Altă lacrimă acasă: 28-31 cu Bistriţa

HCM Universitatea Timişoara a încheiat cel de-al treilea sfert al ediţiei de campionat 2010-2011 în seria B a ligii secunde de handbal feminin cu un nou eşec pe teren propriu, 28-31 cu CSM Bistriţa, într-un meci disputat duminică la amiază în sala „Constantin Jude”.

Ardelencele au condus şi la pauză, cu 12-11, generând a şasea înfrângere din 7 partide ale celui de-al treilea tur pentru elevele profesorului Tiberiu Puta, meciuri disputate de la mijlocul lunii ianuarie încoace. Timişorencele rămân astfel pe penultima treaptă a ierarhiei seriei B, locul 7, cu şapte succese şi 14 înfrângeri, golaveraj 592-695, care poate fi etichetat drept umilitor, cu cea mai penetrabilă apărare din serie.

Miercuri, universitarele încep turul IV, pe teren propriu, cu SC Mureş Târgu Mureş, şi orice joc se anunţă dificil pentru timişorence. În absenţa unui management sportiv la această echipă, corpul tehnic şi jucătoarele scot apa de la bord cât să nu naufragieze corabia scârţâind din toate încheieturile, dar poate se trezeşte într-o bună zi cineva să-şi amintească faptul că handbalul feminin timişorean, sub acelaşi nume, aducea fală acestei urbe în Cupa Campionilor Europeni. Iar modul lamentabil în care este lăsată să se zbată în anonimat actuala garnitură, fără atragerea de sponsori şi investiţia în toate aspectele activităţii formaţiei, pătează onoarea şi palmaresul acestei grupări de tradiţie.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Altă lacrimă acasă: 28-31 cu Bistriţa