CS Universitatea Craiova – Unirea Sânnicolau Mare 27-26 în optimile Cupei României. Poli de la ora 17:30 la Bacău, Potaissa ieșită din cursă acasă la 7 metri

Final de săptămână dedicat jocurilor eliminatorii din optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin, fază a doua a competiției inaugurată sâmbătă la matineu prin meciul televizat de TVR2 între secund-divizionarele colege de serie vestică Universitatea Craiova și CS Unirea Sânnicolau Mare, tranșat la limită de alb-albaștrii din Bănie, și care este completată astăzi cu cealaltă jumătate a partidelor din program, printre care și CSM Bacău – SCM Politehnica Timișoara, de la ora 17:30.

Două prim-divizionare bucureștene dar și două cluburi din Divizia A sunt primele calificate în sferturile de finală ale ediției în curs a Cupei României, ultimă fază eliminatorie înaintea turneului Final4, pentru adjudecarea trofeului și ruta alternativă spre cupele europene. Iar meciurile duminicale sunt inaugurate de la ora 11 la Chiajna tocmai prin semifinala turneului Final4 din primăvară, CSA Steaua – AHC Dobrogea Sud, câștigat atunci la malul mării de gazda din Constanța, ulterior câștigătoare a întrecerii, în ultimul act cu poliștii alb-violeți.

Relansată cu suflu nou prin cooptarea la start a tuturor secund divizionarelor, și nu doar pe sprânceană și criterii circumstanțiale precum până în stagiunea trecută, dar și prin difuzarea în direct de către televiziunea națională a mai multor meciuri din fazele incipiente, Cupa României la handbal masculin a reintrat în atenția publicului, spre binele competiției, popularizată de o manieră benefică și prin transmisiunea partidei eliminatorii care a inaugurat sâmbătă de la ora 11 faza optimilor de finală, TVR2 difuzând din Sala Polivalentă din Craiova întâlnirea colegelor de serie dar și de locuri pe podiumul clasamentului CS Universitatea Craiova – CS Unirea Sânnicolau Mare, cu un avantaj la golaveraj în condițiile egalității de puncte după prima jumătate a sezonului în favoarea oltenilor.

Învingători în meciul direct din campionat pe teren propriu, așa cum și Unirea se impunea în sala ”Ioan Morar” în revanșa din sezonul de toamnă, disputat în sistemul competițional tur-retur. Secvența s-a repetat și în Cupa României, craiovenii valorificând avantajul terenului și intrând în sferturile de finală, unde nu doar una, ci două vor fi grupările din Divizia A, dat fiind că și CSM Vaslui, care în vară renunța la locul în Liga Națională, preluat de clujenii care nu își obțineau pe teren dreptul de promovare în elită, s-a impus sâmbătă în optimi, 34-28 (19-16) în Moldova tocmai cu CS Universitatea, alb-negrii de sub Feleac.

În deplasare s-au calificat în schimb bucureștenele, campioana Dinamo cu 44-27 (26-14) la HCM Sighișoara, iar CSM București la Turda, la aruncările de departajare de la 7 metri, 27-26 (12-11) cu Potaissa, viitoare gazdă a alb-violeților Timișoarei în prima rundă din returul Ligii Naționale, miercuri de la ora 18.

Așadar două deplasări cuplate în nordul țării pentru SCM Politehnica, astăzi de la ora 17:30 pe malurile Bistriței, pentru o revenire în sferturile de finală ale Cupei României, iar miercuri la căderea de cortină peste 2018, în etapa a XIV-a din Liga Națională, într-un duel al vecinelor de clasament despărțite de un punct pe pozițiile 4-5, completat de alte confruntări directe din zona play-off, CSA Steaua – Dunărea, între formații de podium, dar și Dinamo – AHC Dobrogea Sud.

La Craiova, cu excepția primelor minute, în care Ralph Suba Roosz a egalat după deschiderea de scor semnată de alb-albaștrii olteni iar Alex Morar a preluat conducerea pentru CS Unirea dintr-o aruncare de la 7 metri, gazda CS Universitatea a fost permanent la conducere, preluată prin 4 goluri la rând, 5-2, și dublată în două rânduri în cursul reprizei I până la 6 goluri diferență, 8-3 și 13-7, scor la care portarul formației antrenate de Cătălin Popescu, Gheorghiță, a apărat o aruncare de la 7 metri lansată de Alex Morar.

Următoarele 3 goluri erau totuși ale bănățenilor, intrați la vestiare cu un handicap destul de greu de recuperat, 16-11. Și totuși, înscriind primele 3 goluri ale reprizei a II-a, timișenii antrenați de Joszef Suba Roosz au reintrat în joc, partea secundă derulându-se apoi fără excepție în marja diferenței de două-trei goluri în favoarea Universității. Insistența Unirii, marcatoare a ultimelor două goluri ale partidei, inclusiv pe atacul final, avea să-i aducă o eliminare la limită, 27-26.

Golgheter al meciului a fost Vasile Luntraru, inter al craiovenilor, cu 9 reușite, urmat pe lista învingătorilor de Ianăși, cu 5 goluri, Andrei Păun și Gușatu cu câte 4, Iovănescu cu două goluri, iar Alexandru Mănescu, Ruseanu și Zarițchi cu câte unul. De la Unirea, care a apelat în poartă la Dărăbuț și Hegedus, au înscris Victor Cosoi și Ralph Roosz Suba – câte 6 goluri fiecare, Drăgănescu 4, Parasca și Pascari câte 3, Alex Morar două iar Cristea și Mutu câte unul, pe teren mai intrând și Vișan, Perdei, Balog și Hiticas.

Evoluția scorului în optimea de la Craiova… 1-0 Andrei Păun / 1-1 Ralph Roosz Suba, 1-2 Alex Morar – 7 metri / 2-2 Radu Gușatu / 3-2 Andrei Păun, 4-2 Vasile Luntraru – 7 metri, 5-2 Vasile Luntraru – 7 metri / 5-3 Andrei Pascari / 6-3 Vasile Luntraru – 7 metri, 7-3 Andrei Păun, 8-3 Alexandru Zarițchi / 8-4 Ralph Roosz Suba / 9-4 Vasile Luntraru – 7 metri, 10-4 Paul Iovănescu / 10-5 / 12-5 / 12-7 / 13-7 / 13-8 Marius Drăgănescu, 13-9, 13-10 Alex Morar / 14-10 Vasile Luntraru – 7 metri, 15-10 Ovidiu Ianași / 15-11 Ralph Roosz Suba / 16-11 Gabriel Ruseanu; (scor la pauză, 16-11); 16-12, 16-13 Ralph Roosz Suba, 16-14 Marius Drăgănescu / 17-14 Ovidiu Ianași / 17-15 Gabriel Parasca / 18-15 Radu Gușatu / 18-16 Ralph Roosz Suba / 19-16 Andrei Păun / 19-17 Gabriel Parasca / 20-17 Alexandru Mănescu / 20-18 Victor Cosoi / 21-18 Vasile Luntraru – 7 metri / 21-19 Darius Cristea / 22-19 Vasile Luntraru / 22-20 Victor Cosoi / 23-20 Ovidiu Ianași / 23-21 / 24-21 Ianași / 24-22 Victor Cosoi / 25-22 Radu Gușatu / 25-23 Andrei Pascari / 26-23 Vasile Luntraru / 26-24 Raul Roosz Suba / 27-24 Mihai iovănescu / 27-25 / Victor Cosoi 27-26 (*foto: Alex Vîrtosu / sportuldoljean.ro)

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.