Alexandru Șimicu printre principalii marcatori, St. Raphael învinsă la rând

Vicecampioana Franței, Saint Raphael Var Handball, la care joacă interul timișorean Alexandru Viorel Șimicu, a rămas în continuare fără victorie în deplasare în campionat în noul an calendaristic, pierzând miercuri seară la Dunkerque cu 27-23, după ce era și eliminată sâmbătă din sferturile de finală ale Cupei Franței, pe teren propriu.

Internaționalul român Șimicu a fost aseară al doilea marcator al galben-albaștrilor, cu 4 goluri, după Sarmiento, autor a 8 reușite, însă vizitatorii de pe coasta de sud au cedat și pe terenul celei de-a 11-a clasate în D1, Dunkerque, după ce în deplasările de campionat din 2017 au mai remizat în februarie 29-29 la Aix-en-Provence și au pierdut la 8 goluri diferență la Montpellier.

Fără portarul Popescu, St. Raphael s-a înclinat în fața echipei mai slab clasate, pentru care Annotel a avut 19 intervenții între buturi iar Butto a marcat de 8 ori, 4 goluri fiind din aruncări de la 7 metri.

Astfel, Șimicu și colegii săi au rămas pe locul 4 după 19 etape din totalul de 26, cu 26 de puncte, podiumul fiind ocupat de PSG cu 36 de puncte, Nantes cu 35 și Montpellier cu 28, care a câștigat cu 4 goluri avans la Toulouse.

St. Raphael pierdea și sâmbătă, 24-31 acasă cu Chambery Savoie Handball, în sferturile Cupei Franței, Șimicu fiind tot al doilea marcator al învinșilor, cu 3 goluri. În consecință, semifinalele vor fi Chambery Savoie – Nantes și Montpellier – Dunkerque.

Următoarea apariție a vicecampioanei Franței e programată pentru sâmbătă, în cea de-a 5-a și penultima etapă din faza grupelor Cupei EHF, într-o deplasare decisivă pentru prinderea calificării în sferturi de pe locul 2 în seria patrulater, la danezii de la GOG, la egalitate de puncte pe pozițiile 2-3, fiecare cu câte 4 după 4 runde. St. Raphael va încheia aparițiile din grupă acasă cu liderul neînvins Fuchse Berlin, cu mențiunea că a patra clasată în aceeași serie, RD Riko Ribnica, fostă oponentă în toamnă a Politehnicii Timișoara, n-are nici un punct, cu un bilanț mai bun doar în comparație cu Maccabi Castro Tel Aviv, codașă în aceeași grupă cu trupa lui Demis Grigoraș, Grundfos Tatabanya, a doua, cu 3 victorii din 4 posibile.

Tocmai a început aseară și cursa pentru intrarea în sferturile EHF Velux Champions League, pentru care au deja biletele Barcelona Lassa și HC Vardar, duelul nemțesc THW Kiel – Rhein-Neckar Lowen încheindu-se 24-25 (Bilyk cu 7 respectiv Ekdahl du Rietz 6 marcând cele mai multe goluri) în prima manșă a optimilor. Celelalte jocuri tur se dispută în weekend după programul Nantes – PSG, Montpellier – KS Vive Tauron Kielce, HC Prvo plinarsko drustvo Zagreb – Telekom Veszprem, Bjerringbro-Silkeborg – MOL-Pick Szeged și HC Meshkov Brest – SC Flensburg Handewitt, așadar și cu 3 cluburi din Franța respectiv două din Ungaria în întrecere.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.