Egalată de 7 ori dar niciodată condusă, Poli câștigă a doua oară în turul Ligii Naționale, și tot la limită acasă: 27-26 (14-14)

SCM Politehnica s-a relansat cu bine în încercarea de a recupera terenul pierdut în prima jumătate a turului, impunându-se la limită în această seară în prima apariție în campionat după exact 4 săptămâni, fără a fi deloc condusă pe tabela de marcaj de CSM București, care doar a egalat-o de 7 ori dar a și fost egalată la puncte în clasament de timișoreni, triumfători de o manieră identică precedentei apariții din 2 octombrie în Liga Zimbrilor, tot cu un gol avans și tot pe teren propriu: 27-26 (14-14). ”Violeții” pot așadar aborda ceva mai liniștiți ”dublele” în estul țării, sâmbătă și marți la Odorheiu Secuiesc și Vaslui, apoi tot sâmbătă și marți la Constanța și Buzău, ultimele trei în campionat.

Alb-violeții poliști aveau tare mare nevoie de victorie în jocul televizat de la ora 18:25, și au obținut-o nu fără emoții dar meritat, după un duel în general echilibrat, cu un ușor avantaj, în cele din urmă menținut. Căci s-a mai întâmplat de trei ori, o dată spre pauză și de două ori în prima jumătate a reprizei secunde, să fie egalați destul de ușor prin ”duble” succesive ale bucureștenilor, care anihilau handicapuri de două goluri, însă nu și în ultimul minut, în care elevii lui Pero Milosevic au intrat cu un suficient 27-25.

Avantaj luat de fapt de ”Poli” încă din primele minute, cu primele două goluri la rând ale partidei restanță din etapa a VIII-a, semnate de interul golgheter Marius Sadoveac și pivotul Baican, asta după ce Teixeira rata o aruncare de la 7 metri pentru cei din capitală, copiat la 1-0 de Marjanovic.

Iar timișorenii s-au menținut la unul-două goluri avans, urcând apoi prin pivotul Pribanic la 6-3 în minutul 9, bază de pe care au păstrat două-trei goluri diferență în ciuda ratării unei aruncări de la 7 metri și de către Sadoveac, doar Teixeira, Criciotoiu și mai ales extrema macedoneană Georgievski, acesta strict din 7 metri, punctând în replică pentru CSM București.

Paradoxal, în inferioritate numerică prin prima eliminare în tabăra polistă, la Baican, același Sadoveac și Marjanovic au marcat pentru ”violeți”, 10-7 în minutul 17 după care Georgievski și Teixeira au redus diferența la minim, 10-9.

Încet, încet, după eliminarea lui Fenici, oaspeții au mai înscris de două ori la rând, egalând în premieră în minutul 26, Onyejekwe, de pe extrema stângă: 12-12. La care s-a mers cap la cap până la pauză, CSM egalând de încă două ori, la potou prin tânărul Bizău, și pe fondul încă unei eliminări la bănățeni, a doua în contul lui Păiuș, revenit în defensivă după probleme medicale.

A fost de fapt unica reintrare la poliști din infirmeria pe cale de a-și goli rândurile, interul Dragas luând loc la rândul său pe bancă. Și s-a resimțit în general un plus de prospețime în etalarea ”violeților”, rod al săptămânilor de pauză competițională, cu o mai mare precizie în execuții, în special în prima parte.

”Poli” a început identic și partea secundă, cu o ”dublă”, marca Sadoveac, CSM egalând însă prompt, prin Rotaru și principalul său marcator, Georgievski. Și avea să mai egaleze și prin Criciotoiu, 17-17 în minutul 35, după care Pribanic și Sadoveac i-au redesprins pe timișoreni la două avans. Deficit la care Militaru s-a fâstâcit teribil pe un atac și Babasafari s-a arătat a fi tot mai dezarmant în poarta bănățenilor, față în față tocmai doar cu Georgievski, înălțat pe semicerc. Și se părea că ”Poli” s-ar relansa și mai clar de la acest 19-17…

Doar că n-a profitat deloc, ba din contră, Georgievski taxând-o la sânge în sprint de unul singur, la care Babasafari n-a mai avut replică… 19-19. Momente mai grele pentru gazde, Sadoveac înscriind abia la a doua aruncare, pe respingere după încă un 7 metri intuit de portarul vizitatorilor… 20-19.

Bizău semna apoi ceea ce avea să fie și ultima egalare în contul bucureștenilor introducând și alți tineri printre care timișoreanul Caba, ”bomba” lui Șomlea și reușita lui Marjanovic resetând distanța, 22-20. Mai mult, poliștii evadau în acele ultime zece minute în premieră în repriza a II-a la 3 goluri diferență, 25-22 în minutul 51, prin Sadoveac, și încă în inferioritate numerică, iar chiar dacă CSM s-a mai apropiat de cinci ori la un gol, inclusiv în ultimele secund, nimic mai mult de-atât…

Decisivă în cele din urmă a fost intervenția lui Babasafari pe inferioritate numerică la 27-25, după eliminarea la bancă pe adresa lui Pero Milosevic, iranianul scoțând într-un alt unu la unu, ceea ce a mai risipit din tipicele emoții poliste pe final de meci din acest sezon. Și uite-așa, două victorii consecutive la limită acasă în campionat, de fapt și primele două ale ”violeților” în actualul tur al Ligii Zimbrilor, Sadoveac înălțându-se eficient pe linia de 9 metri iar Fenici fiind laborios în preajma sa.

Urmează debutul ca deținători la zi ai trofeului în noua ediție a Cupei României, în 16-imile de sâmbătă de la ora 18 de pe terenul secund-divizionarei din Odorhei, relansată în urma abandonului nu demult din elită a fostei câștigătoare a Cupei Challenge. Blazonul îi obligă pe poliști să dea uitării eșecurile din noul sezon pe terenurile altor competiții, în Supercupa României la Brașov și în EHF Cup lângă Atena, pătrunderea în optimi fiind imperativă. După care continuarea periplului în est, marți la Vaslui…

Până una, alta, o victorie ce merită savurată.

*

SCM Politehnica – CSM București 27-26 (14-14)

Evoluția scorului…

În repriza I… 1-0 Sadoveac, 2-0 Baican / 2-1 Teixeira / 3-1 Fenici / 3-2 Georgievski – 7 metri / 4-2 Fenici / 4-3 Teixeira / 5-3 Fenici, 6-3 Pribanic / 6-4 Georgievski – 7 metri / 7-4 Sadoveac / 7-5 Criciotoiu / 8-5 Marjanovic – 7 metri / 8-6 Georgievski – 7 metri / 9-6 Sadoveac / 9-7 Criciotoiu / 10-7 Marjanovic / 10-8 Georgievski, 10-9 Teixeira / 11-9 Pribanic / 11-10 Criciotoiu / 12-10 Cîmpan / 12-11 Criciotoiu, 12-12 Onyejekwe – min. 26 / 13-12 Pribanic / 13-13 Rotaru / 14-13 Fenici / 14-14 Bizău.

Scor la pauză: 14-14.

În repriza a II-a: 15-14 Sadoveac, 16-14 Sadoveac / 16-15 Rotaru, 16-16 Georgievski / 17-16 Fenici / 17-17 Criciotoiu / 18-17 Pribanic, 19-17 Sadoveac / 19-18 Georgievski, 19-19 Georgievski / 20-19 Sadoveac / 20-20 Bizău / 21-20 Șomlea, 22-20 Marjanovic / 22-21 Aungurenci / 23-21 Marjanovic / 23-22 Onyejekwe / 24-22 Șomlea, 25-22 Sadoveac / 25-23 Georgievski – 7 metri, 25-24 Georgievski / 26-24 Fenici / 26-25 Criciotoiu / 27-25 Sadoveac – 7 metri / 27-26 Teixeira.

Rezultat final: 27-26.

Eliminări (6-6): Baican la 8-6, Păiuș la 11-9 și la 13-12, în minutul 28, Fenici la 12-10, Baican la 24-22, P. Milosevic la bancă la 27-25 / Fotache la 7-4, Militaru la 7-5, Teixeira la 11-10, Onyejekwe la 20-20, Caba la 22-21, Fotache la 27-25.

7 metri: Marjanovic 1/2 (ratat la 1-0), Sadoveac 1/2 (ratat la 7-5) / Georgievski 4, Teixeira – ratat la 0-0.

Marcatori…

Poli (7 jucători)… Sadoveac 9 goluri (3 în repriza I + 6 după pauză), Fenici 6 (4+2), Pribanic 4 (3+1), Marjanovic 4 (2+2), Șomlea 2 (0+2), Baican 1 (1+0), Cîmpan 1 (1+0).

CSM (7 jucători)… Georgievski 9 goluri (4+5), Criciotoiu 6 (4+2), Teixeira 4 (3+1), Onyejekwe 2 (1+1), Rotaru 2 (1+1), Bizău 2 (1+1), Aungurenci 1 (0+1).

Timeout: la 12-12 în minutul 26, la 27-25 / la 25-23, la 27-25.