CSU Politehnica pierde și pe terenul Centrului Național de Excelență Sighișoara

Handbaliștii secund divizionarei CSU Politehnica au pierdut și pentru a cincea oară din tot atâtea apariții în noul sezon, la Sighișoara, rămânând astfel umăr la umăr în coada clasamentului cu Academia Minaur Baia Mare, depășită la rândul ei ieri de la ora 17, în uvertura etapei a șasea, la Arad.

Aflată la a treia deplasare a noii ediții din Divizia A – Seria B de handbal masculin, după eșecurile cu 43-26 la U Cluj în meciul inaugural al campionatului și 35-23 la Craiova în runda a patra, CSU Politehnica a pierdut astăzi de la ora 12 în Sala Radu Voina, în fața ”pepinierei” Centrul Național de Excelență.

header-e1399396479239-150x125

Formația gazdă, învingătoare o singură dată până astăzi, în precedentul meci acasă, 27-23 (12-12) cu Academia Minaur, a învins și mai clar după ce a răsturnat scorul în urma unui start bun al timișorenilor: CNE Sighișoara – CSU Politehnica 36-30 (16-13).

Într-adevăr, alb-violeții conduceau în minutul 13 al deplasării de astăzi cu 3-8, dar accidentarea portarului Mărușca la încheietura mâinii drepte a dat semnalul căderii vizitatorilor, care au cedat brusc pasul, ajungându-se la 10-8 pentru ardeleni, care s-au desprins apoi și mai mult înaintea pauzei, la 14-11 și 16-12.

CSU Politehnica a început slab și repriza a II-a, un prim parțial fiind 6-1 în 7 minute, după care partida a curs invariabil la diferențe de circa 6-7 goluri.

Cu Micle și Predoi abordând deplasarea cu probleme medicale, alb-violeții au acuzat după pauză și pierderea lui Vuia – accidentat, Predoi suferind și el o entorsă în minutul 38. În poartă, Berbec a apărat tot restul partidei după accidentarea lui Mărușcă la mijlocul primei reprize.

Antrenorul Cosmin Zgîrdea a început deplasarea cu Marușcă – Vișan, Niță, Jigovan, Micle (Vuia pe apărare), Inișconi și Dascaliuc, după care a introdus pe parcurs toți componenții efectivului.

Timișorenii au fost extrem de impreciși pe atac, cu 42 de aruncări ratate, în unele cazuri luând portarul la… țintă din situații de unu la unu

Dascaliuc a fost principalul marcator al învinșilor, cu 8 goluri,urmat de Jigovan cu 6 reușite, Vișan 4, Niță 3, Micle 3, Inișconi 2, Vuia 2, Homneac 1, Predoi 1.

Iosif Buzle, lansat de CS Unirea Sânnicolau Mare, a fost golgheterul ”Centrului” și al jocului, cu 9 goluri,  în vreme ce Andrei Pascari, crescut de Școala Generală 7 și LPS Banatul, a marcat un gol, cu apariții ca extremă dreapta și inter dreapta în formația pregătită de timișoreanul Narcis Cîtu și Daniel Apostu.

CSU Politehnica va sta în runda a VII-a iar în cea de-a opta va juca pe 12 noiembrie, peste 3 săptămâni, la ACS Avram Iancu Arad, care a dispus ieri cu 28-24 (16-10) de Academia Minaur, drept a doua victorie a celor de pe Mureș.

Rezultatele, ierarhia și programul viitor, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.