Din egal în egal: Dinga, Pester şi Ghilea, câte 7 pentru „U”

Universitatea Timişoara, secund-divizionara pornită cu 3 eşecuri în noul sezon al Diviziei A, seria vest, şi-a dovedit pentru a doua oară în patru zile puterea de a reveni, tot cu 14 goluri marcate şi în cea de-a doua repriză a derbyului bănăţean şi al codaşelor, disputat sâmbătă la Reşiţa, smulgând a doua remiză la rând, cu ocazia rundei a şaptea, în care 3 componente cu câte 7 goluri la activ, Dinga, Pester şi Ghilea, au contribuit cu treisferturi din golurile echipei pregătite de Cornel Jude, de fapt cele mai multe marcate de „U” în actuala stagiune: 28-28.

Chiar dacă a fost obţinut doar în dauna unei grupări reşiţene axate pe jucătoare provenind din sectorul juvenil, punctul are valoarea sa în contextul precedentei deplasări, una de tristă amintire pentru „U”, răpusă sâmbăta trecută la Caracal cu 39-20. Cu alte cuvinte, o minirevanşă morală obţinută şi cu câteva junioare în teren, provenind de la LPS Banatul, despre care relatează de la faţa locului www.arenabanateana.ro, partener media al www.sporttim.ro:

„Meciul dintre ultimele două clasate a fost antrenant, plin de dramatism pe final. Reşiţencele au dat impresia că puteau câştiga acest meci, în faţa celui mai accesibil adversar întâlnit până acum în campionat.

O bună perioadă a jocului, Universitatea Reşiţa a condus pe tabela de marcaj, descătuşată după începutul mai greoi de meci. La pauză, gazdele conduceau cu 17-14 şi aşteptau cu multă încredere partea a doua a întâlnirii.

Timişorencele au echilibrat însă disputa şi au profitat de unele nesincronizări în echipa reşiţeană şi astfel finalul a fost încins, în care niciuna dintre echipe nu era sigură de victorie.

Universitatea Reşiţa a fost chiar foarte aproape să piardă acest meci, după ce oaspetele au egalat la 26, în minutul 55, după trei goluri consecutive, iar ultimele minute au arătat încă o dată că neexperimentata formaţie reşiţeană, alcătuită numai din junioare, nu poate gestiona corect finalurile de meci.

La scor egal, 28-28, şi cu două jucătoare mai puţin pe teren, Universitatea Timişoara putea da lovitura decisivă. A rămas însă 28-28, rezultat care consfinţeşte primul punct în Divizia A pentru noua echipă a Reşiţei, care are obiective în Campionatul Naţional de Junioare II, Seria G, unde conduce cu punctaj maxim după primul turneu. Divizia A, o competiţie de senioare, este benefică pentru experienţa handbalistelor de la Universitatea Reşiţa. Cum nu au drept de promovare în Liga Naţională (de altfel, fie vorba, ar fi fost aproape imposibil ca această echipă de junioare să se claseze pe primul loc), singurul scop al reşiţencelor în Divizia A este de a căpăta experienţă şi de a face meciuri cât mai bune”.

Universitatea Reşiţa: Codruţa Buda, Andra Ioţa, Alexandra Popescu – Alexandra Dinu (7 goluri), Adriana Voina (6), Beatrice Kovari (5), Rebeca Pecoli (3), Claudia Sîngiorzan (3), Alina Cristea (2), Gianina Iung (2), Mădălina Dragoş, Iasmina Roşian, Adina Pîslă, Lavinia Grozuţa. Antrenori: Cristian Busuioc şi Liviu Viaşu.

Universitatea Timişoara: Florentina Grigore, Karin Klein – Daniela Dinga (7), Ana-Maria Pester (7), Cristina Ghilea (7), Florentina Biro (4), Gabriela Curtuiuş (1), Mirela Paşca (1), Lavinia Pîrvan (1), Ancuţa Agape, Mirela Negrea, Sorina Kovacs, Helen Juhasz, Vanesa Panait. Antrenor: Cornel Jude.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.