”Ceva ne-a lipsit!” Poli II pierde și la antepenultima clasată, ACS Muhlbach Sebeș

Echipa a doua a Politehnicii Timișoara a inaugurat etapa a XXI-a a Diviziei A – Seria B în compania gazdei ACS Muhlbach, la Sebeș, într-un meci jucat de la ora 17 în devans dat fiind sărbătoarea Paștelui Catolic, dar ”satelitul” alb-violet a rămas tot numai cu o victorie în actualul sezon chiar și după raidul în 12 jucători pe terenul antepenultimei clasate. Duminică, de la ora 15,45, prim-divizionara SCM CH CSU Politehnica va încheia returul sezonului regular, acasă și televizat cu HC Odorhei, pregătindu-se apoi de faza I din play-off contra Stelei, asta însă abia după convocările la loturile naționale de seniori și tineret ale unor potențiali recruți de pe Bega, dar ”Poli II” mai are încă de asudat, penultima, în jumătatea a doua a returului ligii secunde.

Într-un duel al locurilor 10 și 11, Muhlbach a învins cu 28-26 (15-14), poliștii dovedindu-se azi a fi ceva mai buni în apărare însă păcătuind printre altele prin unele ratări pe contraatac. Jocul le-a fost mai bun, și în compania unui oponent mai abordabil, dar ”ceva ne-a lipsit”, concluzia antrenoarei Daniela Ianto.

Acel ceva care nu s-a concretizat la un gol handicap în minutul 55, transformându-se într-o diferență irecuperabilă, 28-24. Gol diferență ca prag de care mai tinerii ”violeți” n-au putut trece după pauză, mereu în dezavantaj, finalul punându-le capacul și cu a treia eliminare temporară în contul lui Zamfor, în ultimul minut. De fapt, au fost ceva mai multe expedieri pe margine în contul vizitatorilor, de exemplu și pentru Inișconi sau Claudiu Șimicu, iar timișorenii s-au arătat puțin nedumeriți și intrigați de unele decizii de arbitraj, deplângându-le la final.

Prima parte a fost mult mai strânsă, în mare echilibru, după un început de meci în care au condus și bănățenii, cu 1-3 și în general în primele 10 minute, ulterior mergându-se cap la cap, ca între vecine de clasament.

În 12 și fără pivotul Jigovan – bolnav, Poli II a sperat la mai mult dar n-a concretizat, fiind constrânsă de efectivul restrâns numeric în efectuarea anumitor schimbări pe atac și apărare, de unde de exemplu și numărul mai redus de goluri al unui marcator mai efervescent în ultima vreme, Claudiu Șimicu, nevoit să acopere însă mai mult și defensiva.

Cu golurile au fost așadar Zamfor și Dascaliuc – fiecare cu câte 6, Wokan 5, Homneac 3, Șimicu și Inișconi – câte două, Predoi și Niță – câte un gol, mai jucând și Jurcă, Micle și portarii Teșan și Marușca.

”Sunt aspecte de care nu mă leg dar realitatea e că ne-au ciupit un pic arbitrii, și la masă, pe o schimbare, cu eliminare dublă”, a semnalat antrenoarea Daniela Ianto discutabilul moment din minutul 25, la 13-13, după care Poli II prelua pentru ultima dată conducerea, 13-14, mai apoi cei din Alba intrând însă în avantaj la vestiar, 15-14 la pauză.

”Aveam eliminați, chiar doi la 4 secunde unul de altul, pe aceeași fază a lor de atac, iar la intrare a fost primul și apoi al doilea, dar cei de la masă au spus că al doilea ar fi intrat mai repede decât trebuia. Și astfel am luat o eliminare dublă, inducând implicit și nervi, stres. Dar și în 4 chiar am dat apoi gol!”, a detaliat puțin Ianto.

Una peste alta, înfrângere a ”satelitului” polist în Ardeal, și o mare pauză până la jocul din 17 aprilie, acasă cu U Craiova.

Pe când în elită se încheie duminică sezonul regular iar apoi România va juca pe 6 și 10 aprilie, la Tel Aviv și Călărași, barajul cu Israel de calificare în faza finală a preliminariilor pentru accederea ulterioară la turneul Campionatului European de handbal masculin din 2018.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.