Exact un an cu Ryde! România, cu un picior deja peste Atlantic, la… Rio: 32-25 în Danemarca, în preolimpic

România a câștigat detașat vineri seară la Aarhus în dauna gazdei Danemarca, în prima etapă a patrulaterului preolimpic din țara scandinavă, ”tricolorele” apropiindu-se astfel extrem de mult de… Rio de Janeiro, pentru participarea la turneul de handbal feminin al Jocurilor Olimpice de vară din acest an.

România a revenit cu succes în Danemarca

Neagu & Co. s-au întors așadar cu succes în Danemarca, unde în decembrie obțineau locul 3 la turneul final al Campionatului Mondial, după ce dispuneau în prelungirile sferturilor de finală tocmai de formația gazdă. Pe care au depășit-o net în partida de la ora 20, cu scorul de 32-25 (19-13), după ce s-au instalat la conducere încă din start și au mărit avansul, până la 7 goluri înaintea pauzei și chiar zece în minutul 57: 32-22.

România mai are nevoie acum de o singură victorie din jocurile următoare ale turneului preolimpic, programate sâmbătă, cu Uruguay – a treia din continentul american, și duminică, împotriva Muntenegrului, a patra la Euro 2014, primele două clasate câștigându-și biletele pentru Rio de Janeiro. Prin aceleași furci caudine trec tot în acest week-end și Olanda, Franța, Japonia și Tunisia respectiv Polonia, Suedia, Rusia și Mexic, în patrulatere similare, cu aceeași miză.

Categoricul triumf din Danemarca vine la împlinirea unui an cu selecționerul suedez în vârstă de 55 de ani Tomas Robert Ryde la cârma băncii tehnice a reprezentativei de senioare a României, asistat de Costică Buceschi.

Vineri, Cristina Neagu a punctat mai rar între cele 7 marcatoare ale învingătoarelor, oferind în schimb zece pase de gol, la capitolul reușite contribuind Eliza Buceschi – cu 10 goluri, Manea 7, Ardean-Elisei 5, Neagu 4, Chiper 3, Chintoan două goluri iar Brădeanu – unul, cu Udriștoiu, Szucs, Perianu, Marin, Zamfirescu, Tănăsie și Vizitiu completând victoria, aidoma portarilor Munteanu, cu 5 intervenții, și Ungureanu, cu 4.

* Vineri, în cel de-al treilea joc al penultimei runde în sezonul regular al Ligii Naționale de handbal masculin, CS HC Adrian Petrea Reșița și-a asigurat prezența în play-off grație unui 27-26 (16-12) acasă cu CSM Ploiești. Cărășenii vor încheia returul la Baia Mare, unde CS Minaur, a opta, trage încă la pătrunderea în prima grupă valorică. Poli îl va încheia acasă cu HC Odorhei, tot weekend-ul viitor. Rezultatele la zi și ierarhia momentului, plus programul rundei finale, pe coloana dreaptă a secțiunii Handbal.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.