Bozo Rudic, cutezător după Politehnica Timișoara – CSM București 23-30 (9-11): ”Avem titlul ca obiectiv!”

Bozo Rudic, antrenor al învingătoarei CSM București, care nu doar că n-a fost depășită și pentru a noua oară în cele 12 deplasări din acest sezon, dar chiar a obținut a șasea victorie pe alte terenuri, dintre care 3 în acest an, și încă la scor, 30-23 (11-9) la Timișoara, cu ”Poli”, nu s-a sfiit deloc la final să evidențieze fățiș năzuințele ”municipalilor” din capitală, cu optimism dar și cu tărie în spusele sale. Din 15 aprilie, play-off-ul…

11074634_10206727010640466_73456838_n

”Nu a fost deloc o victorie ușoară însă ne-am apărat mai bine decât gazdele. Jucătorii au manifestat altă atitudine, pentru că noi veneam după o înfrângere vineri, când am jucat fără ritm și voință cu Constanța”, a explicat antrenorul vizitatorilor, pentru care au marcat astăzi nu mai puțin decât 11 handbaliști, spre deosebire de numai 6 la CH CSU Politehnica.

Într-adevăr, ”violeții” au marcat de 11 ori, din 23, din aruncări de la 7 metri, pe când 5 dintre handbaliștii oaspeți au înscris cel puțin la fel de mult cât a aruncat cu succes principalul realizator din acțiune al gazdelor, Demis Grigoraș. Marcatori la ”Poli” au fost Irimescu, cu 7 goluri (4 x 7m în prima parte; 3 – 2 x 7m după pauză), Chikovani 4g (2 / 2 x 7m), Timofte 4g (1 / 3 – 2 x 7m), Grigoraș 3g (1 / 2), Leordean 3g (1 / 2) și doar după pauză Fenici, cu două goluri (0 / 2).

CSM București a avut în schimb 11 marcatori, în frunte cu extrema Kostadinovic, autor a 6 goluri (1 în prima parte / 5 după pauză), Negru 4g (2/2), Milosevic 3 (3/0), Wetterbrandt 3 (2/1), Stamate 3 (1/2), Stavrositu 2 (1/1 – 1x7m), Marijanac 1 (1/0) / doar după pauză: Șomlea 3 (0/3), Rotaru 2 (0/2), Ungureanu 1 (0/1), Pătru 1 (0/1).

”Însă țin să spun că apreciez foarte mult echipa Timișoarei, îmi place cum joacă și e cu handbaliști extrem de talentați, care trebuiau să joace în play-off, nu în play-out!”, a continuat Rudic, arătându-se mai degrabă sincer decât diplomatic în cele spuse.

Cât despre cele 3 eliminări temporare ale tânărului Adrian Rotaru, strânse între minutele 40 și 51, tehnicianul a explicat: ”Rotaru a luat prea repede acele eliminări, dar sunt niște jucători tineri, de 18-20 de ani, fără mare experiență, și lipsa experienței a dus la aceste lucruri. Avem asemenea 2-3 jucători tineri, de perspectivă, dar nu sunt supărat pe el pentru eliminarea sa”.

”A fost într-adevăr un meci tensionat, pentru că Timișoara urmărea să învingă chiar dacă nu aveau cum să mai ajungă în play-off, dar și noi încercam să luptăm pentru locurile 3-4”.

În fine, Bozo Rudic a fost primul antrenor care nu s-a ferit să răspundă prin a evidenția un țel major: ”Avem titlul ca obiectiv! Am avut probleme cu accidentările în retur, și astăzi am avut un jucător lipsă dar și el a început antrenamentele, așa că încercăm să revenim. Am luat și 2 jucători și aceste reveniri o să fie în avantajul nostru…”

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.