Fără Fenici și cu ex-timișoreanul Grasu golgeter cu 6, România pierde și a cincea oară, din 5! Cel mai drastic: 22-31 cu Slovenia

România a rămas ciuca bătăilor Grupei 6 preliminare de calificare la turneul final al Campionatului European din 2014, pierzînd în această seară și returul cu Slovenia, la București: 22-31 (11-14). Este al cincilea eșec al handbaliștilor tricolori din tot atîtea jocuri, și cel mai usturător, ex-polistul Grasu fiind golgeterul învinșilor, cu 6 goluri, pentru care Șimicu n-a marcat iar Cristian Fenici, fostul căpitan al Timișoarei, n-a jucat.

România rămîne astfel una dintre cele doar două echipe fără punct cîștigat, din totalul de 28 angrenate în preliminarii. Mai mult, eșecul de astăzi a fost cel mai drastic, comparabil cu cel din tur, în Slovenia, 34-26, restul înfrîngerilor fiind înregistrate la 7 goluri diferență, la Piatra Neamț, cu Islanda, respectiv la 3 și 6 goluri handicap, cu cei din Belarus.

Tricolorii au fost practic conduși în permanență, ajungînd la un palmares în preliminarii de 5 jocuri, 0 0 5 134-167 0 puncte! Slovenii au condus aproape în permanență, distanțîndu-se de la 3-5 la 7-12 în minutul 23, după care golgeterul Grasu a redus din handicap, înaintea pauzei: 11-14.

Eficiența atacului selecționatei lui Eliodor Voica a fost de doar 29%, iar cea a aruncărilor de 48%, românii acumulînd 15 greșeli, 3 cartonașe galbene și 3 eliminări temporare.

Ca marcatori, dintre cei 10, Grasu a înscris 6 din 8 aruncări, fiind urmat de Ramba și Asoltanei, cu cîte 3, Rotaru, Mihalcea și Talas, cu cîte două goluri, respectiv Acatrinei, Iancu, Cristescu și Florea, un gol.

Alexandru Șimicu în schimb a ratat două aruncări, nemarcînd miercuri, pe cînd Cristian Fenici n-a evoluat.

Românii mai au de jucat pe terenul liderului neînvins Islanda, care joacă astăzi în Belarus, egalată momentan de Slovenia, la 5 puncte în ierarhie.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.