CSU Politehnica se înclină trupei de podium HCM Sighișoara în tumultul din ”Radu Voina”

Handbaliștii alb-violeți ai secund-divizionarei CSU Politehnica au etalat astăzi cea mai constantă evoluție din noul sezon, fără mari căderi în joc și cu o prestație în general ceva mai bună decât până acum, dar ultimii clasați n-au putut totuși să-i facă față gazdei de pe podiumul Diviziei A – Seriei B, cu foști jucători de prima ligă în componență, HCM Sighișoara conturând un procentaj de 75% al meciurilor câștigate în primele 10 runde.

header-e1399396479239-150x125

A fost o zi cu de toate pentru a doua formație divizionară de handbal masculin a Timișoarei, care mai întâi a întâmpinat dificultăți la plecarea spre Ardeal, programată dimineața la 8,30 dar amânată până la ora 10 datorită unei explozii de cauciuc la microbuzul ce a dus în cele din urmă cu bine colectivul de pe Bega la Sighișoara, sosirea producându-se cu 60 de minute înaintea orei de start a întâlnirii din runda a X-a a seriei vestice în eșalonul secund. Problema tehnică a survenit tocmai la îmbarcare și a fost rezolvată în Timișoara.

La fața locului, în Sala ”Radu Voina”, aproape plină la ora celei de-a cincea reprezentații a localnicei Handbal Club Municipal, cu 4 victorii acasă și tocmai revenită după întâia înfrângere a stagiunii, 25-24 la CS ”U” Cluj, tot în deplasare înregistrând și o remiză, la Sibiu, circa 400 de spectatori dar și o galerie cu steaguri, trompete și tobe, așadar atmosferă de meci, încheiat conform calculelor hârtiei, cu 37-26 (16-11) pentru gruparea din Sighișoara.

Favoriții s-au impus just în partida de la ora 18 dar poliștii au contribuit la un joc în general bun printr-o prestație destul de disciplinată și mai constantă, în creștere pe fondul mai închegatelor evoluții din ultimele 3 apariții.

CSU Politehnica Timișoara a condus inițial, cu 1-3 în minutul 7, și a păstrat echilibrul pe tabela de marcaj până după mijlocul reprizei I, minutul 18 aducând însă atât o accidentare cât și o eliminare în tabăra violet, moment din care HCM s-a desprins treptat, mai întâi de la 6-5 la 8-6 iar apoi la 12-6, cu o revenire a bănățenilor înaintea pauzei, de la 15-8 la 15-11.

Gazdele din Sighișoara au început mai bine și partea secundă, cu un parțial de 6-3, atingând diferența maximă după mijlocul reprizei a II-a, 31-19.

Fără Vișan, suspendat după deplasarea pierdută la limită la Arad la începutul săptămânii trecute, iar cu Niță acuzând unele probleme la umăr, la fel și Dascaliuc, la brațul de aruncare, elevii lui Cosmin Zgîrdea au întâmpinat și mai mari dificultăți odată ce Vuia a suferit o entorsă la gleznă în minutul 18, pe atac fiind, fără a mai putea continua, minut în care și golgheterul vizitatorilor, Sonohat, a contabilizat prima dintre eliminările temporare din tabăra bănățeană, celelalte trecând în dreptul lui Inișconi în minutul 33 și Homneac în minutul 54.

Zgîrdea a utilizat astăzi toți cei 13 convocați în tânăra garnitură timișoreană, dintre care interul dreapta de 19 ani Sebastian Sonohat a ieșit în premieră la rampă cu 9 goluri înscrise, urmat pe listă de Niță, cu 6, Dascaliuc, Inișconi și Jigovan – fiecare câte 3 iar Homneac două goluri.

Tot 9 goluri, de pe extrema stângă, a semnat și ex-prim-divizionarul Dragoș Ganea, trecut pe la Dinamo și CSM, pe când poarta gazdelor a fost bine ținută de un nume în Liga Națională, Szabo Levente, veteran din generația 1979 care a apărat în primele câte 20 de minute ale fiecărei părți, completat fiind între buturile trupei lui Sorin Mureșan de Kovacs Attila.

Cu o garnitură net mai matură și rutinată, HCM Sighișoara a punctat însă și prin unii dintre cei 8 exponenți ai generațiilor 1994-1995 din lot, dar chiar și aceștia puțin mai mari ca vârstă decât ”mânjii” de pe Bega, centrul Dragoș Ilisie înscriind de 8 ori iar colegul său de generație din 1994 Nicolae Pop de 4 ori, cu tot atâtea reușite și în contul lui Grigore Coman, de 1995.

CSU Politehnica rămâne astfel fără punct adjudecat cu 3 etape înaintea încheierii turului pe când HCM Sighișoara pe podiumul Seriei B, cu 6 succese în opt apariții. Rezultatele zilei și ierarhia, pe coloana dreaptă, laolaltă cu programul rundei a XI-a, de sâmbăta viitoare, în care violeții vor primi cândva pe prânz vizita celor de la CS U Constantin Brâncuși Târgu Jiu.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.