CSU Politehnica, prim triumf afară în Divizia A

Handbaliștii alb-violeți de la CSU Politehnica Timișoara au obținut în această după-amiază întâia victorie în deplasare din campionatul în curs al Diviziei A – Seria B, semnând un rar succes în stagiunea actuală prin a dispune în duelul ultimelor două clasate dintre grupările încă rămase în cursă în sever descompletata grupă vestică a eșalonului 2. După o incredibil de lunguiață pauză competițională de nu mai puțin de 39 de zile în cazul lor, elevii lui Cosmin Zgîrdea s-au revanșat de la ora 17 pe Cibin pentru eșecul suferit în tur pe Bega.

CSU Politehnica încă nu câștigase în 2017 în returul Seriei B, contabilizând 3 eșecuri acasă, inclusiv la limită, și două în deplasare, însă astăzi a spart gheața în primul său joc din 14 martie încoace prin a se impune la limită pe terenul lui HC Sibiu, cu 26-27 (12-10), prin golurile a 8 marcatori din totalul de 13 componenți convocați, de fapt întregul efectiv.

Timișorenii au început bine deplasarea, conducând cu 1-5 după primele 10 minute, dar replica ardelenilor nu s-a lăsat așteptată, 12-9 în minutul 26, iar gazdele și-au menținut avansul și după pauză, 19-16 în minutul 42 și 21-18 după mijlocul reprizei a II-a, când CSU Politehnica a revenit însă brusc în meci: 21-22 în minutul 48.

Într-un final care pe care, ”violeții” au rămas mereu de puțin în frunte, 23-25, 25-25 în minutul 57, 25-27 în minutul 58 prin golurile lui Vuia de pe pivot și Vișan de pe extrema stângă, iar chiar dacă sibienii au redus la limită din handicap și poliștii au ratat în același ultim minut, CSU Politehnica a încheiat victorioasă o deplasare în care portarii și-au făcut treaba.

Marcatorii învingătorilor au fost Dascaliuc – autor a 7 goluri, Vișan 5, Vuia și Niță – fiecare câte 4, Predoi 3, Jigovan două goluri și Szilagyi respectiv Sonohat câte un gol, pe când de la gazde au înscris și mai mult mai ales Robert Voica și Robert Miklos, fiecare de câte 8 ori, de pe flancul drept, ex-polistul Radu David punctând în alte 5 rânduri.

”Am așteptat de multă vreme acest succes în deplasare! Echipa este în progres și încet, încet crește, dar trebuie avută răbdare, dacă vrem să construim”, a spus antrenorul Zgîrdea, care s-a mai bazat pe lângă marcatori în această revanșă pentru eșecul acasă cu 20-25 din tur și pe portarii Berbec și Mărușcă respectiv Homneac – în recuperare după luxația la umăr, Hotca și Micle.

Urmează sâmbătă meciul acasă cu HCM Sighișoara, devansat pe 29 aprilie din 6 mai dat fiind Universitarele de profil în prima decadă a lunii viitoare. Rezultatele, ierarhia actualizată și programul viitor, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.