Informatica Timișoara pierde returul dar ia locul 3 în Liga 1

CS Informatica Timișoara a încheiat cu o înfrângere în deplasare campionatul ediției 2016-2017 în Liga 1 de futsal dar la purtător cu medaliile de bronz ale elitei fotbalului în sală românesc, pierzând în această seară cu 3-2 (2-0) returul de la Odorheiu Secuiesc al finalei mici în faza play-off a primului eșalon însă triumfând cu scorul general de 6-3 în ansamblul dublei manșe, echivalent cu obținerea poziției a treia, în regres cu o treaptă față de campania de debut în întreceri, 2015/6.

După ce anul trecut, la încheierea primei stagiuni jucate în divizia de elită a futsalului autohton, CS Informatica pierdea finala la titlu în dublă manșă în fața târg-mureșenilor și obținea locul 2 și medaliile de argint ca vicecampioană, la a doua participare a cucerit primul trofeu prin a învinge pe 21 martie în finala Cupei României, disputată în sala ”Constantin Jude” contra celor de la Autobergamo Deva sub forma unei remize albe în timpul regulamentar și în prelungiri dar decisă la lovituri de departajare, și a obținut medaliile de bronz în campionat, pentru ocuparea ultimului loc pe podium.

În această seară, toate privirile au fost îndreptate spre cel de-al treilea meci din cel mult cinci în finala Ligii 1 a Campionatului Național de futsal, mutată astăzi și mâine la Deva, iar Autobergamo a cedat cu 1-2 câștigătoarei sezonului regulat, United Galați, care a preluat astfel conducerea tot cu 1-2 și la scorul general al partidelor, însă s-a jucat totuși și pentru locul 3, de la ora 19, la Odorheiu Secuiesc, unde gazdele de la Futsal Klub au înjumătățit până la pauză avantajul deținut de oaspeții timișoreni după manșa I, de pe Bega, din urmă cu 6 zile.

CS Informatica se alinia în județul Harghita la adăpostul victoriei cu 4-0 semnate marțea trecută la Timișoara iar după pauză Savio a egalat scorul la 2-2, gazdele impunându-se în cele din urmă de palmares cu 3-2 dar fără a răsturna scorul general al dublei manșe.

Robert Lupu și colegii săi au izbutit astfel și a doua clasare consecutivă pe podiumul primei ligi în contul Informaticii Timișoara, ceea ce n-a mai reușit și în acest sezon campioana națională târg-mureșeană din 2016, parcursul cu 27 de apariții în sezonul regulat și play-off fiind completat de cei de pe Bega cu traseul victorios cu 4 reprezentații în Cupa României.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.