CS Leu Giarmata învinge Craiova, CSȘ Severin, CSȘ Caracal și ia locul 3 în semifinalele de junioare V: calificare în turneul final FRH

CS Leu Giarmata s-a calificat la sfârșitul săptămânii trecute în turneul final al Campionatului Național al Federației Române de Handbal la categoria feminin a junioarelor V, minihandbal, după ce a câștigat două meciuri în grupa patrulater a fazei semifinale de la Reșița și a acces între primele 4 formații în concursul din județul vecin, triumfând în finala mică.

”Pepiniera” pe semicerc din Giarmata și-a făcut un bun obicei în acest deceniu din a pătrunde în fazele finale ale întrecerilor federale la categorii mici de vârstă ale fetelor iar elevele Doinei Picu nu s-au dezmințit nici în ediția 2016-2017, CS Leu urmând a juca în turneul final național, după ce s-a clasat pe poziția a treia în penultima fază a competiției, găzduită în perioada 12-14 mai în capitala județului Caraș-Severin.

Unde, în sala de sport a Liceului Teoretic Traian Vuia Reșița, timișencele au debutat prin a dispune cu 16-13 de CS Traian Craiova, după care și-au asigurat intrarea în finale printr-un 15-12 cu junioarele V din Drobeta Turnu Severin, de la CSȘ, pierzând apoi în a treia și ultima partidă a seriei patrulater, 14-20 cu CSȘ Petroșani, lider la rândul său triumfător în fața echipelor juvenile din Oltenia. Cealaltă grupă a turneului semifinal din Banatul montan a consemnat o neprezentare, a celor de la CSM Slatina, așa încât întrecerea s-a rezumat la un triunghiular adjudecat încă din prima rundă de gazda Liceul Teoretic Traian Vuia Reșița prin depășirea celor de la CSȘ Caracal cu 20-13 în jocul cheie al seriei, ambele formații dispunând apoi de junioarele V din Vulcan.

În partidele dintre formațiile calificate, pentru stabilirea ordinii ierarhice în turneul semifinal de minihandbal feminin din Banat, CS Leu Giarmata a trecut cu 15-7 de CSȘ Caracal și a obținut locul 3, finala între câștigătoarele grupelor fiind câștigată cu 22-14 de gazda L.T. ”Traian Vuia” Reșița, în dauna lui CSȘ Petroșani.

La nivel național, în ultimul act cu trofeul pe masă al turneului final de junioare 1 de la Drobeta Turnu Severin, CSM București a dispus cu 22-20 (8-11) de ACS Corona 2010 Brașov, CSȘ 2 București obținând medaliile de bronz printr-un 36-32 în finala mică, în dauna lui Marta Baia Mare, pe când la băieți, în finalele juniorilor mari, derulate tot cu 8 grupări la start, titlul a fost cucerit de CS Știința Municipal Bacău, după 24-21 (14-10) în ultimul act cu CSM București, urmate de Farul Constanța, a treia după 29-25 (11-14) în meciul pentru locul 3, cu Potaissa.

La seniori, Cupa României a fost câștigată în întrecerea masculină de campioana Dinamo București, 23-21 (11-13) în finala cu AHC Dobrogea Sud, finala mică fiind adjudecată tot ieri de CSM București, 33-29 cu Potaissa Turda.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.