C.M. – Danemarca 2015: România face din nou scor, după un start ratat

Naționala României de handbal feminin a obținut ieri cea de-a doua victorie din tot atâtea partide jucate până acum la Campionatul Mondial care se desfășoară în Danemarca. După ce în primul meci au trecut fără probleme de selecționata din Puerto Rico, debutantă la acest nivel, de această dată tricolorele au înfruntat echipa Kazahstanului, pe care au învins-o la 16 goluri diferență, 36-20 (18-12).

Meciul a început contrar așteptărilor, astfel că echipa antrenată de Thomas Ryde și Costică Buceschi a avut nevoie de minute bune până să-și intre cu adevărat în mână. 6-4 a fost pentru cazace după zece minute de la startul partidei, după care România a trecut la timona partidei, desprinzându-se treptat.

Desfășurarea meciului le-a permis celor doi antrenori să ruleze întreg lotul, prin urmare nici jucătoarele de bază nu au fost atât de solicitate, și în perspectiva mult mai dificilelor dueluri împotriva Spaniei, Norvegiei și Rusiei, principale oponente în Grupa D din prima fază de calificare a turneului final al celei de-a 22-a ediții a Mondialului de handbal fete.

Marcatoarele României au fost Manea și Nechita, autoare a câte 6 goluri, Buceschi 5, Ardean-Elisei 5, Chiper 3, Tănăsie 3, Geiger 2, Brădeanu 2, Pintea 2, Neagu 1, Vizitiu 1.

Astăzi, de la ora 19,15, România va întâlni primul adversar care-i poate pune probleme, Spania.

În celelalte jocuri din primele două etape ale Grupei D, Spania – Kazakhstan 31-10, Rusia – Norvegia 26-25, Rusia – Spania 28-26, Norvegia – Puerto Rico 39-13. Româncele s-au calificat deja în optimi de finală.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.