Nicu Costândana, unul dintre cei 5 timişoreni în lotul şi pe banca României, deschidere de scor în finala câştigată a miniEURO: 2-0 cu Croaţia

Reprezentativa de minifotbal a României a cucerit astăzi pentru a patra oară la rând titlul continental, câştigând cu 2-0 (0-0) finala miniEURO 2013, Campionatul European, în dauna Croaţiei. Iar la triumful din aceste zile au contribuit şi timişorenii Nicu Costândana, care a şi deschis scorul în ultimul act, decarul Miroslav Nicolin, portarul Cristian Popa – căpitan al echipei, Ovidiu Vâlceanu şi selecţionerul federal Tibi Lajos.

Cvintetul a contribuit cu succes şi la precedente triumfuri ale României în Campionatul European, ale căror ediţii anuale capătă consistenţă şi amploare.

Portarul căpitan Cristian Popa, cu trofeul continental în mînă, ridicat pe braţe de colegi, printre care alţi timişoreni, Nicu Costîndana, Ovidiu Vîlceanu şi Miroslav Nicolin

Frumos succes şi remarcabilă continuitate pentru o selecţionată a României într-o disciplină în plină expansiune şi pe care continuă să o domine, „tricolorii” păstrându-şi trofeul la capătul unei competiţii cu 24 de reprezentative la start şi în care au avut de trecut 7 hopuri în 4 zile.

În faţa unei tribune pline în ambianţa Cretei, cu 5.000 de spectatori în asistenţă printre care şi sute de români frenetic duşi de val, elevii lui Lajos s-au revanşat în faţa Croaţiei pentru eşecul suferit în partida din grupă, 0-1, în urmă cu 3 zile, Costândana deschizând acum scorul în urma unui corner, după o pasă de la Nicolin.

România, prima în ierarhia acestui sport, a trecut tot azi, în sferturi, de Anglia, cu 2-0, iar după-amiază, cu 2-1, în semifinale, de Germania, marcând aşadar câte două goluri în cele 3 reuşite ale zilei.

Croaţii treceau azi în sferturi de polonezi, cu 2-0, iar în semifinale de ruşi, cu 4-3, fără a-i putea însă deposeda de lauri pe campionii reînscăunaţi.

Iată şi precedenta noastră consemnare, în urma fazei grupelor dar şi a optimilor şi sferturilor:

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.