Robert Lupu: „Am avut emoții asemeni unor copii”

CS Informatica Timișoara a debutat cu dreptul în Liga 1 de futsal, învingând cu 4-1 pe teren propriu formația venită din Târgu Secuiesc. La finalul partidei, căpitanul oaspeților Gazda Jozsef a declarat că deși coechipierii săi au evoluat mai bine în repriza secundă, lipsa antrenorului de pe banca tehnică s-a simțit foarte mult.

Tehnicianul nostru este și selecționerul naționalei Ecuadorului. A lipsit așadar de la acest meci, fiind plecat cu echipa națională. S-a simțit asta foarte mult. Am început destul de slab partida, nu am respectat tactica, nu ne-am apărat în jumătatea noastră de teren, și ați văzut că multe dintre ieșirile noastre hazardate au fost taxate de echipa gazdă. Nu ne-am propus să blocăm un anumit jucător al Informaticii Timișoara. Știam că au sportivi buni, tehnici, dar în același timp și tactica lor colectivă, la nivel de echipă este una de apreciat. Îi felicit pe adversarii noștri pentru victorie”.

De cealaltă parte, antrenorul și jucătorul gazdelor Robert Lupu, a spus la final că atât oficialii cât și jucătorii echipei sale au evut emoții înaintea acestei partide.

Am vrut să începem foarte bine acest sezon și am avut emoții asemeni unor copii. Mă bucur că am reușit să facem un meci bun. Din păcate repriza a doua nu s-a ridicat la nivelul primei părți a jocului din cauza faptului că ne-am relaxat. Nu trebuia să facem asta chiar dacă aveam la pauză un avantaj de patru goluri. Am început meciul cu jucători care fac parte și din naționala României pentru că am vrut ca stranierii pe care îi avem să simtă pulsul jocului. Avem o echipă bună, dar trebuie să se „sudeze” relațiile de joc pentru că lupta pentru titlu se anunță una foarte puternică. Din punctul meu de vedere se va decide în play-off, dar până atunci noi trebuie ă jucăm eficient, pentru a ocupa un loc cât mai bun”.

La final, Robert Lupu a mulțumit sutelor de spectatori care au venit să vadă primul meci al echipei pe teren propriu.

Vom reveni cu declarațiile oficialilor celor două cluburi.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.