Rafael Szabo (CSȘ Lugoj), bronz la inele în finala Naționalului de seniori, Vlad Cotuna triplu campion pe aparate. CSȘ1 Timișoara, 6 pe echipe

Gimnastica artistică timișeană a avut câțiva reprezentanți la ediția din acest an a Campionatelor Naționale de seniori sub egida FRG, izbutind și o clasare pe podium în finala pe aparate a competiției masculine individuale open, prin Rafael Szabo la inele, probă în care s-a impus un performer lansat de sportul lugojean, Vlad Cotuna, actualmente la CSA Steaua.

Rafael Szabo, de la CSȘ Lugoj, a înregistrat un punctaj de 13,100 în finala la inele a concursului pe aparate din cadrul Campionatelor Naționale de seniori de la Ploiești, clasându-se pe a treia treaptă a podiumului, medaliat cu bronz, după Vlad Cotuna, campion al țării cu 14,050 puncte, și Cristian Bățagă, de la CSM Bistrița, cu 13,900p.

Cotuna a mai câștigat în finalele pe aparate și întrecerile la sol respectiv paralele, o altă probă fiind adjudecată de colegul său de club stelist Marian Drăgulescu, la sărituri. Szabo se califica al 5-lea în finala la inele, cu 12,700 puncte, îmbunătățindu-și evoluțiile în concursul cu medaliile pe masă.

Rafael Szabo a încheiat al 17-lea în ierarhia la individual compus, după alți gimnaști timișeni, de pe Bega, reprezentând CSȘ1, și anume David Gavril, al 12-lea cu 65,300 puncte, respectiv Andrei Toman și Gabriel Țîțaru, pe 15 și 16.

Trioul timișorean a plasat-o totodată pe CSȘ1 pe poziția a șasea în competiția masculină pe echipe a Naționalului din Prahova, unde podiumul a fost ocupat în ordine de C.S. Dinamo București cu 229.400 puncte, C.S.M. Bistrița cu 228.650 puncte și C.S.A. Steaua (225.850p).

La individual compus, 1. Cristian Bățagă / C.S.M. Bistrița – 80.950 puncte; 2. Vlad Cotuna / C.S.A. Steaua București – 80.850p; 3. Andrei Ursache / C. S. Dinamo București cu 78.950p.