CSU Politehnica egalează al doilea cel mai drastic eșec afară

Handbaliștii secund-divizionari de la CSU Politehnica au pierdut astăzi în ultima lor deplasare din anul 2016 la aceeași diferență de 12 goluri la care se înclinau pe 8 octombrie în Bănie, cedând cu 34-22 (14-11) în fața garniturii de la CSU CNOT Brașov.

Autori sâmbătă ai primului succes din actualul campionat, alb-violeții din eșalonul al doilea au inaugurat astăzi disputele penultimei runde a turului în Divizia A – Seria B prin a ceda pasul în ultima pătrime a întâlnirii de la ora 12 din Sala ”Dumitru Popescu Colibași” din Brașov, unde au încasat suficient de multe goluri prea ușoare din toate pozițiile.

Elevii lui Cosmin Zgîrdea au reușit o primă repriză destul de bună, cu mici inexactități la finalizare, în care diferența de 3 goluri s-a conturat mai degrabă în urma câtorva decizii mai curioase de arbitraj, în ceea ce privește unele eliminări și aruncări de la 7 metri,  dar au capotat la mijlocul reprizei a doua, când, în minutul 44, portarul Mărușcă a ieșit accidentat, fiind înlocuit cu Berbec.

Cu un joc în general destul de slab pe apărare, CSU Politehnica a încheiat deplasarea foarte slab în defensivă, ca o completare nefericită la erorile din ofensivă, în care au fost ratate 31 de acțiuni, dintre care 6 s-au izbit de bare.

CSU Politehnica a pierdut teren de la 19-16 în minutul 39 la 22-16 în minutul 43 iar puțin mai apoi de la 22-17 la 27-17, în cele din urmă înregistrând un deficit depășit doar de marjele eșecului din runda inaugurală, 43-26 la Cluj.

Echipa Centrului Național Olimpic de Tineret, pe al cărui teren brașovean s-au impus Universitatea Craiova și Academia Minaur, dar la diferențe de numai un gol, două, mai câștiga detașat acasă și cu CNE Sighișoara, scor 39-28, respectiv cu ACS Avram Iancu Arad, cu 35-22, impunându-se o dată și în deplasare, la Târgu Jiu.

Opt au fost marcatorii dintre cei 14 timișoreni care s-au aliniat la start în componența Mărușcă – Homneac, Niță, Vuia, Predoi (Micle), Sonohat, Dascaliuc, și anume Niță, Predoi și Dascaliuc – cu toții autori a câte 5 goluri, Vuia și Sonohat – fiecare cu câte două, Inișconi, Homneac și Micle – autori a câte un gol. ”Am jucat mult sub meciul de sâmbătă cu Târgu Jiu, am fost inconsistenți”, a admis antrenorul Zgîrdea. Tinerii poliști vor încheia stagiunea de toamnă cu meciul acasă din ultima etapă a turului, runda a XIII-a, programat miercuri 14 decembrie de la ora 10.

Din tabăra lui Florin Paraschiv și Bogdan Voica, tot 8 marcatori, și anume Vlad Bondor cu 8 goluri, Vasile Bălan 7, Ștefan Arnăut  și Remus Matei câte 5, iar Roșca, Lazăr și Ene câte 3 goluri.

Programul etapei în curs, pe coloana dreaptă, a clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.