Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul SCM Politehnica Timișoara – AHC Dunărea Călărași, jucat miercuri de la ora 18:25 în sala ”Constantin Jude” în uvertura etapei a XI-a din Liga Națională de handbal masculin, antepenultimă rundă a turului, și câștigat de ”violeți” cu 23-22 (10-12) printr-un gol marcat de interul sârb Milos Dragas la finele ultimului atac.

Elevii lui Pero Milosevic și Lucian Ghiulai au învins astfel și în cel de-al treilea meci consecutiv acasă tot la un gol diferență, după ce pe 2 octombrie obțineau prima victorie din întregul campionat, în cadrul etapei a șasea, 24-23 cu CSM Focșani 2007, iar tot într-o miercuri, pe 30 octombrie, dispuneau cu 27-26 de CSM București, în runda a opta.

Este totodată pentru a doua oară la rând ca alb-violeții să se impună după ce erau conduși la pauză, săptămâna trecută la Buzău, unde localnicii erau în avantaj cu 14-12 după primele 30 de minute, iar de astă dată după ce AHC Dunărea tranșa prima repriză cu 10-12, SCM Politehnica egalând totodată propriul record al numărului minim de goluri primite într-un meci din acest campionat, stabilit tot marți 12 noiembrie la Buzău, în succesul cu 22-25, cu repetiție în fața susținătorilor din sala ”Constantin Jude”, 23-22 contra ”roșiilor” din aceeași parte de țară.

În absența interului Marius Sadoveac, alți interi au fost principalii marcatori ai învingătorilor, Dragas cu 6 goluri și Ramon Șomlea cu 5, golgheter al partidei fiind extrema stângă în vârstă de 33 de ani a Dunării, Florin Dospinescu, cu 7 reușite.

Etapa continuă joi cu 4 partide, duminică fiind programat meciul CS Dinamo – CS HC Buzău 2012 iar în 3 decembrie, CSM București – CSM Bacău, cu mențiunea că poliștii i-au egalat la puncte pe cei de la CSM București, situați pe poziția a opta, cu un joc mai puțin disputat. Clasamentul la zi și țintarul rundelor 11-12, pe coloana dreaptă a secțiunii Handbal.

Cu excepția deplasării din 8 decembrie la Pitești, pentru optimile de finală ale Cupei României pe terenul argeșenei CSU, SCM Politehnica va juca următoarele 3 partide în Banat, joia viitoare la codașa CSM Reșița, iar la finele turului respectiv startul returului în sala ”Constantin Jude” cu CSM Bacău și Steaua, vineri 6 decembrie respectiv joi 12 decembrie. Ulterior, timișorenii vor mai disputa încă un meci în acest an 2019, în sferturile de finală ale Cupei României, decisiv pentru calificarea în turneul Final4, identitatea oponentei, locul și data de desfășurare a partidei în manșă unică urmând a fi stabilite luna viitoare.

Pe plan internațional, AHC Potaissa Turda a debutat sâmbătă în actuala ediție din Challenge Cup prin a se impune cu 35-38 în Letonia, în manșa I din turul 3 al competiției, pe terenul lui ZRHK TENAX Dobele, CSM București având de jucat vineri și sâmbătă ambele manșe ale fazei aceleiași întreceri în deplasare în Belarus, cu HC Masheka. Liga Zimbrilor nu mai are reprezentante în EHF Cup, învingătoarea timișorenilor, Olympiacos SFP pierzând în weekend cu 32-28 meciul tur din faza a treia de calificare, în deplasare în Germania, la MT Melsungen. În ceea ce o privește pe campioana CS Dinamo, a câștigat înainte de termen și fără eșec în 9 apariții Grupa D din Champions League, urmând a juca tur-retur în februarie 2020 cu a doua clasată din Grupa C, adversar care se va alege dintre Bidasoa Irun, Sporting CP Lisabona și IK Savehof, primele 3 clasate cu câte 14, 11 respectiv 10 puncte înaintea ultimelor două runde. Portughezii mai au de jucat la Irun și acasă cu suedezii.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.