SCM Politehnica Timișoara a egalat de la 7 metri la ultima fază a partidei cu HC Dobrogea Sud, încheiată cu scorul 19-19 după 9-12 la pauză. Simovic a adus punctul alb-violeților în disputa cu liderul campionatului, nou-promovata construită pe scheletul fostei campioane HCM Constanța. Interul a înscris ultimele 5 goluri a lui Poli în a doua jumătate a reprizei secunde. Golul egalării a venit după ce oaspeții au împiedicat repunerea timișoreană de la 9 metri cu o secundă până la final. Conform noilor reglementări s-a acordat 7 metri și Crnoglavac a fost descalificat, primind și cartonaș albastru.

img_4767Meciul s-a disputat în fața unei audiențe destul de reduse. Poli a început cu: Daskaloski, Marjanovic, V. Milosevic, Fenici, Pejovic, Simovic și Lasica. Vuk Milosevic a deschis scorul în minutul doi după o pătrundere și Cutura a egalat. Au fost multe întreruperi în debutul partidei, cu faulturi ofensive, cartonașe galbene, pase greșite sau proteste… Sijan l-a blocat pe Lasica pe contră, Marjanovic a tras peste de la 7 metri. Nikolic și Angelovski, pe contră, i-au dus pe oaspeți în avantaj la 1-3 în minutul zece. În același minut Simovic a punctat de la distanță și Cutura de la 7 metri, iar Daskaloski a reușit o primă intervenție în fața lui Celica. Celica a fost primul eliminat temporar al partide, în minutul 11, când Pero Milosevic a cerut direct roșu pentru intrarea la Fenici.

În inferioritate oaspeții au scos portarul și Cutura a dus scorul la 2-5 de la 7 metri. Tot din aruncare de pedeapsă a punctat și Lazarov cu o boltă peste portar. Milosevic a apelat la Păiuș în apărare, iar Rakcevic l-a învins cu podeaua pe Daskaloski (3-6). Rakcevic a fost trimis 2 minute pe bancă după ce și-a lovit un adversar, iar Ștefan a recuperat de pe semicerc după bara lui Lasica și a făcut 4-6. Cutura, la colțul lung, în inferioritate, a punctat pentru 4-7. Lazarov a mai transformat un 7 metri (5-7) după jumătatea reprizei și Savic i-a luat locul lui Daskaloski în poarta timișoreană. Patru intervenții la rând a lui Sijan, ultima la Fenici când s-a dat 9 metri, dar banca timișoreană a cerut 7 metri. V. Milosevic a dus scorul la 6-7 în amenințare de pasiv.

img_4797Antrenorul constănțenilor, Cirkovic, a scos portarul și a atacat în 7, banca bănățeană a protestat inițial când a văzut 7 jucători în albastru în atac, nesesizând că nu mai era nimeni în poartă. Pas greșit al oaspeților, dar golul lui Păiuș a fost anulat pentru că a călcat semicercul. Jucătorul cu numărul 2 a fost trimis 2 minute pe bancă, iar Angelovski a făcut 6-8 după o fază cu multe pase ale constănțenilor care au găsit jucătorul liber în superioritate. Fenici a fost luat om la om, Savic l-a blocat pe Rakcevic și Lazarov a transformat de la 7 metri. În minutul 22 s-a schimbat și mingea. Celica a punctat printre picioarele lui Savic. Oaspeții au avut momente în prima repriză când au jucat mai rapid și mai variat în atac. Time-out Milosevic în minutul 23, Sijan și-a mai trecut în cont o intervenție și violeții niște proteste la o fază la care au căzut mai mulți dar nu s-a dat fault. Toma a tras în bară pe contră, din nou 7 în atacul constănțean, iar Vujadinovic marca din extrema stângă și Nikolic pe contră pentru un ecart de patru goluri: 7-11.Ștefan și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, Cutura a transformat de la 7 metri, iar Marjanovic a stabilit scorul la pauză pe contraatac: 9-12. Pe finalul reprizei oaspeții au clălcat afară, mingea a fost repusă de gazde dar întoarsă de arbitrii de unde a ieșit. Timpul a trecut deși mai erau puține secunde, Lazarov a aruncat de la mai mult de 11 metri pe sirenă, a găsit poarta, dar golul nu a fost validat.

Fault în atacul constănțean la prima fază din repriza secundă și Lazarov a înscris de la 7 metri pentru 10-12. Poli a trecut la o apărare mai sus, combinată și mai agresivă care l-a ajutat pe Daskaloski să apere mult mai bine ca în prima parte. Simovic a înscris pe contră și a strâns ecartul la o lungime, 11-12. Toma a făcut 11-13 din extremă. Au fost momente în care ambii portari s-au remarcat. Daskaloski l-a blocat pe contră în 1 la 1 pe Toma, dar și Sijan l-a oprit pe Ștefan, bine găsit pe semicerc. Toma a punctat la a doua fază singur cu portarul și scorul devenea 11-14. Lazarov a punctat de la linia de pedeapsă, bară Simovic după care Lasica a recuperat și a făcut 13-14. Extrema dreaptă a șchiopătat după acest gol și a fost înlocuit cu Furak. Din nou mingi pierdute de ambele părți, Simovic a furat mingea din dribling unui adversar și l-a deschis pe Marjanovic care a egalat la 14 pe contră.

Timp de odihnă Dobrogea Sud care a revenit la conducere, 14-16, după reușitele lui Cutura (7 metri) și Rakcevic (pivot). Simovic a marcat la colțul lung, Vujadinovic găsit singur pe semicerc a refăcut diferența de două lungimi, iar Simovic a accelerat pe un atac rapid și a făcut 16-17. Crnoglavac a punctat peste Daskaloski, care plonjase deja pentru intervenție și același Simovic o apropia pe Poli la 17-18 cu nouă minute până la final. S-a trezit și sala cu încurajările în ultimele 6 minute și Vaidasigan (împrumutat săptămâna aceasta de la Reșița), intrat de puțin în teren, a scos aruncarea de la 7 metri, dar Lazarov a nimerit bara. Rakcevic a făcut 17-19 cu patru minute până la final. Fault ofensiv Vaidasigan, iar Sijan l-a blocat pe Marjanovic pe contraatac și după pe Fenici, dar poliștii au păstrat posesia și Angelovski a fost eliminat temporar în minutul 58.

img_4851Simovic a transformat de la 7 metri pentru 18-19 și constănțenii nu au mai scos portarul în inferioritate. Daskaloski a apărat, a revenit și Lasica pentru final, iar Sijan l-a blocat pe Milosevic care a cerut în zadar fault. Oaspeții au încercat să lungească atacul și au cerut timp de odihnă în ultimul minut. Pero Milosevic a fost nemulțmit că timpul nu a fost oprit și a protestat energic, cerând 5 secunde în plus. 2 minute eliminare la banca timișoreană, alb-violeții au reușit să nu primească gol și Pero Milosevic a sprintat spre masa oficială cerând timp de odihnă cu 11 secunde până la final, reproșându-le și oamenilor de la tabelă că nu au oprit cronometrul. Timișorenii au scos portarul și au atacat în 6. Au încercat să pătrundă și s-a dat fault și aruncare de la 9 metri cu o secundă înainte de final. Ștefan a mers după minge să repună rapid dar a fost împiedicat de oaspeți. Crnoglavac a văzut cartonașul roșu urmat de cel albastru pentru că nu l-a lăsat pe tânărul pivot timișorean să dea drumul la joc. Aceasta este una din modificările importante aduse regulamentului în acest an, cu sancțiune aspră pentru cei care împiedică repunerea în ultimele 30 de secunde ale partidei.

img_4872Alb-violeții au primit aruncare de la 7 metri la ultima fază. Simovic, care a fost foarte important în atacul timișorean în partea secundă cu patru goluri la rând până la acel moment, a fost cel care a luat mingea și s-a dus să bată. Interul dreapta a transformat calm și a adus n punct pentru Poli în disputa cu liderul campionatului. Bănățenii s-au bucurat la final de punctul obținut în timp ce oaspeții au protestat la oficiali, Buricea fiind cel care și-a arătat nemulțumirea.

Simovic transformând aruncarea de la 7 metri ce a adus un punct pentru Poli

Marko Simovic a fost golgheterul partidei cu 7 goluri (unul în prima repriză și 6 în a doua, dintre care ultimele două reușite ale meciului de la 7 metri). Pentru Poli au mai înscris: Lazarov 5 goluri (3/2, toate de la 7 metri), Milosevic 2 (2/0), Ștefan 2 (2/0), Marjanovic 2 (1/1) și Lasica 1 gol (0/1). Dalibor Cutura a fost cel mai bun marcator al oaspeților cu 6 reușite (5/1, dintre care 4 de la 7 metri). L-a urmat Rakcevic cu 3 goluri (1/2). Pentru HC Dobrogea Sud au mai înscris: Nikolic, Toma, Angelovski și Vujadinovic câte 2 goluri, iar Crnoglavac și Celica câte unul.

Poli a acumulat 19 puncte și este pe 7, cu un punct în fața Stelei care are un meci mai puțin. Alb-violeții sunt la 5 lungimi de HC Vaslui, ocupanta locului 6. HC Dobrogea Sud continuă să conducă în clasamentul Ligii Naționale cu 34 de puncte, cu două mai multe decât Dinamo, dar poate pierde prima poziție dacă alb-roșii se impun duminică la Satu Mare. Pentru Poli urmează săptămâna viitoare deplasarea la AHC Dunărea Călărași, formație care are în componență mulți jucători ce au evoluat în alb-violet.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.