CSU Politehnica Timişoara – Minaur Baia Mare 27–23 (15-11)

Handbaliştii clubului timişorean şi-au confirmat statutul de prim-divizionari cu un succes la patru goluri în dauna urmăritorilor băimăreni, în cea de-a XXV-a şi penultima etapă a Ligii Naţionale, o serie polistă de patru goluri la rând, pornită de Marius Ignat după minutul 17, când egala la opt unicul avantaj al oaspetei, generând treptat un avans în cele din urmă liniştitor pentru a doua victorie acasă în „mandatul Vuckovic”, dar nu la cele opt goluri diferenţă înregistrate contra Stelei, poate „cea mai slabă echipă a campionatului”, conform conducătorului timişorean Viorel Şerban, dar care bucureşteni s-au salvat de la picaj, retrogradată pe parchetul sălii „Constantin Jude” fiind cândva o trupă numărul unu în Europa, Minaur.

Diferenţa finală a fost de 4 goluri, aceeaşi ca la pauză, cu care Poli a săltat în clasament pe locul 11, peste Steaua… E suficient să te salvezi de la retrogradare? Şi e îndestulător să-ţi atingi minimul reajustat obiectiv calculând că şi o remiză acasă ar fi de-ajuns? Deloc. Dar acesta e standardul momentan în ceea ce pe vremuri era un derby pentru podium, Poli – Minaur. Niciodată a juca la acel minim necesar nu e o soluţie, şi cu atât mai mult în circumstanţele unui meci între ocupantele locurilor 12 şi 13, ceea ce, spre cinstea violeţilor, n-a fost cazul.

Poliştii, veniţi după un al treilea bun rezultat succesiv în deplasare, remiză la Odorhei, au început derbyul suferinţei cu maramureşenii cu formula deja consacrată Vass – Nagy, Stan, Fenici, Şimicu, Mrakic, Cristescu, preferat pe stânga lui Galan, trebuind nu doar să-şi apere statutul de prim-divizionari, pentru care şi o remiză cu urmăritorii lor băimăreni ar fi fost suficientă, dar să-şi şi ia revanşa pentru eşecul drastic din iarnă, 34-21, şi mai ales să se despartă de încercatul public timişorean cu altceva decât eşecurile recente pe teren propriu, cu Pandurii Lignitul şi „U” Transilvania Cluj.

Fenici şi Stan i-au desprins rapid pe alb-violeţi, 2-0, însă în minutul 7 Santeiu avea să egaleze de pe semicerc pentru prima oară, ideal angajat, într-o serie de alte patru egalări izbutite de aurarii lui Gerhardt într-o primă jumătate a reprizei întâi marcată încet, încet de aruncările inexacte ale lui Alexandru Şimicu, în trei atacuri la rând irosite de gazde. Nagy avea să readucă avantajul, din 7 metri, 3-2, oportunitate pe care n-o fructifica şi mai apoi, pe fondul revenirii puternice în joc a băimărenilor, care au reanihilat un handicap de două goluri, de la 5-3, egalând ulterior la şase şi şapte şi chiar preluând conducerea, în minutul 17, prin Cîmpan, autor a două reuşite consecutive.

Marius Ignat, introdus în teren, s-a conectat la febra unui joc altfel modest egalând la opt, ulterior, pe fondul paradelor lui Zoli Vass, Stan, Şimicu şi acelaşi Ignat desprinzându-i pe albii polişti: 11-8 în minutul 22. Oaspeţii au solicitat time-out şi l-au valorificat ca atare, Asoltanei, un coşmar al poliştilor în jocul tur, la Baia Mare, ieşind la rampă cu un al treilea gol şi reapropiind-o pe Minaur: 11-10. A fost aruncat în focuri şi Spahic, marcator pentru 13-10.

Finalul primei părţi e fragmentat şi mai tensionat, Vuckovic solicitând la rândul său time-out în penultimul minut al reprizei întâi, la 13-11 şi în posesie, nervii având însă să-şi spună cuvântul, într-o aceeaşi fază, pe rând, Poli şi Minaur pierzând mingea… Totuşi, providenţialul Ignat avea să liniştească spiritele, 14-11, în faţa unei asistenţe completate de o galerie de vreo 15 fani ai oaspeţilor, cu tot cu drapelul naţional, iar Ioan Stan să semneze scorul la pauză: 15-11.

Evoluţia scorului în prima parte: 1-0 Fenici 2-0 Stan 2-1 Popescu 2-2 Santeiu (min. 7) 3-2 Nagy – aruncare de la 7 metri 3-3 Asoltanei 4-3 Mrakic 5-3 Stan 5-4 Asoltanei 5-5 Santeiu 6-5 Fenici (min. 13) 6-6 Perţea 7-6 Mrakic 7-7 Cîmpan 7-8 Cîmpan (min. 17) 8-8 Ignat 9-8 Stan 10-8 Şimicu 11-8 Ignat 11-9 Popescu 11-10 Asoltanei 12-10 Stan 13-10 Spahic 13-11 Cîmpan 14-11 Ignat 15-11 Stan.

Şimicu, Nagy, din 7 metri, şi Fenici, au desprins-o rapid pe Poli, reîncepând în acelaşi şapte, aşa cum se reuşea şi în startul primei părţi, albii distanţându-se la 18-12 în minutul 33. În teren cu Galan şi Sabin Ignat, elevii lui Vuckovic îşi continuă progresia în ritm de tobe, piesele grele Fenici, Şimicu şi Stan punctând pentru 22-15, scor la care Şimicu a obţinut o aruncare de la 7 metri, transformată de expertul Nagy, cu băimărenii rămaşi în inferioritate numerică, slăbiciune testată de gazde cu un pressing „înalt” prin fraţii Ignat.

Paradoxal, au urmat cele mai slabe momente ale poliştilor, cu Şimicu eliminat temporar şi Popescu fructificând de la 7 metri împotriva rezervei Tcaciuc pentru 23-17, scor la care Andrei Santeiu, numărul 89 la Minaur, a fost eliminat din joc. Deşi în doar patru jucători pe semicerc, Minaur avea să reuşească pentru prima oară sâmbătă trei goluri la rând, şir întrerupt de inspiratul Nagy: 24-18. Iar de-acolo, navigare tot mai lină, cu maramureşenii ca şi condamnaţi şi cu poliştii gândindu-se la ultima deplasare, la fruntaşa Universitatea Bucovina Suceava.

Evoluţia scorului în repriza a doua: 16-11 Şimicu 16-12 Perţea 17-12 Nagy – aruncare de la 7 metri 18-12 Fenici 18-13 Asoltanei 19-13 Fenici 19-14 Cîmpan 20-14 Şimicu 21-14 Ignat 21-15 Perţea 22-15 Stan 23-15 Nagy – aruncare de la 7 metri 23-16 Cîmpan 23-17 Popescu – aruncare de la 7 metri  23-18 Perţea 24-18 Nagy 25-18 Mrakic 26-18 Nagy 26-19 Cîmpan (min. 50) 27-19 Mrakic 27-20 Buciuman 27-21 Bursuc 27-22 Bursuc 27-23 Asoltanei

Au marcat Stan, 6 goluri, Nagy – 5, Fenici, Mrakic şi Marius Ignat, câte 4, Şimicu – 3 şi Spahic un gol, tot 7 marcatori având şi Minaur: Cîmpan – 6, Asoltanei – 5, Perţea – 4, Popescu – 3, Santeiu şi Bursuc câte două, şi Buciuman un gol.

Poli (antrenor Nedeljko Vuckovic, consilier sportiv Uwe Bittenbinder):  1. Zoltan Vass – 2. Csaba Nagy, 77. Ioan Stan, 34. Cristian Fenici, 3. Alexandru Şimicu, 13. Dragan Mrakic, 18. Adrian Cristescu. Au mai jucat 12. Cristian Tcaciuc, 7. Marius Ignat, 14. Gorijan Spahic, 15. Alexandru Galan, 23. Gabriel Cotinghiu, 25. Sabin Ignat.

Minaur (antrenor  Ioan Gerhardt):  1. Vasile Viman – 11. Flavius Cîmpan, 9. Dragoş Bursuc, 21. Marius Vasile, 20. Raul Fotonea, 89. Andrei Santeiu, 15. Alexandru Asoltanei.

Arbitri: Bogdan Stark – Romeo Ştefan.

În ultima etapă, poliştii joacă la suceveni, ultimii pe podium, iar Steaua la ultima clasată, Municipal Oradea.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.