România pierde cu 1-5 amicalul cu Serbia de la Timișoara, la debutul lui Robert Lupu ca selecționer

Naționala de futsal a României a pierdut cu 1 la 5 (0-1 la pauză) meciul amical cu Serbia, jucat la Timișoara. Toate cele șase goluri au fost înscrise de jucători diferiți, cu sârbii distanțându-se pe final. Partida a început cu o jumătate de oră întârziere din cauza unor probleme pe care oaspeții le-au avut la autocar. Robert Lupu a debutat cu o înfrângere pe banca tricolorilor, care se pregătesc pentru calificările la Mondialul din Columbia. Sârbii vor organiza Campionatul European de anul viitor la care românii nu s-au calificat.

România - Ungaria 2-2 (0-0) şi 3-4 (2-2; 1-1) în returul barajului de calificare la EURO 2016 - sursa foto: www.frf.ro

Ion Al-Ioani printre jucătorii care au evoluat în amicalul dintre România și Serbia (arhivă)

Robert Lupu a debutat ca selecționer al naționalei României în amicalul care a început cu jumătate de oră întârziere pentru că sârbii au avut probleme cu autocarul și au întârziat. Lupu i-a trimis în formula de start pe Iancu – Ignat, Pânzaru, Safar și C. Matei. Doi jucători de la Informatica Timișoara au fost în lotul României: portarul Ignat și Al-Ioani, iar un al treilea jucător al formației timișorene a evoluat pentru formația vizitatoare: Janjic. Oaspeții au început partida cu Momcilovic – Radovanovic, Zivanovic, Janjic și Kocic.

0-1 După câteva șuturi de la distanță care nu au pus mari probleme, sârbii au deschis scorul în minutul trei prin Marko Radovanovic. Acesta a reluat în forță, de la aproximativ 9 metri, după ce defensiva tricoloră a respins o centrare venită din dreapta. După reușita sârbilor, Lupu a schimbat liniile, trimițându-i în teren pe căpitanul Răducu, Stoica, Cosma și Al-Ioani. România n-a pus mari probleme în atac, cu Manya șutând în blocaj. Simic a scăpat pe contraatac dar a fost blocat de Ignat, iar Manya a fost aproape de un autogol care să dubleze avantajul oaspeților, dar mingea deviată de el a lovit bara. A urmat un alt șut a lui Simic, iar Iancu s-a remarcat după un reflex cu piciorul care a păstrat diferența la un gol.

Jocul a fost destul de fragmentat, cu faulturi și pase greșite. Al Ioani a reușit o intercepție și a plecat pe contraatac, dar căpitanul Kocic l-a blocat, iar Momcilovic a prins șutul lui Stoica. La poarta cealaltă, Simic a reușit o recuperare și l-a pus din nou la încercare pe Iancu, la post. Banca sârbă a cerut timp de odihnă cu cinci minute înainte de pauză. Movileanu a șutat peste din stânga, iar Iancu l-a blocat pe coechipierul său de la Informatica, Janjic. La intrarea în ultimele două minute ale reprizei a venit a doua bară a oaspeților, Kocic reluând din voleu o pasă de 20 de metri. Cosma și Matei (din lovitură de pedeapsă de la 10 metri) l-au testat pe Momcilovic care a apărat, iar Janjic a șutat puțin pe lângă, astfel că prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-1, fără un ritm foarte ridicat, cu puține ocazii clare de gol.

În partea secundă ambii tehnicieni au schimbat portarii, sârbii au aliniat un cinci complet nou față de cel cu care au început prima repriză, în timp ce Ignat și Pânzaru au fost păstrați de Lupu și pentru debutul părții secunde. Matei a încercat primul șut, dar acesta s-a oprit în apărătorii adverși. Sârbii au trecut în două rânduri pe lângă majorarea scorului. Stojkovic a finalizat o fază frumoasă a oaspeților, dar Tonița a apărat, iar Pânzaru și-a ajutat coechipierul, scoțând de pe linia porții la o altă mare ocazie a sârbilor. Au urmat momente de presiune a tricolorilor: Stoica a șutat din unghi, Safar l-a pus la treabă pe portarul Antonic, iar șutul deviat a lui Răducu a trecut aproape de bară. România a avut câteva cornere la rând, iar Matei a șutat spre colțul lung, cu Pânzaru ratând de puțin întâlnirea cu mingea pentru a egala.

Sârbii au lovit pentru a treia oară bara, cu Filipovic trecând mingea peste Tonița. A fost și un moment mai tensionat cu Ignat care l-a lovit peste picior pe Janjic la un duel, iar sârbul de la formația timișoreană a reacționat destul de nervos. Kocic și Matei au șutat slab de la distanță și cei doi portari au prins.

0-2 După șutul lui Matei, Kocic a luat mingea în apropierea tușei din stânga, a accelerat și i-a centrat în fața porții lui Bojan Filipovic, care a trebuit doar să pună mingea în poarta goală și a dus scorul la 0-2.

1-2 Răducu a bătut un corner de pe partea stângă și a centrat perfect pentru Dumitru Stoica. Acesta a păcălit apărarea adversă, reușind să ajungă în poziție de finalizare și a reluat din apropiere. Serbia a ieșit la pressing, arbitrii au lăsat jocul puțin mai liber, iar la un momentdat, s-a auzit și „Serbia” din tribune, de după ce mai devreme se auzeau fanii tricolorilor. Tonița l-a blocat pe Stojkovic pe contraatac, după care a venit time-out-ul sârbilor. Și Antonic a blocat un contraatac al gazdelor, iar șutul lui Safar a fost deviat în corner. Și Lupu a cerut timp de odihnă cu mai puțin de cinci minute până la final, iar la reluare l-a trimis pe Al-Ioani cu tricoul special, în locul portarului, forțând atacul.

1-3 Mladen Kocic duce scorul la 1-3 după ce a fructificat un assist de la Simic. Căpitanul sârbilor a săltat mingea peste Tonița pentru a-și trece numele pe lista marcatorilor. Safar a șutat de două ori, iar Kocic a făcut o demonstrație de tehnică, a combinat rapid cu un coechipier și a tras pe lângă. Zivanovic a lovit și el bara (a 4-a bară a Serbiei). România a avut o dublă ocazie, cu Ignat blocat de Antonic, iar șutul lui Stoica a fost scos de pe linie de un apărător sârb. Antonic a mai avut o intervenție la șutul lui Safar.

Sârbii au marcat două goluri în ultimul minut. Milos Simic a dus scorul la 1-4 după ce a înscris din dreapta, din pasa lui Kocic. Antonic a avut două intervenții reușite, iar Milos Stojkovic, pe contraatac a stabilit scorul final. Acesta a plecat din propria jumătate și l-a învins pe Al-Ioani, care nu a mai avut timp să facă schimb cu Tonița după ce tricolorii au pierdut mingea. S-a încheiat 1-5 și România pierde la meciul de debut a lui Lupu ca selecționer. România începe luna viitoare calificările pentru Campionatul Mondial.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.