Andreea Ilaş, campioană absolută a ţării la individual compus

Andreea Ilaş, o fetiţă născută în 2002 şi care practică gimnastica de două sezoane, a devenit campioană naţională absolută la individual compus, corolarul acestei dificile discipline sportive, cumulând excelentele prestaţii în probele de sol şi sărituri, în care a obţinut locul 2, respectiv la paralele, unde s-a clasat a treia, şi cucerind pentru CSS1 Timişoara titlul pe ţară în categoria junioarelor IV, nivelul I, cel mai „tânăr” al competiţiei, corespunzător vârstei sale de 8 ani şi jumătate.

Ilaş, de loc din Moşniţa, s-a impus la Campionatul Naţional rezervat Cluburilor Sportive Şcolare, găzduit de Buzău, iar cealaltă sportivă aliniată la start de CSS1, Adina Muşat, în vârstă de 11 ani, a avut la rândul ei o evoluţie promiţătoare.

„Andreea Ilaş a lăsat o foarte bună impresie la prima sa aliniere într-un concurs. Iar triumful ei este cu atât mai remarcabil, fiind la debutul în competiţii. Este foarte talentată şi a demonstrat-o în regim de competiţie, reuşind să aibe execuţii apreciate la toate aparatele. Trebuie neapărat să ai ceva în plus în condiţiile în care toate sportivele abordează aceleaşi exerciţii, fiind foarte greu să faci diferenţa între primele zece. Şi totuşi, Andreea s-a impus cu un punct în plus faţă de ocupanta locului trei, la mare diferenţă. Nu ne aşteptam la un asemenea debut triumfător, fiind mai degrabă interesaţi să vedem cum se va acomoda competiţiei şi comparativ cu celelalte participante”, a explicat profesorul Cosmin Mican, unul dintre cei doi antrenori ai sportivei, împreună cu profesoara Mariana Tomceanu.

Pentru Andreea Ilaş urmează alinierea la Campionatul Naţional rezervat copiilor, între 20 şi 22 mai, până atunci CSS1 prezentându-se în 6-7 mai şi la „Cupa CSM Oneşti”.

Acest articol a fost publicat în Gimnastică și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.