Al treilea eșec la limită: Minaur înscrie golul victoriei din 7 metri, Poli nu egalează pe ultimul atac. Redresarea, duminică?

A preluat de două ori conducerea în primele 5 minute, precum a și egalat tot de două ori în prima repriză, ultima oară la 9-9 în minutul 21, iar apoi de încă două ori spre final, 25-25 în minutul 47 și în penultimul minut al meciului, 31-31 tot prin golgheterul Marius Sadoveac, dar SCM Politehnica a pierdut în cele din urmă la limită dintr-o aruncare de la 7 metri cu 21 de secunde înainte de final, 32-31 (15-13), în deplasare la ocupanta locului 6 în Liga Zimbrilor, Minaur Baia Mare, înregistrând astfel al treilea eșec la un gol diferență dintre cele 8 suferite în primele 9 etape ale noii ediții de campionat în elita seniorilor la semicerc. Fără victorie din runda a III-a, ”violeții” Timișoarei primesc duminică de la ora 17 vizita vecinilor ierarhici băcăuani, câștigători astăzi și pe care antepenultimii clasați nu i-ar putea egala la puncte chiar și în cazul unui rar succes.

Parcă nu se mai termina seria întâlnirilor dificile pentru alb-violeți după depășirea sucevenilor pe 19 septembrie în sala ”Constantin Jude”, pierzând apoi pe rând cu 28-29 tot pe propriul teren cu CSM București, la Buzău la 4 goluri diferență, chiar și la 9 acasă cu Potaissa Turda, cu 7 goluri handicap în deplasare la CSA Steaua, cu 29-33 în urmă cu aproape 3 săptămâni pe malurile Begheiului cu campioana Dinamo, iar în această seară de la ora 18, așadar după o semnificativă pauză competițională în Liga Națională, și în sala ”Lascăr Pană” în duelul de tradiție cu CS Minaur Baia Mare, care, conducând de puțin în marea majoritate a timpului, a valorificat avantajul gazdei mai bine clasate: 32-31 (15-13).

Extrema stângă Daniel Ioan Bera (31 ani), 7 goluri pentru Minaur

Și parcă nu se mai termină șirul înfrângerilor pentru remaniata și împrospătata garnitură a poliștilor, depășită și pentru a treia oară la limită în noul campionat, de două ori în nord-vestul țării, de astă dată nu pe terenul nou-promovatei din Cluj, cum se întâmpla în runda secundă, cu 20-19, ci în Maramureș, în fief-ul unei formații mai puternice, CS Minaur aliniindu-se fără eșecuri acasă în ediția în curs, mai exact cu două victorii și o remiză de dată recentă cu cei din Focșani, dar și cu 3 succese repurtate în deplasare, la limită la Suceava, la 5 goluri diferență la Vaslui și chiar cu 22-34 etapa trecută sub Feleac.

Și nici nu este pentru prima oară în sezonul actual când ”violeții” n-au smuls remiza pe ultimul atac avut la dispoziție, în această seară în cele 18 secunde rămase de jucat la Baia Mare, în superioritate numerică prin renunțarea la portar, înghițind amarnic în sec la un nou eșec. Care i-a lăsat de căruță pe antepenultimul loc după 9 apariții, dat fiind că CSM Bacău s-a distanțat la 4 puncte grație victoriei acasă într-un duel mai facil cu Cenușăreasa clujeană, 29-26 (18-13), ceea ce înseamnă că, fie și în cazul unui necesar triumf duminică de la ora 17 în vechea ”Olimpia”, SCM Politehnica nu ar egala zestrea vecinilor ierarhici moldavi de pe 11.

Dar măcar s-a încheiat suita celor mai dificile examene pentru ”studenți”, urmând așadar meciuri ceva mai abordabile, care va să zică pe teren propriu cu CSM Bacău, la Vaslui pe 21 noiembrie și într-o intermediară pe teren propriu cu nou-promovata din Alexandria, toate înaintea deplasării pe litoral, la finele lunii.

A fost o seară a rezultatelor strânse în etapa a noua din elită, cu două victorii la 3 goluri diferență, tot atâtea la limită și una la două goluri diferență, după ce ”intermediara” începea ieri cu succese ale gazdelor la 4-5 goluri diferență în condițiile în care vizitatorii erau oricum mai slab cotați și clasați, cu șansa a doua, o reuniune sub semnul echilibrului după 3 săptămâni de pauză în campionat, iar întâlnirea de tradiție de la Baia Mare a fost în nota etapei, echilibrată spre foarte echilibrată cu un plus pentru CS Minaur, care a deținut totuși controlul, fără însă a izbuti desprinderea decisivă.

Spre meritul vizitatorilor timișoreni, care s-au ținut scai cu cerbicie de negru-aurii, desprinșoi cel mai mult în prima parte de la 6-5 la 8-5 și 9-6 la mijlocul reprizei, respectiv la maxim 4 goluri imediat după pauză, de la 15-13 la 17-13, avantaj menținut apoi de gazde de 3 ori la rând și refăcut din nou în minutul 41, 24-20 prin Vujic.

”Poli” a avut însă capacitatea să revină, fără a ceda, apropiindu-se în următoarele 4 minute prin Sadoveac de la 7 metri și ”dubla” lui Csog, 24-23, și pe fondul ratării aceluiași Vujic de la 7 metri, ba chiar egalând tot prin Marius Sadoveac, 25-25 în minutul 47, din 7 metri

La care Vujic și Kotrc au desprins-o din nou pe Minaur, după care Sadoveac a ratat și el o aruncare de la 7 metri, înscriind pe următorul atac dar fiind ulterior și eliminat, avantaj numeric speculat de Stevan Vujovic.

Chiar și așa, poliștii s-au apropiat sistematic la un gol diferență în ultimele 7 minute ale partidei, în cele din urmă și egalând, goluri ale veteranilor Fenici și Sadoveac în minutul 58:15 pe fondul eliminării băimăreanului Teca, însă Minaur a valorificat ultimul său atac, prin internaționalul Căbuț, unul dintre cei 2 convocați de la maramureșeni în recenta reunire cu 3 meciuri a naționalei de seniori, marcator din 7 metri la jumătatea minutului final, după care bănățenii n-au mai egalat din nou.

A triumfat formația net mai experimentată și cu handbaliști străini în componență, în dauna oaspeților în reconstrucție, în componență cu numeroși tineri – unii, chiar juniori, succesul fiind unul așteptat în tabăra băimăreană, surprinzător poate prin prisma rezultatului la limită, merit al Politehnicii, capabilă să ofere o replică de la egal la egal. Deplasarea a fost însă dificilă, cu o mare risipă de efort, iar alinierea tot săptămâna aceasta în fața unei oponente care astăzi a avut parte de un examen mai abordabil pe teren propriu se anunță a fi un test de caracter pentru timișorenii ”în formare”. Cu jucători de calibru, dar și cu tineri supuși de dată recentă rigorilor Ligii Naționale.

În ansamblu, bănățenii au menținut suspansul în ”Lascăr Pană” și au conferit o notă dramatică ultimelor faze ale partidei în special grație unui bun joc defensiv, nesuplinit însă de aportul intervențiilor portarilor, cu numai 5 în contul lui Tcaciuc, replică pe apărare care le-a lăsat șansa revenirii în meci, deși ”cota” celor 32 de goluri primite n-ar sugera acest lucru. Semnificativ, principalii 4 marcatori ai băimărenilor în acest sezon, cu peste 40 de goluri fiecare, cehul Milan Kotrc chiar 60, internaționalul Căbuț 45 iar bănățeanul Buzle și Vujovic câte 42, n-au fost astăzi în largul lor datorită ”atenției” speciale din partea poliștilor, cehul fiind autor a numai 3 goluri, Căbuț și ex-iugoslavul cu câte două, Buzle cu unul.

Și totuși, SCM Politehnica a pierdut în Maramureș în special pe seama pripelii, indeciziei sau impreciziei în atac, în momente în care scorul era foarte strâns sau chiar egal, dar și Terekhov a avut 8 intervenții în poarta favoriților. Altfel, alb-violeții s-au apărat foarte bine pe semicerc, fie și în condțiile în care au evoluat în inferioritate numerică și n-au putut evita golurile încasate în special de pe extreme, bănățenii înregistrând câte 3 eliminări pe repriză, față de cele doar două ale gazdelor după pauză, în contul ex-sânmiclăușeanului Buzle imediat la reluarea jocului și lui Teca spre final.

Amfitrionii au condus într-adevăr la trei goluri diferență în prima repriză și la patru în partea a doua, însă defensiva bine organizată a violeților a făcut ca Politehnica să recupereze și apoi să egaleze de două ori în ultimul sfert de oră al întâlnirii. Insuficient, în ciuda celor 10 goluri înscrise de Marius Sadoveac, fost cândva la Minaur Baia Mare, astăzi principal marcator al vizitatorilor dar și al partidei, completat de la învinși de Csog Vencel cu 5 goluri, centrul căpitan Cristian Fenici și Sabin Ignat cu câte 4 fiecare, Cristescu și Trif cu câte 3 iar Cîmpan cu două. Așadar numai 7 marcatori poliști. Mult mai numeroși pentru CS Minaur, zece, în frunte cu Daniel Bera, autor a 7 goluri. Iar nu mai puțin de șase goluri au înscris învingătorii și din aruncări de la 7 metri, din 8 asemenea oportunități, pe când ”violeții” au fructificat cinci din șase.

Contând din plin singurele reușite ale internaționalului Călin-Mihai Căbuț, ambele din 7 metri, pentru 30-28 în minutul 56 și cea a victoriei. Au mai punctat de la gazde și Vujic – de 5 ori, Cip, Teca, Buguleț și Kotrc cu câte 3 goluri, Vujovic și Erik Pop cu câte două respectiv ex-timișeanul Iosif Andrei Buzle și Huta cu unul fiecare.

La poliști au mai jucat Andrei Păiuș, Robert Cîtu, Ianus Dumitrescu, Denis Neamțu, Raul Bote și Antonio Bordeanu, efectiv sub îndrumarea antrenorilor Horvath Attila și Sorin Sărăndan.

Altfel, să mai remarcăm oare că s-a jucat fără spectatori în tribune? N-are nici un rost. Mascarada ”pLandemiei” își face de cap iar populațiile fără coloană vertebrală sunt capabile să înghită oricâte minciuni, până în pânzele albe. Pesemne își merită soarta, și crudă va fi.

Attila Ioan Horvath a spus la final că “din păcate jucăm frumos și pierdem. E al doilea meci pe care-l pierdem pe final de meci, pe atacul nostru. Vrem să adunăm cât mai multe puncte. Probabil la noi este un proiect unic. Au mai încercat și Turda. România are nevoie de jucători români, în primul rând de jucători de perspectivă, care să ajute naționala României. Ideea este că noi trebuie să adunăm multe puncte în meciurile care vin pentru a ne salva. Acesta este primul obiectiv. Anul acesta vrem să construim, iar sezonul viitor să ne batem undeva la jumătatea clasamentului, cu jucători români.”

Albert Cristescu, un ex-băimărean, a explicat la rândul său că “A fost un meci foarte intens, mai ales din punctul meu de vedere, pentru că am jucat cinci ani pentru Baia Mare, ani care au însemnat ceva pentru cariera mea de handbalist. A fost un meci echilibrat, iar dacă eram mai lucizi pe final eu zic că scoteam un rezultat bun. Cu ambiție joc meci de meci, pentru că sunt jucător profesionist. Nu are importanță cu cine joc, e mult mai important ca echipa la care activez să aibă rezultate pozitive. E important că băieții tineri cresc alături de noi și de la meci la meci se văd lucruri frumoase.”

De la gazde, Alexandru Sabou, antrenor al Minaurului, a semnalat că“Sunt trei puncte… Ne așteptam să fie un meci greu. În primul rând am avut mulți jucători la loturi, în timp ce Timișoara a stat împreună. Eu am avut exact două antrenamente la dispoziție să pregătesc echipa pentru acest meci. Nu e ușor să pregătești un meci. Sper să ne regăsim timingul în teren, pentru că asta ne-a cam lipsit azi. De multe ori ne-a prins mingea pe loc. Le reglăm, încet încet. Contează acum că punctele au rămas la noi.”

Rezultatele etapei a 9-a în Liga Națională, programul rundei a 10-a și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Handbal.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.