Vest Liga U8-U9 se pune cu bine în mişcare, cu 48 de jocuri. Rezultatele primei etape!

Remarcile pozitive ale antrenorilor formaţiilor vizitatoare precum şi ale delegaţilor federali au venit ca o confirmare însufleţitoare a faptului că Vest Liga 2014, pusă sâmbătă în mişcare cu nu mai puţin decât 48 de jocuri, deloc puţine, şi aşadar solicitând un susţinut efort organizatoric, a fost lansată cu bine la apă, ca un nimerit prilej pentru cele 32 de echipe înscrise la categoriile de vârstă U8 şi U9, 2005-2006, să ofere copiilor jocuri în picioare într-un sistem competiţional de constanţă, cu câte 5 asemenea etape în primăvară respectiv în toamnă.

Începutul este întotdeauna cel mai greu dar primul hop a fost trecut cu brio, avându-i implicaţi cu un rol stimulativ şi pe foştii mari internaţionali români Ilie Balaci şi Miodrag Belodedici, capital de imagine pentru iniţiatorii proiectului adresat fotbalului juvenil, FC Juventus Timişoara, care a magnetizat în această competiţie la o categorie de vârstă fără prea multe alternative autohtone în ceea ce priveşte întrecerile desfăşurate şi un număr considerabil de cluburi concitadine şi din judeţul Timiş, unul dintre cele opt cu reprezentante în „Vest Liga”.

 

* sursa foto: Juventus Colterm Timişoara, facebook

Şi nu este exclus ca, odată intrată în ritm, competiţia să ajungă să fie încet-încet găzduită, pe rând, şi de alte grupări aliniate la start, în ideea unei reciprocităţi benefice în ceea ce priveşte transportul la destinaţie, dat fiind că, altfel, formaţii de exemplu din Craiova, Sibiu sau Oradea ar fi nevoite să ajungă de zece ori pe an, pentru câte 3 meciuri pe zi, în capitala Banatului. Găzduirea prin rotaţie a întrecerii juvenile, poate deja încă din retur, ar putea fi încurajată şi stimulată tocmai de către FRF, interesată ca un asemenea benefic demers să capete consistenţă la o categorie de vârstă privată de existenţa cadrului competiţional disponibil măcar de la nivelul juniorilor E în sus.

Din punctul de vedere al fotbalului juvenil timişean, un dublu pas înainte, pe de-o parte datorită reuşitei de a iniţia şi în Timişoara o competiţie destinată copiilor care să adune un număr semnificativ de cluburi din afara judeţului nostru, şi anume zece la sub 9 ani respectiv 9 la U8, ba mai mult, într-o notă de regularitate, sub forma unui campionat, iar pe de altă parte graţie prezenţei la start a unor mai mici grupări locale. Timişorenele CFR (antrenor Orlando Ştefan), Juventus Colterm (Cristian Moraru) şi LPS Banatul (Pavel Velcotă) precum şi Unirea Sânnicolau Mare (Daniel Viaşu) şi Pobeda (Ioan Kalapiş şi Daniel Vasilcin) au aliniat garnituri la ambele grupe de vârstă, în vreme ce Recaş s-a prezentat cu o echipă la U9 iar Peciu Nou (Tiberiu Butură) şi Becicherecu Mic (Alin Molcuţ)  la U8.

Primăvara va mai programa alte 4 asemenea etape, următoarea anunţându-se a fi în jurul datei de 3 mai, iar cu ocazia fiecărui turneu formaţiile vor întâlni mereu alţi 3 adversari, până la completarea listei celor 15 oponenţi de la respectivul nivel de vârstă.

 

Ca reguli ale jocului, durata meciurilor este de 2×15 minute, cu 5 de pauză, pe terenuri cu suprafaţa de 60×40 metri şi porţi de 5/2 metri la 2005, respectiv de 40 pe 20 la 2006, echipele fiind alcătuite din 7 plus 1 la U9 respectiv din 5 plus 1 la „cei mici”. Şi apropo de terenuri, gazonul de la „Colterm” respectiv al ex-divizionarei B Fortuna Covaci sunt bune gazde, împărţite fiind în câte două suprafeţe de joc mari respectiv mici.

O vorbă şi despre organizatori, în sensul că unde-s doi, puterea creşte, FC Juventus şi Colterm unindu-şi forţele exclusiv pentru „Vest Liga” într-un parteneriat prin care să alinieze garnituri comune la cele două categorii de vârstă, sub numele Juventus Colterm.

Prima etapă s-a consumat, urmează alte 9, dar până atunci, pentru conformitate, iată şi rezultatele respectiv ierarhiile la zi…

*

Rezultate U9

TEREN 1 – U9 COVACI

CSM SC RESITA – CFR TIMISOARA 1-1

FC HUNEDOARA-UNIREA SANNICOLAU MARE 0-1

CSM SC RESITA-FC HUNEDOARA 2-1

CFR TIMISOARA-UNIREA SANNICOLAU MARE 3-1

CSM SC RESITA-UNIREA SANNICOLAU MARE 4-1

CFR TIMISOARA-FC HUNEDOARA 3-1

TEREN 2 – U9 COVACI

MUNCITORUL REŞIŢA – POBEDA DUDEŞTII VECHI 0-5

FC INEU – AS RECAS 0-1

MUNCITORUL RESITA – FC INEU 2-1

POBEDA DUDESTII VECHI – AS RECAS 0-2

MUNCITORUL RESITA – AS RECAS 0-4

POBEDA DUDESTII VECHI – FC INEU 3-0

TEREN 1 – U9 COLTERM

VIITORUL ORADEA-INTERSTAR SIBIU 1-2

JUVENTUS COLTERM TIMISOARA-CSS CARANSEBES 3-0

VIITORUL ORADEA-JUVENTUS COLTERM TIMISOARA 0-1

INTERSTAR SIBIU-CSS CARANSEBES 1-4

VIITORUL ORADEA-CSS CARANSEBES 1-2

INTERSTAR SIBIU-JUVENTUS COLTERM TIMISOARA 0-3

TEREN 2 – U9 COLTERM

FC BIHOR-LPS BANATUL 7-0

CS SIMERIA-AS KICKERS CHISINEU CRIS 3-2

FC BIHOR-CS SIMERIA 7-0

LPS BANATUL-AS KICKERS CHISINEU CRIS 2-2

FC BIHOR-AS KICKERS CHISINEU CRIS 11-0

LPS BANATUL-CS SIMERIA 0-1

Clasamentul după prima etapă la U9 (2005): 1. FC Bihor 3 3 0 0 25-0 9 puncte, 2. Juventus Colterm 3 3 0 0 7-0 9p, 3. AS Recaş 3 3 0 0 7-0 9p, 4. CSM CS Reşiţa 7p (7-3), 5. CFR Timişoara 7p (7-3), 6. Pobeda Dudeştii Vechi 6p (8-2), 7. CSŞ Caransebeş 6p (7-5), 8. Simeria 6p (4-9), 9. Unirea Sânnicolau Mare 3p (3-7), 10. Interstar Sibiu 3p (3-8), 11. Muncitorul Reşiţa 3p (2-10), 12. LPS Banatul 1p (2-10), 13. Kickers Chişineu Criş 1p (4-16), 14. FC Hunedoara 0, 15. Viitorul Oradea 0, 16. FC Ineu 0.

*

Rezultate U8

TEREN 3-U8 COVACI

FC HUNEDOARA-UNIREA SANNICOLAU MARE 2-2

CSM SC RESITA-CFR TIMISOARA 5-2

CFR TIMISOARA-UNIREA SANNICOLAU MARE 2-0

CSM SC RESITA-FC HUNEDOARA 3-1

CFR TIMISOARA-FC HUNEDOARA 2-3

CSM SC RESITA-UNIREA SANNICOLAU MARE 0-2

TEREN 4-U8 COVACI

FC INEU-AS PECIU NOU 0-6

MUNCITORUL RESITA-POBEDA DUDESTII VECHI 0-0

POBEDA DUDESTII VECHI – AS PECIU NOU 0-4

MUNCITORUL RESITA-FC INEU 2-1

POBEDA DUDESTII VECHI – FC INEU 7-1

MUNCITORUL RESITA-AS PECIU NOU 0-4

TEREN 3 – U8 COLTERM

JUVENTUS COLTERM TIMISOARA-CSS CARANSEBES 3-0

BECICHERECU MIC-INTERSTAR SIBIU 0-4

INTERSTAR SIBIU-CSS CARANSEBES 1-4

BECICHERECU MIC-JUVENTUS COLTERM TIMISOARA 0-10

INTERSTAR SIBIU-JUVENTUS COLTERM TIMISOARA 1-4

BECICHERECU MIC-CSS CARANSEBES 3-0

TEREN 4 – U8 COLTERM

CS SIMERIA-AS KICKERS CHISINEU CRIS 6-0

ATLETIC CRAIOVA-LPS BANATUL 4-2

LPS BANATUL-AS KICKERS CHISINEU CRIS 9-0

ATLETIC CRAIOVA-CS SIMERIA 4-1

LPS BANATUL-CS SIMERIA 6-0

ATLETIC CRAIOVA-AS KICKERS CHISINEU CRIS 7-0

Clasamentul după prima etapă la U8 (2006): 1. Juventus Colterm 3 3 0 0 18-1 9 puncte, 2. AS Peciu Nou 3 3 0 0 14-0 9p, 3. Atletic Craiova 3 3 0 0 15-3 9p,4. LPS Banatul 6p (17-4), 5. Interstar Sibiu 6p (8-4), 6. SC CSM Reşiţa 6p (7-5), 7. Pobeda Dudeştii Vechi 4p (7-5), 8. Unirea Sânnicolau Mare 4p (4-4), 9. FC Hunedoara 4p (6-7), 10. Muncitorul Reşiţa 4p (2-5), 11. CFR Timişoara 3p (6-8), 12. CS Simeria 3p (7-10), 13. Becicherecu Mic 3p (3-15), 14. CSŞ Caransebeş 0, 15. FC Ineu 0, 16. Kickers Chişineu Criş 0.

 

 

 

 

 

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


3 − = unu

 


Ultimele articole din categoria Futsal/Minifotbal: