Într-un început de campionat cu 3 deplasări grele și foarte grele, una și una, handbaliștii alb-violeți au avut pe de altă parte și tot atâtea jocuri acasă, între cele deja 5 meciuri pe teren propriu, din gama partidelor abordabile clar cu prima șansă, iar SCM Politehnica n-a ratat ocazia să se impună, adăugând succeselor cu 24-19 cu nou-promovata CS HC Buzău 2102 și 25-23 cu CS Minaur Baia Mare un victorios 31-27 (16-11) sâmbătă după-amiază în sala ”Constantin Jude” în dauna penultimei clasate CSU din Suceava.

Iar oricât și-ar fi dorit vizitatorii să-și treacă în cont o primă victorie dar și să mai amelioreze din bilanțul direct negativ lor pe terenul ”violeților”, unde au cedat invariabil la scor în ultimele descinderi, fiind și singurii prim-divizionari eliminați de o grupare din liga a doua în 16-imile de luna trecută ale Cupei României tocmai într-o apariție în Timiș, la Sânnicolau Mare, elevii lui Pero Milosevic și-au confirmat statutul de favoriți mari și lați într-o asemenea confruntare, chiar și în absența unor piese de bază dar și după aproape două săptămâni fără vreun meci oficial în mână în campionat, de la remiza din sala UVT cu vicecampionii steliști, răstimp în care câțiva internaționali au fost convocați pentru debutul preliminariilor EHF Euro 2020, întorcându-se însă fără vreo victorie de la naționalele României și Serbiei.

Mai greu a fost până ce au deschis scorul, bazându-se la debut și pe intervențiile portarului Cristian Tcaciuc, locțiitor trecut și pe la suceveni în condițiile în care masivul Kocic se număra printre indisponibilii anunțați inițial, împreună cu Sadoveac și Dragas, cărora li s-a alăturat și coordonatorul de joc Cristian Fenici, accidentat în unul dintre antrenamentele dinaintea meciului și implicit ieșit din schemă, însă odată ce extrema sârbă Filip Marjanovic a transformat o aruncare de la 7 metri în minutul 4, alte trei goluri au fost înscrise de handbaliști străini din alb-violet în doar două minute, compatriotul său Milos Orbovic, pivotul croat Antonio Pribanic și din nou Marjanovic.

Patru la zero prin care poliștii puneau din capul locului piciorul în prag chiar și în absența unor jucători cheie, în dauna unor suceveni descinși de astă dată, cu excepția lui Burlacu, cu garnitura de bază, ceea ce nu era cazul și în partida eliminatorie de la Sânnicolau Mare.

Ce-i drept, în două minute și jumătate, ”dubla” lui Radisav Lakovic și aruncarea de la 7 metri transformată de veteranul ex-polist Florin Ciubotariu au redus la minim avantajul timișorenilor, 4-3 în minutul 10, însă avea să fie pentru ultima dată când oaspeții s-au mai apropiat amenințător.

Căci din rândurile lor a survenit apoi prima eliminare temporară, recepționată de Sandu, superioritate numerică exploatată de extrema Cîmpan și același Marjanovic, sârbul înscriind și pe următoarea inferioritate numerică a sucevenilor, odată ce Băican a fost trimis pe margine: 7-3 spre mijlocul reprizei I.

Avantaj de 4 goluri pe care Orbovic, Vuk Milosevic și veteranul pivot Gheorghe Irimescu l-au întreținut apoi, ba chiar același Orbovic l-a și mărit în ciuda inferiorității numerice a gazdelor, 11-6 după eliminarea lui Vuk Milosevic din minutul 19.

Diferență care avea să fie consemnată și la pauză, 16-11, cel mai clar avantaj pentru poliști în acest campionat după 30 de minute, în ciuda unui 7 metri ratat de Marjanovic și a eliminării lui Cîmpan, la rampă ieșind în schimb cu goluri Păiuș și Șania – autor al unei ”duble”, ceea ce ridica scorul până la 16-9, șapte avans, comprimat de reușitele lui Ionescu, după ce vizitatorii încasau în minutul 21 cartonașul roșu, în dreptul lui Andrei.

Orbovic a înscris cel mai adesea într-o primă jumătate a reprizei secunde în care aspectul jocului s-a păstrat același, poliștii conservându-și avantajul și pe fondul eliminării sale temporare și a irosirii unei alte aruncări de la 7 metri, ba chiar mărindu-l spre mijlocul intervalului la maximul 25-18, ceea ce deschidea calea unui triumf așteptat și pe undeva obligatoriu.

Oaspeții n-au renunțat deloc până la capăt, păstrându-se spre final la diferența de 4 goluri, adesea în meci, dar n-aveau cum să încurce planurile gazdelor cu 8 marcatori în frunte cu sârbii Filip Marjanovic – autor a 10 goluri, și Milos Orbovic cu 7, completați de Șania cu 4 goluri, Irimescu și Vuk Milosevic cu câte 3, Cîmpan cu două respectiv Păiuș și Pribanic cu câte unul, în vreme ce de la învinși au punctat mai ales Florin Ciubotariu – de 7 ori, Lakovic cu 6 goluri și Tîrzioru cu 5.

Urmează pentru alb-violeți deplasarea la Făgăraș și intermediarele cu nou-promovații clujeni, acasă, respectiv băcăuani, în Moldova, după care, la finele lunii, joi 29 noiembrie de la ora 17:30, ultima apariție pe teren propriu din tur, cu CSM Focșani 2007, în prima jumătate din decembrie fiind programate apoi ieșirile la CSM București și Potaissa Turda, ultima, la startul returului, completate și de optimile Cupei României, ale căror tragere la sorți va avea loc marți de la ora 11.

Rezultatele etapei a VIII-a în Liga Națională de handbal masculin, clasamentul la zi și programul rundei viitoare, pe coloana datelor tehnice.

Fotografii realizate de Leczki Jozsi (*clic pe imagine pentru mărire)

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.