Alexandru Şimicu, debut cu gol acasă în O2 World, în Bundesliga, dar HSV Hamburg remizează din nou

După ce a marcat de trei ori la debutul său în Bundesliga, consemnat duminica trecută într-un joc în deplasare, timişoreanul Alexandru Viorel Şimicu a punctat prima sa apariţie în faţa noilor susţinători, 5.112 spectatori adunaţi vineri seară în O2 World, printr-un gol în etapa a doua a elitei germane, în care HSV Hamburg a remizat din nou.

Achiziţionat pentru un sezon de francezul Christian Gaudin şi pe fondul problemelor financiare ale multiplei campioane HCM Constanţa, care şi-a peticit totuşi până în iarnă bugetul din fondurile municipalităţii locale, interul ex-polist Şimicu a evoluat în primele două partide ale hanseaticilor în noua ediţie a Bundesligii, remizând duminică 24 august la Gummersbach, 27-27 la pauză 12-15, respectiv 23-23 la pauză 13-14 în primul joc disputat pe teren propriu. Acest rezultat de egalitate a fost al treilea la rând consemnat la Hamburg în disputele directe cu TSV Hannover-Burgdorf.

Gazdele au controlat începutul reprizelor, ca şi la Gummersbach, 7-2 în minutul 11 sau 12-9 înaintea pauzei precum şi 18-14 sau 22-16 în partea a doua, dar au fost ajunse de fiecare dată din urmă pe final, 12-13 la pauză respectiv 23-23 la ultima sirenă, de la 23-21, cu un gol primit în ultima secundă.

Interul internaţional român, numărul 4 la hanseatici, a spus la final pentru portalul oficial www.hsvhandball.com că „astăzi a fost frumos dar prea greu pentru mine. Am fost foarte nervos înainte de joc. Sunt foarte trist că n-am câştigat, am avut meciul în mână. Jocul de apărare şi legătura cu Johannes Bitter au fost foarte bune”. Portarul Bitter a avut 17 intervenţii pentru amfitrioni în cele 60 de minute jucate iar Schroder a marcat 9 goluri.

Şimicu mai avea un an de contract cu constănţenii, fiind preacontat pentru 2015 de gruparea St. Raphael, condusă până în sezonul trecut de ex-dublul campion mondial ca portar Christian Gaudin, antrenor în vârstă de 47 de ani care i-a fost selecţioner timişoreanului la reprezentativa României, în primăvară, cu ocazia barajului de calificare la Mondialul din ianuarie 2015, şi care l-a luat cu sine la Hamburg pentru ediţia în curs.

Pe HSV o aşteaptă un nou test dificil pe teren propriu, deja duminică seară, în etapa a III-a, cu THW Kiel.

Constănţenii, de-acum nu doar fără Şimicu, debutează în acest weekend în Liga Naţională în deplasare la nou-promovata CSM Călăraşi, viitoare oaspete a Politehnicii Timişoara, în etapa a doua a sezonului. Rezultatele, publicate în timp util după încheierea jocurilor, şi ierarhia Ligii Naţionale, pe coloana dreaptă a secţiunii Handbal.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.