Dacă e victorie acasă, e la limită. Poli, cursă de urmărire cu final fericit

Revenirea pe teren propriu după periplul de 4 deplasări în estul țării a adus a treia victorie consecutivă acasă, și tot la limită, smulsă de SCM Politehnica la ultimul atac al jocului din această seară, uvertură a antepenultimei etape a turului: 23-22 (10-12) cu Dunărea Călărași. Timișorenii au deschis scorul și au preluat apoi din nou conducerea, dar au și fost rapid depășiți de la 3-1 la 3-6, rămânând pe alocuri și la 5 goluri în urmă. N-au cedat însă în acest duel din afara zonei play-off, egalând la 18 și 21, după care au preluat în sfârșit din nou conducerea în ultimul minut, a doua oară decisiv. Implicit, un salt ierarhic peste învinși.

Poli s-a apărat mai compact, reușind minime ale sezonului în ultimele două victorii, câte 22 de goluri primite

A fost cel de-al cincilea duel succesiv cu o formație din vecinătatea sau proximitatea ierarhică, din afara zonei play-off sau de la limita de demarcație, uvertura rundei a XI-a constând într-o cursă de urmărire cu final fericit pentru elevii lui Pero Milosevic. Din rândurile cărora a lipsit interul Marius Sadoveac, rânduri care au fost ceva mai strânse în apărare, iar când defensiva a fost mai legată, și punctele au luat calea zestrei Politehnicii. Care primea aici 23 de goluri de la vizitatorii învinși din Focșani, ba chiar numai 22 săptămâna trecută la Buzău, minim al sezonului care a coincis cu cel mai clar succes polist în ediția în curs a Ligii Zimbrilor.

Iar în această seară de la ora 18:25 tot 22 de goluri au încasat poliștii, nici jumătate din acestea după pauză. Dacă Sadoveac a absentat, accidentat fiind, colegii interi au marcat jumătate din totalul polist, suplinindu-l cu bine. Șomlea spre finele primei părți, Dragas tot mai implacabil pe revenirea din repriza secundă.

Începutul le-a fost ușor favorabil dar o ”secetă” ofensivă de peste 9 minute i-a adus în dezavantaj, înscriind din nou abia la mijlocul reprizei I, 4-7, după care au înregistrat și 5 goluri deficit, 4-9 și 5-10.

”Violeții” au încheiat bine prima parte, ajutați și de poartă, dar Dunărea s-a redesprins la reluare la 5 goluri diferență, în special grație golurilor extremei Dospinescu, semn că ocupanta locului 9 țintea reabilitarea după înfrângerea acasă de joia trecută, 21-24 (12-11) cu AHC Dobrogea Sud Constanța.

Istoria însă s-a repetat pentru cei din Călărași, ajunși din urmă în repriza a II-a, Poli egalând cu serii succesive de 3 goluri și de la 15-18, și de la 18-21, în l doilea caz de pe extremă, prin Năstăsie.

I-a lipsit un inter dar l-a avut în mână pe celălalt, masivul Dragas preluând conducerea din aruncare de la 7 metri în ultimul minut, ispravă repetată și în ultimele secunde, după ce Hanțaru egala la 22 cu nici jumătate de minut încă pe ceas. Implicit, toate victoriile timișorene pe teren propriu din acest campionat au fost semnate la limită, cu CSM Focșani 2007 iar mai recent cu CSM București, 27-26 în precedenta reprezentație acasă, și în acel caz ”violeții” săltând ierarhic peste învinșii lor.

Poli s-a mai apropiat astfel de zona primei grupe valorice, pe când Dunărea Călărași a suferit a treia înfrângere la rând în Liga Zimbrilor respectiv a doua consecutivă la limită în deplasare, după cea de la CSM București. De fapt, elevilor lui Sergei Bebeshko și Eremia Pîrîianu nu le prea priește în actuala campanie pe alte terenuri, pierzând pe rând și la Bacău, Baia Mare și în fief-ul campioanei Dinamo, pe când de câștigat au învins doar pe Milcov, 22-29 la Focșani.

A fost un meci în care poliștii s-au umplut de eliminări iar Marjanovic n-a ratat doar o aruncare de la 7 metri, însă au scos-o la capăt, puncte la care pot adăuga încă trei joia viitoare în duelul reînnodat al Banatului de la Reșița, cu codașa CSM. Și-apoi să vină și băcăuanii la finele turului…

SCM Politehnica Timișoara – AHC Dunărea Călărași 23-22 (10-12)

Poli (9 marcatori): Dragas 6 goluri (1 în repriza I + 5 după pauză), Șomlea 5 (3+2), Pribanic 4 (2+2), Marjanovic 2 (2+0), Năstăsie 2 (0+2), Vuk Milosevic 1 (1+0), Fenici 1 (1+0), Cîmpan 1 (0+1), Baican 1 (0+1).

Dunărea (8 marcatori): Dospinescu 7 goluri (3+4), Broască 5 (2+3), Hanțaru 3 (2+1), M. Bujor 2 (2+0), Dumitriu 2 (0+2), Radojkovic 1 (1+0), Soare 1 (1+0), Sandu 1 (1+0).

Evoluția scorului: 1-0… Marjanovic – aruncare de la 7 metri / 1-1 Dospinescu / 2-1 Dragas, 3-1 Vuk Milosevic / 3-2 Dospinescu, 3-3 Radojkovic, 3-4 Broască, 3-5 Soare, 3-6 Dospinescu, 3-7 Broască / 4-7 Pribanic / 4-8 Hanțaru, 4-9 Mihai Bujor / 5-9 Marjanovic / 5-10 Sandu / 6-10 Șomlea, 7-10 Pribanic / 7-11 Hanțaru / 8-11 Șomlea / 8-12 Mihai Bujor / 9-12 Fenici, 10-12 Șomlea.

(după pauză) 11-12 Cîmpan / 11-13 Dospinescu, 11-14 Broască, 11-15 Dospinescu, 11-16 Dospinescu / 12-16 Pribanic, 13-16 Șomlea, 14-16 Baican / 14-17 Dumitriu / 15-17 Dragas / 15-18 Dumitriu / 16-18 Dragas, 17-18 Dragas – 7 metri, 18-18 Șomlea / 18-19 Dospinescu, 18-20 Broască – 7 metri, 18-21 Broască – 7 metri / 19-21 Pribanic, 20-21 Năstăsie, 21-21 Năstăsie, 22-21 Dragas – 7 metri / 22-22 Hanțaru / 23-22 Dragas.

Eliminări temporare: Vuk Milosevic la 3-5 în minutul 11 și 4-9 în minutul 20, Dragas în minutul 20, Fenici la 10-12 în min. 29:54, Dragas la 13-16, Șomlea la 18-19 în minutul 52, Neamțu la 20-21, Pribanic la 22-21 / Sandu la 5-10, Soare la 11-14 și la 21-21 în minutul 59, Radojkovic la 19-21, Bujor la 19-21.

Aruncări de la 7 metri: Marjanovic 1/3, Dragas 1/1 – Hanțaru 0/2, Broască 2/2. Arbitri, bucureșteanul Pârvu și buzoianul Potîrniche.

Clasamentul Ligii Naționale și programul etapelor 11-12, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.