Rus, fraţi de aur, Măranu, fraţi de argint. Dar şi doliu

Două medalii de aur şi alte 3 de argint este recolta Haltere Club Timişoara prin cei 5 adolescenţi aliniaţi în week-end la Cupa României „Olimpicom” Cluj, întrecere rezervată exclusiv juniorilor până în 20 de ani, însă strălucirea clasărilor pe podiumul concursului ce a reunit 40 de sportivi din întreaga ţară a fost umbrită luni seară de tragedia dispariţiei lui Mihai Ciofu, la prematura vârstă de 21 de ani, halterofilul component al grupării timişorene şi care în cei 7 ani de activitate a dobândit onorurile de multiplu campion naţional şi medaliat la Balcaniadă, găsindu-şi sfârşitul într-un accident rutier. Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Adrian Rus, în vârstă de 16 ani, care a concurat la categoria 85kg, şi Ioan Rus, fratele său mai mic, de 11 ani, la 56 kg, aflat la prima sa competiţie de anvergură, au cucerit medaliile de aur pentru HC Timişoara, a cărei delegaţie a fost condusă de profesorul Călin Milan, antrenor al juniorilor.

Inedit, alţi doi fraţi concurând pentru formaţia timişoreană, au obţinut medalia de argint, fiind îndrumaţi spre acest sport de un multiplu medaliat naţional, Cătălin Măranu, care este nimeni altul decât… fratele lor mai mare. „Fraţii Măranu au început pregătirile în 2011, îndrumaţi fiind de Cătălin, şi au câştigat deja medalii”, a explicat Călin Milan. Astfel, Alin Măranu, în vârstă de 14 ani, concurând la categoria 50 kilograme, şi Mihai Măranu, de 12 ani, ridicând la 40 kg, au smuls argintul, locul 2 fiind obţinut şi de colegul lor de club Alessando Moggia, în vârstă de 15 ani, la categoria 85 kg.

„Aşteptăm cu încredere Campionatul European de juniori, care va fi găzduit în România în 2012, şi vizăm cel puţin o prezentare din partea sportivilor clubului nostru. Este şi motivul pentru care nu l-am forţat la Cluj pe Darius Suiugan, aproape 100 % refăcut în urma unei accidentări, şi care se pregăteşte pentru a prinde la anul vârful de formă, cu ocazia competiţiei”, după cum a explicat antrenorul Milan.

Haltere Club Timişoara se mândeşte totodată cu performanţa lui Gheorghe Cernei, un sportiv legitimat la club, în vârstă de 21 ani, şi care a devenit în această toamnă campion european de tineret sub culorile Moldovei, la categoria 85 kilograme, impunându-se la stilurile smuls şi aruncat. Cernei, care aşteaptă să obţină cetăţenia română, a obţinut totodată în acest ani şi locul 4 la Universiada de tineret disputată în China.

HC Timişoara pregăteşte pentru 10 decembrie organizarea „Memorialului Costică Milan”, cu participarea unor cluburi din Arad, Oradea şi Cluj Napoca. Antrenorul Costică Milan, care se îngrijea de creşterea junilor halterofili la HC Timişoara, a trecut în nefiinţă în acest an, fiul său, Călin Milan, păstrând vie flacăra continuităţii la clubul timişorean.

Acest articol a fost publicat în Haltere și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.