Deşi în grup restrâns, alb-violeţii Politehnicii Timişoara extrag cu mult sârg punctele din bazinul Gorjului

În sfârşit, victorie în deplasare, la a patra încercare! Handbaliştii Politehnicii Timişoara n-au ratat sâmbătă de la ora 13 ocazia de a învinge pe terenul penultimei clasate în Liga Naţională masculină, la Târgu Jiu, smulgând cu greu un triumf pe deplin meritat, după ce au controlat şi condus mai tot jocul din runda a 7-a. Astfel, « violeţii » şi-au egalat cel mai clar succes din noul sezon, reuşind un identic 31-28, ca şi acasă, cu « bronzul » Potaissa Turda.

Irakli Chikovani, 4 goluri după pauză la Târgu Jiu, 6 în total, ca şi celălalt inter, Grigoraş

Conform obiceiului, “Poli” a fost implicată într-un nou duel pe muchie de cuţit, şi s-a tot văzut ajunsă din urmă, fără a putea trece pentru mult timp de pragul psihologic al celor două goluri avans, însă, după ce n-a exploatat în 4 rânduri superioritatea numerică, a izbutit să se desprindă decisiv la 3 goluri, 23-26 prin rusul Kaftin, tocmai pe inferioritate numerică ! Era ca un semn că de această dată victoria nu avea să-i mai scape printre degete, impunându-se pentru a doua oară în acest deceniu în Gorj şi oferindu-i un frumos cadou lui Dan Dumitru, manager sportiv al poliştilor ajuns la 42 de primăveri…

A fost aşadar cu emoţii, iar poliştii au asudat din greu prin doar 9 jucători de câmp, însă în cele din urmă, şi cu preţul unor accidentări în special la Chikovani, mereu bruscat, dar şi la Fenici, au înfrânt rezistenţa pe alocuri disperată a oltenilor, al căror antrenor, Liviu Andrieş, era cu capul pe eşafod.

Timişorenii însă nu l-au cruţat şi, după ce în prima parte au condus de 5 ori, s-au mai redesprins de încă 3 ori şi după pauză, ţâşnind decisiv în urma unei ultime egalităţi smulse de extrema iberică Sifre, la 23-23, de unde aveau să galopeze în premieră şi la 4 avans, prin Ciubotariu, 25-29 cu 4 minute înainte de final, şi chiar la cinci, prin aceeaşi extremă stângă. Victorie asigurată…

Un triumf colectiv al sârguinţei şi crezului, cu Chikovani îndurând multe, cu Fenici infiltrându-se cu abilitate, cu Irimescu punându-şi în valoare experienţa, cu Grigoraş valorificându-şi mâna mai ales în prima parte şi cu Leordean ivindu-se  surprinzător mai ales la reluare, ca şi cealaltă extremă, Ciubotariu, tot după pauză, cu Păiuş şi Santeiu în general tari în apărare şi amuţindu-l pe masivul Giotoiu, cu Kaftin aruncat în joc cu forţe proaspete la 20-21 şi mai ales cu Stănescu din nou cât poarta.

Dacă diferenţa s-a căscat pe final, în schimb restul jocului a stat în general sub semnul echilibrului, cu un plus pentru CH CSU Politehnica Timişoara, care prelua în premieră conducerea de la 3-2 la 3-5, prin reuşitele interului Chikovani şi a ex-« pandurului » Păiuş, după care, într-o primă parte cu 8 egalităţi, ultima, la 12-12, rămânea în frunte până la pauză.

Diferenţa medie la care s-au decis jocurile poliştilor în primele 6 etape a fost de două goluri, faţă de cea de 3,6 la nivelul întregii Ligi Naţionale, iar duelul locurilor 12 şi 9 s-a menţinut constant în aceste marje, conform cu precedentele două meciuri directe de la Târgu Jiu : 31-29 (16-15) pentru Pandurii pe 10 aprilie, dar şi 20-21 (11-10) în 23 februarie 2013, triumf timişorean în Gorj după unele eşecuri ceva mai clare în acest deceniu, 28-22 în 6 noiembrie 2010 şi 25-21 în 15 septembrie 2011.

În continuare cu ex-căpitanul Timofte doar pe bancă şi limitându-se la o rotaţie restrânsă, puţini fiind cei care au dus greul jocului, poliştii au însă marele merit de a nu mai fi irosit momentele cheie ale jocului, în ciuda unor oarecare ezitări.

*

7 de start…

Pandurii: Antonaru (Şelaru) – Halasz, Dragnea, Kekezovic, Acatrinei, Sifre, Giotoiu – pivot.

Au mai jucat: Popescu, Enache, Alvaro Sabrea, Stankevicius.

“Poli”: Stănescu – Ciubotariu, Chikovani, Fenici, Leordean, Grigoraş, Irimescu – pivot (Santeiu pe apărare).

Au mai jucat: Păiuş, Kaftin, pentru aruncările de 7 metri iar apoi de la 20-21, şi portarul Daskaloski, la 25-29, pentru un 7m, şi de la 27-31.

Pe bancă: Vâlceanu / Timofte, Ursu.

*

Fără Motta, absent tot turul, dar şi fără Dinescu, Apolzan fiind doar pe foaia de arbitraj, Pandurii a căutat să repete unicul triumf al stagiunii, din precedentul meci acasă, contra Stelei, viitoare oaspete în sala « Constantin Jude », duminica viitoare, dar cu excepţia sclipirilor lui Sifre, a revirimentului lui Kekezovic şi a poftei de gol a interului dreapta Acatrinei, cu 7 goluri în prima repriză, dintre care ultimele 3 ale gazdelor chiar la finele primei părţi şi fie şi în inferioritate numerică, dar anihiliat la reluare, oltenii n-au părut a putea lua faţa bănăţenilor. Nu de data aceasta !

Desigur, şi Constantin Ştefan a avut motivele sale să se impacienteze, atât la unele contraatacuri tratate uşor superficial, sau la nişte forţări în atac, în special pe flancul stâng, prin Ciubotariu şi Chikovani, dar şi pe faza defensivă, la câteva neatenţii pe mingile respinse de portarul Stănescu, chiar şi la o aruncare de la 7 metri, sau la acel gol primit în buza pauzei deşi cu om în plus în joc, ceea ce a făcut ca “Poli” să primească în Gorj cele mai multe goluri afară în prima parte, dar până la urmă satisfacţia a fost cu atât mai mare.

Mai ales că timişorenii au trebuit să se descurce o vreme şi fără influentul Chikovani, lovit la cap de Dragnea la 3-4, şi reintrat abia la 9-9, la mijlocul reprizei, când jocul părea a o lua într-o direcţie sau… alta, cu fluctuaţii de la 8-9 la 11-9 şi apoi 11-12, din nou 3 la rând pentru oaspeţi.

Nici căpitanul Fenici nu avea să fie cruţat, prim gol înaintea pauzei în ciuda “cravatei” ce i-a fost aplicată, 14-16, dar “Poli” a arătat că poate rezista la orice.

Exasperant a fost că atât Păiuş, pe contraatac, cât şi Chikovani, ghicit de George Şelaru, care intra cu succes între buturi la mijlocul primei reprize, n-au reuşit desprinderea la 3 goluri din poziţii ideale, în primele 30 de minute, însă insistenţa vizitatorilor şi inspiraţia lui Tudor Stănescu şi-au spus în cele din urmă cuvântul, chiar dacă Pandurii mai reuşea de 3 ori egalarea şi după pauză.

Atât însă, “violeţii” nemairepetând erorile de la Baia Mare : trei puncte mari, cu a treia lor victorie. Eşecul la limită de la Vaslui e deja istorie.

*

Pandurii Energia Lignitul Rovinari Târgu Jiu – CH CSU Politehnica Timişoara 28-31 (16-17)

Evoluţia scorului:

(în prima parte) 1-0 Acatrinei / 1-1 Grigoraş / 2-1 Sifre / 2-2 Chikovani / 3-2 Kekezovic / 3-3 Chikovani, 3-4 Păiuş, 3-5 Păiuş / 4-5 Halasz, 5-5 Halasz / 5-6 Grigoraş, 5-7 Leordean / 6-7 Acatrinei / 6-8 Păiuş / 7-8 Acatrinei / 8-8 Sifre / 8-9 Grigoraş / 9-9 Kekezovic, 10-9 Acatrinei 7 metri, 11-9 Sifre / 11-10 Irimescu, 11-11 Irimescu, 11-12 Kaftin 7m / 12-12 Giotoiu 7m / 12-13 Kaftin 7m, 12-14 Ciubotariu / 13-14 Sifre / 13-15 Kaftin 7m / 14-15 Acatrinei / 14-16 Fenici / 15-16 Acatrinei / 15-17 Grigoraş / 16-17 Acatrinei

Scor la pauză: 16-17

(la reluare) 16-18 Grigoraş / 17-18 Sifre, 18-18 Stankevicius / 18-19 Chikovani, 18-20 Irimescu / 19-20 Kekezovic, 20-20 Kekezovic / 20-21 Leordean, 20-22 Leordean / 21-22 Kekezovic / 21-23 Ciubotariu / 22-23 Kekezovic, 23-23 Sifre / 23-24 Chikovani, 23-25 Fenici, 23-26 Kaftin / 24-26 Giotoiu / 24-27 Chikovani / 25-27 Halasz / 25-28 Grigoraş, 25-29 Ciubotariu / 26-29 Acatrinei 7m / 26-30 Chikovani, 26-31 Ciubotariu / 27-31 Kekezovic, 28-31 Acatrinei

Rezultat final : 28-31

*

Marcatori :

Pandurii (6 jucători): Acatrinei 9 goluri (7 în prima parte/2), Kekezovic 7 (2/5), Sifre 6 (4/2), Halasz 3 (2/1), Giotoiu 2 (1/1), Stankevicius 1 (0/1).

Poli (8 jucători): Grigoraş 6 (4/2), Chikovani 6 (2/4), Kaftin 4 (3/1), Ciubotariu 4 (1/3), Păiuş 3 (3/0), Leordean 3 (1/2), Irimescu 3 (2/1), Fenici 2 (1/1).

*

Eliminări : Dragnea, la 14-16 ; Popescu, la 18-18 ; Sifre, la 18-19 ; Alvaro Seabra, la 20-22 / Santeiu, la 9-9 ; Grigoraş, la 23-25 ; portarul Stănescu, la 27-31 ;

Intervenţii ale portarilor : Antonaru 2, Şelaru 9 / Stănescu 15, Daskalovski 1;

Aruncări de la 7 metri: Acatrinei 2, transformate / Irimescu 1 – ratată (transversală), Kaftin 3, toate transformate ;

Timeout: Pandurii la 12-13, la 22-23, la 28-31 / “Poli” la 14-15, la 20-20 ;

Arbitri : Constantin Din, Sorin Dinu.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.