Nu se mai lasă condusă și învinge: România – Letonia 3-1 (1-0). Cu liderul Portugalia, marți ora 19

După ce sâmbătă seară a evitat ca prin urechile acului înfrângerea la debutul în Grupa 4 de calificare pe care o găzduiește până marți în preliminariile Campionatului European de futsal al cărui turneu final va avea loc anul viitor în Slovenia, reprezentativa de fotbal în sală a României a câștigat al doilea meci din seria patrulater, cel de duminică seară, în Sala Polivalentă din Călărași, 3-1 (1-0) cu Letonia.

Ca antrenor-jucător la echipa de club, Robert Lupu va fi cât de curând implicat la cârma vicecampioanei Informatica Timișoara în sferturile de finală ale fazei play-off din Liga 1 printr-un prim meci tot la Călărași, programat pe 19 aprilie de la ora 18 în compania localnicei Dunărea, ca primă confruntare după sistemul de calificare cu ”două victorii din 3 partide”, însă pe moment unicul reprezentant al proaspetei câștigătoare a Cupei României la futsal în reprezentativa României, selecționerul-jucător Lupu, este în vâltoarea luptei pentru biletele la Euro 2018 de fotbal în sală. ”Tricolorii” n-au ajuns de dată mai recentă la turneul final mondial sud-american și nici la cel continental, din Serbia, dar găzduirea unei grupe preliminare le conferă speranțe pentru accederea în competiția celor mai buni.

România - Letonia 3-1 / frf.ro

România – Letonia 3-1 / frf.ro

Câștigătoarea grupei se califică direct la turneul final EURO 2018 iar locurile secunde din cele șapte serii preliminare vor intra în play-off, laolaltă cu ocupanta poziției a treia cu cel mai bun bilanț. Barajul se va disputa în două manșe, tur și retur, în luna septembrie, tragerea la sorți urmând să aibă loc pe 6 iulie, după care turneul final european se va desfășura anul viitor, în perioada 30 ianuarie – 10 februarie 2018, la Ljubljana, în Slovenia.

Până atunci însă, după primele două etape ale patrulaterului de la Călărași, de sâmbătă și astăzi, când s-au înregistrat rezultatele România – Finlanda 5-5 și Portugalia – Letonia 2-1, respectiv Finlanda – Portugalia 1-5 și România – Letonia 3-1, clasamentul la zi este: 1. Portugalia 6 puncte – maxim (7-2) / 2. România 4p (8-6) / 3. Finlanda 1p (6-10), 4. Letonia 0p (2-5). Iar totul urmează să se decidă marți 11 aprilie, după programul Letonia – Finlanda de la ora 15:30 și România – Portugalia (ora 18; Digi Sport 2).

Robert Lupu și elevii săi colegi de lot au resimțit dificultatea disputelor cu naționalele de la Marea Baltică, românii fiind cel mai adesea conduși și abia egalând de două ori în disputa inaugurală de sâmbătă cu Finlanda, în care evoluția scorului a fost 0-1, 1-1, 1-2, 1-3, 2-3, 2-4, 2-5 dar și 5-5 grație revenirii din ultimele 7 minute, dar și desprinzându-se astăzi destul de greu în fața echipei care a condus ieri Portugalia la pauză.

Abordând partida cu Letonia în cinciul 1. Vlad Iancu, 2. Florin Matei, 3. Marius Matei, 7. Robert Lupu, 14. Paulo Ferreira, așadar cu foști și actuali componenți ai Informaticii în echipă, rezerve la start fiind astăzi de la ora 19 Toni Tonița, 6. Emil Răducu, 8. Ionuț Movileanu, 9. Emanoil Moldoveanu, 10. Dumitru Stoica, 11. Bogdan Covaci, 15. Laszlo Szocs, 17. Alpar Csoma și 20. Liviu Pânzariu, ”tricolorii” au deschis scorul puțin înaintea pauzei prin Florin Matei, în minutul 18:50, tot el având să stabilească și scorul final în minutul 37:53, 3-1, după ce Szöcs înscria pentru 2-0 în minutul 24:17 iar Jerofejevs (37:25) reducea din handicap pentru baltici.

Așadar o modificare în formula de start față de jocul de ieri cu Finlanda, început cu 1. Vlad Iancu, 2. Florin Matei, 3. Marius Matei, 14. Paulo Ferreira, 15. Laszlo Szocs, și încheiat de gazde prin a reuși să marcheze de două ori în ultimele 4 secunde, salvator pentru revenirea de la 3-5 la 5-5, golul egalizator venind de fapt chiar în ultima fază, dintr-o lovitură de la 10 metri. Sâmbătă, marcatori au fost Răducu (11:19), M. Matei (22:06), F. Matei (32:46, 40:00) și A. Csoma (39:56) pentru români, respectiv Jyrkiäinen (05:19), Tirkkonen (19:47), Autio (20:13, 30:52) și Teittinen (22:31) pentru scandinavi.

Rămâne însă de văzut cum se vor descurca ”tricolorii” împotriva lusitanilor, lideri-favoriți.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.