CSU Politehnica Timişoara pierde categoric la Centrul Naţional Olimpic de Excelenţă Râmnicu Vâlcea

Andreea Pintilie a marcat în această dimineaţă aproape jumătate din golurile vizitatoarelor de la CSU Politehnica Timişoara în deplasare la o grupare de podium a seriei vestice în liga secundă de handbal feminin, Naţional Râmnicu Vâlcea.

Într-un duel extrem de dezechilibrat, între gazdele de pe locul 3, alcătuind o formaţie juvenilă a Centrului Naţional Olimpic de Excelenţă de pe malurile Oltului, şi penultima clasată în Divizia A – Seria B, handbalistele îndrumate de cuplul tehnic Bora – Huţupan s-au impus la peste 20 de goluri diferenţă, cu 36-15, la pauză 19-7, într-un meci inaugural al etapei a XVI-a în grupa vestică, antepenultima a sezonului.

Aceasta a fost însă abia prima rundă în handbalul feminin secund divizionar după o pauză competiţională de 3 săptămâni, care va fi continuată cu o altă pauză, chiar de 4 săptămâni, până la jocurile penultimei etape, din 26 aprilie.

Gruparea din judeţul Vâlcea a obţinut astfel a 12-a victorie din 16 apariţii, apropiindu-se temporar în ierarhie de fruntaşele HC Alba Sebeş şi CS Măgura Cisnădiei, pe când timişorencele au suferit şi al 14-lea eşec. Şi în tur, în Sala „Constantin Jude”, „Naţional” se impunea tot la 21 de goluri diferenţă, atunci cu un număr dublu de goluri înscrise: 21-42.

Pintilie a marcat astăzi de la ora 10,30 un număr de 7 goluri, din totalul de 15 al oaspetelor, care au abordat întâlnirea din cea de-a şaptea rundă din 2015 în returul seriei vestice, disputată în sala Liceului Energetic local, în şaptele C. Negrea – Şunei, L. Kovacs, T. Kovacs, Pintilie, Prundaru, Burlacu.

Profesorul Cornel Jude le-a convocat pentru această deplasare pe Claudia Negrea, Olghiţa Marcov – portari; Ioana Prundaru, Iulia Apostolescu, Timeea Kovacs, Loredana Kovacs, Andreea Pintilie, Patricia Panait, Cristina Şunei, Ana Maria Burlacu, Lăcrămioara Negrea şi Dorina Paşca, rulând pe parcurs toate componentele. N-a fost inclusă în lot Ţepurică, bolnavă.

Timişorencele mai au două apariţii în acest campionat, acasă cu CS Măgura Cisnădiei, pe 26 aprilie, respectiv la Bistriţa, cu CSM, pe 3 mai.

Mâine, în cadrul aceleiaşi antepenultime etape, CS Timişoara va evolua acasă, cu CSM Slatina, de la ora 12,30.

* La băieţi, tot în liga secundă, după cum am notat în consemnarea precedentă, „Poli II” a egalat-o pe Naţional Sighişoara la numărul de victorii, câte şapte, graţie unui 29-24 înregistrat contra selecţionatei din Ardeal, tot o exponentă a Centrului Naţional de Excelenţă, într-un meci jucat de la ora 13 în Sala „Constantin Jude”.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.