CSŞ1 Timişoara, vicecampioană naţională şcolară pe echipe la juniori 3, prin gimnastele Stana, Boca, Serdean şi Ilieş, iar Elisa Stana, campioană şcolară a României la sol şi sărituri

Acoladă de bune prestaţii şi punctaje, cu numeroase clasări pe podium şi medalii şi distincţii pentru gimnastele de la CSŞ1 Timişoara în cadrul primei competiţii interne majore a anului, tradiţionala finală a Campionatului Naţional Şcolar, cu 15 grupări la start şi încheiată astăzi la Buzău, unde cvartetul de junioare 3 – nivelul 2 a încheiat pe locul 2 întrecerea pe echipe iar Elisa Stana s-a impus la două aparate, solul şi săriturile, cu 14,250 respectiv 11,850 puncte. Dar iată enumerarea reuşitelor…

Aşadar locul 2, vicecampioană şcolară a ţării pe echipe pentru CSŞ 1 Timişoara, după CSŞ Constanţa, învingătoare cu 159.900 puncte, dar înaintea Stelei, cu peste 6 puncte avans.

CSŞ 1 Timişoara a acumulat totalul de 158.550 puncte, în componenţa Elisa Stana, Bianca Boca, Rebeca Serdean, Larisa Ilieş, gimnastele de pe Bega fortificându-şi poziţia prin cele 42.250 puncte şi locul I la bârnă respectiv 34.900 puncte, ca şi câştigătoarele din Constanţa, la sărituri.

Pe lângă victoriile la două aparate, Elisa Stana a încheiat pe locul 3 şi la bârnă, aparat la care Bianca Boca s-a clasat pe locul 2, cu 14.300 puncte, iar pe 3 la sărituri, cu 11.700.

Elisa Stana, din generaţia 2004, a încheiat pe poziţia a patra, prima în urma podiumului, cu un total de 53.400 la individual compus, categoria juniori 3 – nivelul 2, în aceeaşi ierarhie colegele sale de club clasându-se în prima jumătate, Bianca Boca pe 8 (52.900p), Larisa Ilieş pe 12 (51.500p) iar Rebeca Serdean, cu 50.245 puncte, pe locul 14, dintr-un total de 33 de sportive.

La o categorie de vârstă superioară, Denisa Furak (născută în 2003), tot de la CSŞ1 Timişoara, s-a clasat pe locul 5, cu 47.100 puncte, în întrecerea la individual compus a juniorilor 2 – nivelul 3, încheind a treia la paralele, în vreme ce colega de club Gianina Dan s-a situat a 13-a la individual compus.

Raisa Rozovlean (n. 2005; CSŞ1 Timişoara), s-a clasat pe locul 21 la individual compus în întrecerea junioarelor 3 – nivelul 1, şi a opta la sol, cu 13.050 puncte.

CSŞ1 Timişoara se pregăteşte în sala de gimnastică a Complexului Sportiv Bega

Aşadar Buzăul a găzduit sâmbătă şi duminică (5-6 aprilie 2014) finala Campionatelor Naţionale Şcolare, sub egida Ministerului Educaţiei Naţionale, Federaţiei Române de Gimnastică şi a forurilor locale, reunind tinere speranţe de perspectivă din 15 cluburi, şi anume C.S.S. Bârlad, C.S.S.Constanța, C.S.S. Cluj Napoca, C.S.S. Dinamo, C.N.S.Cetate Deva, C.S.S. Focșani, C.S.S. Galați, C.N.S.. Onești, C.S.S. Sibiu, C.S.S.2. București, C.S.S. 1 Timişoara, C.S.Farul Constanța, C.S.S 3 Steaua, C.S.M. Arad şi C.S.S. Buzău.

Concursurile pe echipe disputate sâmbătă la junioare 1 – nivelul 5, junioare 3 – nivelul 1 şi nivelul 2 au fost câştigate de Steaua Bucureşti la primele două categorii, prin Iuliana Milea, Ioana Coman, Maria Holbură, respectiv Daniela Bica, Bianca Dorobanţu, Letiţia Frăţilă şi Alicia Moroşan, precum şi de CSS Constanţa, în formula Andreea Harabagiu, Emilia Munteanu, Ioana Patriche, Gabriela Toader.

La individual compus, celelalte titluri au fost adjudecate de Maria Holbură (CSŞ Constanţa), Ane Mari Micu (CSS 2 Bucureşti) şi Lisa Marchiden (CSS Steaua), în timp ce în confruntările pe aparate s-au mai remarcat şi Maria Holbură (CSS Constanţa), Denisa Stancu (CSS Sibiu), Bianca Dobrotă şi Alicia Moroşanu (Steaua), Ramona Tudor (Dinamo) şi Miriam Hamenni (CSS 2 Bucureşti).

Acest articol a fost publicat în Gimnastică și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.