemul 2 din 3.

Seria se mută la Timișoara unde se va disputa meciul secund, dar și al treilea dacă va fi cazul. Partida secundă este programată pentru luni 6 iunie, de la ora 19:30, iar dacă va fi cazul după alte două zile sala Constantin Jude va găzdui întâlnirea decisivă.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.