EXCLUSIV. Start ratat… Poliştii storşi după pauză de Energia

Cel mai ineficace atac, locul 13 şi zero puncte, de braţ cu Steaua, altă periclitată în sezonul precedent, iată magnitudinea startului ratat al violeţilor, care au fost aduşi cu picioarele pe pământ şi la Târgu Jiu (scrie de la faţa locului Florin Rotaru), cu ocazia rundei secunde, disputată joi seară, când irealistele nădejdi în privinţa unui sezon bun, alimentate de un parcurs ce-i drept remarcabil în jocurile de pregătire, au fost spulberate de gazde cu un 25-21 (10-9), îngroşând semnul de întrebare în privinţa neacoperirii golului lăsat în lot prin pierderea celui de-al doilea marcator al Ligii Naţionale în 2010-´11, Alexandru Viorel Şimicu. În absenţa sa, Gorijan Spahic (foto prima pagină) s-a erijat în principal marcator al timişorenilor, cu 5 reuşite, aproape un sfert dintr-un total inferior celorlalte marcatoare ale etapei secunde, mai puţin Steaua… (rezultatele complete şi ierarhia la zi, pe coloana din dreapta a secţiunii Handbal).

Dacă eşecul din prima rundă, 24-25 acasă cu nou-promovata CSM Ploieşti, a fost pus şi pe seama absenţei lui Nedeljko Vuckovic de pe banca tehnică, antrenorul ispăşind ultima etapă de suspendare dictată în urma incidentelor de la finele partidei pierdute în primăvară cu „U” Cluj, viitoare oaspete a violeţilor, peste nici 60 de ore, în schimb terenul cedat în ultimul sfert al disputei de pe Jiu ar putea avea cauze mai adânci, având poate de-a face şi cu o inconsistenţă valorică incompatibilă cu speranţele clubului bănăţean de-a se bate în noua campanie mai degrabă cu primele clasate decât pentru evitarea retrogradării.

Cert este că Poli n-a găsit nici de această dată antidotul împotriva unei grupări care o răpunea de două ori în ediţia trecută, cu 28-22 pe 6 noiembrie, tot în sala sporturilor din Târgu Jiu, respectiv cu 35-32 la Timişoara, în aprilie, deşi pentru o bună parte a disputei a lăsat impresia că s-ar putea întoarce sub scut.

Djuricin, care finalmente avea să adune 15 intervenţii reuşite, a fost învins doar de şase ori în prima jumătate a reprizei întâi, de la 6-6 echilibrul rupându-se însă în favoarea amfitrionilor, la 10-7. Poli a parcurs cea mai bună perioadă a sa imediat după pauză, când a răsturnat scorul şi chiar s-a desprins la 14-16 prin principalii săi marcatori cu câte 5 reuşite, Gorjan Spahic şi Mihai Timofte, însă următoarele minute, la intrarea în ultimul sfert de oră al partidei, aveau să se dovedească decisive. Ca şi în prima parte, o cădere în cea de-a doua jumătate a reprizei a fost costisitoare, Pandurii dispunând de evident mai multă… energie şi lignit, cu care a trecut la cârma ostilităţilor, 19-16, scor de la care s-a desprins şi mai mult, la 23-19, diferenţă maximă ce avea să fie consemnată şi la final: 25-21.

Iar jocul de duminică de la ora 11, acasă cu Universitatea Cluj, care se impunea la limită în primăvară la Timişoara, numai uşor nu se anunţă, alb-negrii căutând la rândul lor revanşa după o şfichiuire cu 31-37 pe teren propriu, în faţa băcăuanilor, eşec venit după ce ardelenii păşeau surprinzător de bine în noul sezon, 25-25 la Suceava. Iar cum Pandurii şi-au revenit pe seama timişorenilor după corecţia din partea Ştiinţei Municipal Dedeman Bacău, tot ce pot unii spera este ca istoriile să nu se repete…

Buzoienii Răducu şi Voicu au arbitrat în faţa a aproape 500 spectatori, Energia Pandurii Lignitul, pregătită de Liviu Andrieş, având în Apolzan din nou un principal marcator, după cele 12 goluri din totalul de 30 la Bacău, cu Dragomir (14 intervenţii), Rădulescu (3 intervenţii) – Apolzan (7), Mazilu (3), Ilieş (1), Giotoiu (2), A. Popescu (3), Enache, V. Popescu (1), Păiuş (6), Mledenciu (1), Asoltanei (1), Udriştoiu.

Poli Timişoara a avut 7 marcatori, utilizându-i pe Djuricin (15 intervenţii), Tcaciuc – Mrakic (3), Sărăndan, Timofte (5), M. Ignat (2), Spahic (5), S. Ignat, Cristescu, Cotinghiu (1), Fenici (2), Lela, Stan (3). Antrenor: Nedeljko Vuckovic.

Mihai Alexandru Asoltanei, care în preziua meciului a împlinit 22 de ani, nu a convins de pe postul de extremă stângă, fiind cu o singură reuşită din 7 încercări departe de a-l înlocui pe golgeterul ediţiei trecute, Florea, în vreme ce Andrei Mihai Popescu, care vineri atinge la rândul său „borna” celor 22 de ani, a înscris 3 goluri.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.